kamu işçi maaş

Konu: Arsa Alımı Ve Amortisman

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2006
    Mesajlar
    318

    Arsa Alımı Ve Amortisman


    Milli eğitim Bakanlığna bağlı bir eğitim kurumu ltd. şti. ileride okul vb. yapmak için boş arsa alsa amortisman sanırım boş arsada olmuyor direkt olarak masraf olarak işleyebilirmi. Yada muhasebe kaydı nasıl olması gerekir.

    Bu tür kuruluşlar bu arsayı 5 yıl satamıyorlarmış diye duydum. Acaba hangi kanuna göre 5 yıl satmamaktadırlar. Sattıklarında sanııyorum KDV %18 mıi? olması gerekir. Teşekkür ederim.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Ocak.2008
    Mesajlar
    1.516

    Ynt: Arsa Alımı Ve Amortisman

    Alıntı stajer311 Nickli Üyeden Alıntı

    Milli eğitim Bakanlığna bağlı bir eğitim kurumu ltd. şti. ileride okul vb. yapmak için boş arsa alsa amortisman sanırım boş arsada olmuyor direkt olarak masraf olarak işleyebilirmi. Yada muhasebe kaydı nasıl olması gerekir.

    Bu tür kuruluşlar bu arsayı 5 yıl satamıyorlarmış diye duydum. Acaba hangi kanuna göre 5 yıl satmamaktadırlar. Sattıklarında sanııyorum KDV %18 mıi? olması gerekir. Teşekkür ederim.
    Direkt olarak Masraf olarak işleyemezsiniz. Sizin söylediğiniz beş yıl olayı Gelir Vergisi mükellefleri için geçerli GVK göre iktisap tarihinden itibaren 5yıl geçtikten sonra arsayı satarsanız vergi ödemezsiniz.
    Muhasebe Kaydı
    250 Arazi ve Arsalar Hesabına Borç yazılır
    100-102-103 vb hesaplarada alacak yazılır.

    Satabalirler ancak satmaları halinde değer artış kazancının vergisini öderler. Ayrıca KDV'de öderler.

    KDV Kanunun Sosyal ve Askeri Amaçlı İstisnalar başlığını taşıyan 17.maddesinde yer alan diğer istisnalar kısmına göre iki tam yıl süreyle arsayı aktifinde bulundurup sonra satarsan KDV ye tabi olmamaktadır.

    Kurumlar vergisi kanunun İstisnalar başlığını taşıyan 5 maddesine göre de
    arsa satışından doğan kazancın %75 lik kısmı aşağıdaki şartları taşımak suretiyle
    vergiden istisnadır.

    Kurumların, en az iki tam yıl süreyle aktiflerinde yer alan taşınmazlar ve iştirak hisseleri ile aynı süreyle sahip oldukları kurucu senetleri, intifa senetleri ve rüçhan haklarının satışından doğan kazançların % 75'lik kısmı.

    Bu istisna, satışın yapıldığı dönemde uygulanır ve satış kazancının istisnadan yararlanan kısmı satışın yapıldığı yılı izleyen beşinci yılın sonuna kadar pasifte özel bir fon hesabında tutulur. Ancak satış bedelinin, satışın yapıldığı yılı izleyen ikinci takvim yılının sonuna kadar tahsil edilmesi şarttır. Bu süre içinde tahsil edilmeyen satış bedeline isabet eden istisna nedeniyle zamanında tahakkuk ettirilmeyen vergiler ziyaa uğramış sayılır.


    İstisna edilen kazançtan beş yıl içinde sermayeye ilave dışında herhangi bir şekilde başka bir hesaba nakledilen veya işletmeden çekilen ya da dar mükellef kurumlarca ana merkeze aktarılan kısım için uygulanan istisna dolayısıyla zamanında tahakkuk ettirilmeyen vergiler ziyaa uğramış sayılır. Aynı süre içinde işletmenin tasfiyesi (bu Kanuna göre yapılan devir ve bölünmeler hariç) halinde de bu hüküm uygulanır.

    Bedelsiz olarak veya rüçhan hakkı kullanılmak suretiyle itibarî değeriyle elde edilen hisse senetlerinin elde edilme tarihi olarak, sahip olunan eski hisse senetlerinin elde edilme tarihi esas alınır.

    Devir veya bölünme suretiyle devralınan taşınmazlar, iştirak hisseleri, kurucu senetleri ve intifa senetleri ile rüçhan haklarının satışında iki yıllık sürenin hesabında, devir olunan veya bölünen kurumda geçen süreler de dikkate alınır.

    Menkul kıymet veya taşınmaz ticareti ve kiralanmasıyla uğraşan kurumların bu amaçla ellerinde bulundurdukları değerlerin satışından elde ettikleri kazançlar istisna kapsamı dışındadır.


    İnsan, ancak çalıştığının karşılığını alır.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ocak.2008
    Mesajlar
    1.516

    Ynt: Arsa Alımı Ve Amortisman

    Alıntı mohicans Nickli Üyeden Alıntı
    Alıntı stajer311 Nickli Üyeden Alıntı

    Milli eğitim Bakanlığna bağlı bir eğitim kurumu ltd. şti. ileride okul vb. yapmak için boş arsa alsa amortisman sanırım boş arsada olmuyor direkt olarak masraf olarak işleyebilirmi. Yada muhasebe kaydı nasıl olması gerekir.

    Bu tür kuruluşlar bu arsayı 5 yıl satamıyorlarmış diye duydum. Acaba hangi kanuna göre 5 yıl satmamaktadırlar. Sattıklarında sanııyorum KDV %18 mıi? olması gerekir. Teşekkür ederim.
    Direkt olarak Masraf olarak işleyemezsiniz. Sizin söylediğiniz beş yıl olayı Gelir Vergisi mükellefleri için geçerli GVK göre iktisap tarihinden itibaren 5yıl geçtikten sonra arsayı satarsanız vergi ödemezsiniz.
    Muhasebe Kaydı
    250 Arazi ve Arsalar Hesabına Borç yazılır
    100-102-103 vb hesaplarada alacak yazılır.

    Yukarıda bahsettiğiniz süreler veya aşağıda bahsedeceğim süreler geçmedende arsayı Satabilirsiniz.Ancak satmanız halinde değer artış kazancının vergisini ödersiniz. Ayrıca KDV'de ödersiniz.

    KDV Kanunun Sosyal ve Askeri Amaçlı İstisnalar başlığını taşıyan 17.maddesinde yer alan diğer istisnalar kısmına göre iki tam yıl süreyle arsayı aktifinde bulundurup sonra satarsan KDV ye tabi olmamaktadır.

    Kurumlar vergisi kanunun İstisnalar başlığını taşıyan 5 maddesine göre de
    arsa satışından doğan kazancın %75 lik kısmı aşağıdaki şartları taşımak suretiyle
    vergiden istisnadır.

    Kurumların, en az iki tam yıl süreyle aktiflerinde yer alan taşınmazlar ve iştirak hisseleri ile aynı süreyle sahip oldukları kurucu senetleri, intifa senetleri ve rüçhan haklarının satışından doğan kazançların % 75'lik kısmı.

    Bu istisna, satışın yapıldığı dönemde uygulanır ve satış kazancının istisnadan yararlanan kısmı satışın yapıldığı yılı izleyen beşinci yılın sonuna kadar pasifte özel bir fon hesabında tutulur. Ancak satış bedelinin, satışın yapıldığı yılı izleyen ikinci takvim yılının sonuna kadar tahsil edilmesi şarttır. Bu süre içinde tahsil edilmeyen satış bedeline isabet eden istisna nedeniyle zamanında tahakkuk ettirilmeyen vergiler ziyaa uğramış sayılır.


    İstisna edilen kazançtan beş yıl içinde sermayeye ilave dışında herhangi bir şekilde başka bir hesaba nakledilen veya işletmeden çekilen ya da dar mükellef kurumlarca ana merkeze aktarılan kısım için uygulanan istisna dolayısıyla zamanında tahakkuk ettirilmeyen vergiler ziyaa uğramış sayılır. Aynı süre içinde işletmenin tasfiyesi (bu Kanuna göre yapılan devir ve bölünmeler hariç) halinde de bu hüküm uygulanır.

    Bedelsiz olarak veya rüçhan hakkı kullanılmak suretiyle itibarî değeriyle elde edilen hisse senetlerinin elde edilme tarihi olarak, sahip olunan eski hisse senetlerinin elde edilme tarihi esas alınır.

    Devir veya bölünme suretiyle devralınan taşınmazlar, iştirak hisseleri, kurucu senetleri ve intifa senetleri ile rüçhan haklarının satışında iki yıllık sürenin hesabında, devir olunan veya bölünen kurumda geçen süreler de dikkate alınır.

    Menkul kıymet veya taşınmaz ticareti ve kiralanmasıyla uğraşan kurumların bu amaçla ellerinde bulundurdukları değerlerin satışından elde ettikleri kazançlar istisna kapsamı dışındadır.


    İnsan, ancak çalıştığının karşılığını alır.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2006
    Mesajlar
    318

    Ynt: Arsa Alımı Ve Amortisman

    Alıntı mohicans Nickli Üyeden Alıntı
    Alıntı stajer311 Nickli Üyeden Alıntı

    Milli eğitim Bakanlığna bağlı bir eğitim kurumu ltd. şti. ileride okul vb. yapmak için boş arsa alsa amortisman sanırım boş arsada olmuyor direkt olarak masraf olarak işleyebilirmi. Yada muhasebe kaydı nasıl olması gerekir.

    Bu tür kuruluşlar bu arsayı 5 yıl satamıyorlarmış diye duydum. Acaba hangi kanuna göre 5 yıl satmamaktadırlar. Sattıklarında sanııyorum KDV %18 mıi? olması gerekir. Teşekkür ederim.
    Direkt olarak Masraf olarak işleyemezsiniz. Sizin söylediğiniz beş yıl olayı Gelir Vergisi mükellefleri için geçerli GVK göre iktisap tarihinden itibaren 5yıl geçtikten sonra arsayı satarsanız vergi ödemezsiniz.
    Muhasebe Kaydı
    250 Arazi ve Arsalar Hesabına Borç yazılır
    100-102-103 vb hesaplarada alacak yazılır.

    Satabalirler ancak satmaları halinde değer artış kazancının vergisini öderler. Ayrıca KDV'de öderler.

    KDV Kanunun Sosyal ve Askeri Amaçlı İstisnalar başlığını taşıyan 17.maddesinde yer alan diğer istisnalar kısmına göre iki tam yıl süreyle arsayı aktifinde bulundurup sonra satarsan KDV ye tabi olmamaktadır.

    Kurumlar vergisi kanunun İstisnalar başlığını taşıyan 5 maddesine göre de
    arsa satışından doğan kazancın %75 lik kısmı aşağıdaki şartları taşımak suretiyle
    vergiden istisnadır.

    Kurumların, en az iki tam yıl süreyle aktiflerinde yer alan taşınmazlar ve iştirak hisseleri ile aynı süreyle sahip oldukları kurucu senetleri, intifa senetleri ve rüçhan haklarının satışından doğan kazançların % 75'lik kısmı.

    Bu istisna, satışın yapıldığı dönemde uygulanır ve satış kazancının istisnadan yararlanan kısmı satışın yapıldığı yılı izleyen beşinci yılın sonuna kadar pasifte özel bir fon hesabında tutulur. Ancak satış bedelinin, satışın yapıldığı yılı izleyen ikinci takvim yılının sonuna kadar tahsil edilmesi şarttır. Bu süre içinde tahsil edilmeyen satış bedeline isabet eden istisna nedeniyle zamanında tahakkuk ettirilmeyen vergiler ziyaa uğramış sayılır.


    İstisna edilen kazançtan beş yıl içinde sermayeye ilave dışında herhangi bir şekilde başka bir hesaba nakledilen veya işletmeden çekilen ya da dar mükellef kurumlarca ana merkeze aktarılan kısım için uygulanan istisna dolayısıyla zamanında tahakkuk ettirilmeyen vergiler ziyaa uğramış sayılır. Aynı süre içinde işletmenin tasfiyesi (bu Kanuna göre yapılan devir ve bölünmeler hariç) halinde de bu hüküm uygulanır.

    Bedelsiz olarak veya rüçhan hakkı kullanılmak suretiyle itibarî değeriyle elde edilen hisse senetlerinin elde edilme tarihi olarak, sahip olunan eski hisse senetlerinin elde edilme tarihi esas alınır.

    Devir veya bölünme suretiyle devralınan taşınmazlar, iştirak hisseleri, kurucu senetleri ve intifa senetleri ile rüçhan haklarının satışında iki yıllık sürenin hesabında, devir olunan veya bölünen kurumda geçen süreler de dikkate alınır.

    Menkul kıymet veya taşınmaz ticareti ve kiralanmasıyla uğraşan kurumların bu amaçla ellerinde bulundurdukları değerlerin satışından elde ettikleri kazançlar istisna kapsamı dışındadır.


    Ayrıntılı cevabınız için teşekkür ederim.

    250 hesaba attıktan sonra boş arsanın amortismanı olmayacağı için bu arsayı nasıl bir hesapla vergiden düşebiliriz. (düşülebileceğini söyleyenler varmış...Yani boş arsanın amortismanı olmadığı için tamamını vergiden düşebiliyormuşsunuz martahının değerinin %20 sini) Yani amortisman olmadığı için 257-77... yapamayız herhalde...

    Teşekkürler.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Arsa Alımı
    Konu Sahibi sengulmaraz Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 13
    Son Mesaj : 03.Ağustos.2013, 14:48
  2. Arsa alımı
    Konu Sahibi alacamescit Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 20.Şubat.2012, 16:22
  3. Arsa alımı
    Konu Sahibi KONFUCYUS_MAN Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 01.Şubat.2012, 14:23
  4. Arsa Alımı
    Konu Sahibi batlı Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 17.Aralık.2009, 14:29
  5. Arsa alımı
    Konu Sahibi suleyman057 Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 07.Kasım.2009, 22:45

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36