kamu işçi maaş

Konu: Birinci Sınıfa Geçmem Gerekiyor mu?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ekim.2006
    Mesajlar
    450

    Birinci Sınıfa Geçmem Gerekiyor mu?

    merhabalar...2008 satışları 130.000,00 ytl alışları 128.000,00 ytl olantekel bayisi işletme defterini 2009 yılı için birinci sınıfa geçmesi gerekiyormu, 2009 içinde işletme defteri olarak işlem yapmaya devam edersek sorun olurmu........aynı şekilde hizmet nakliye işinde de satışları 137.000,00 ytl olan mükellefe 2009 da birinci sınıfamı geçmesi gerekiyor teşekkür ederim..


  2. #2
    Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    7.805

    Ynt: birinci sınıfa geçmem gerekiyormu

    Selamlar
    V.U.K.378'e bakıldığında şöyle bir açıklama olduğunu görürüz.
    1.Bent: Satın aldıkları malları olduğu gibi veya işledikten sonra satan mükelleflerin;
    yıllık alış tutarı 107.000 YTl
    yıllık satış tutarı 150.000 ytl yi aşanlar

    2.Bent: Birinci bentteki yazılı olanların dışındaki işlerle (hizmet işletmeleri) uğraşıp ta bir yıl içinde elde ettikleri gayri safi iş hasılatı 60.000 YTL yi aşanlar

    3.Bent: 1 ve 2 numaralı bentlerde yazılı işlerin birlikte yapılması halinde 2 numaralı bentte yazılı iş hasılatının 5 katı ile yıllık satış tutarının toplamı 107.000 YTl yi aşanlar

    Bilanço usulüne göre defter tutacaklardır.
    ***

    Ayrıca bir defaya mahsus olmak üzere %20 istisna hakları vardır.Yani hasılatın %20 sini düştüğümüzde geri kalan tutar yine hadlerin üstünde olursa bilanço olup altında olursa işletmede kalabilir.Bu hasılatlardan herhangi birinin hangi geçmesi,bilanço defterine geçiş için yeterlidir.Yani ikisinin birden geçmesine bakılmaz.Sizin örneğinizde ise;
    1.İŞLETME İÇİN:
    Satış 130.000 (sınır 150.000 olduğundan satıştan dolayı geçmez)
    Alış 128.000 (sınır 107.000 olduğundan normal şartlarda geçer fakat %20 si 25.600 olduğuna göre alış tutarı 102.400 e düşecektir.Sınırın altında kaldığından alıştan dolayı da geçmez.)

    2.İŞLETME
    Hasılat 137.000 (Sadece hizmet işi olduğu için had tutarı da 60.000 Ytl olduğundan geçer)

    Not: %20 istisna tutarı bir defaya mahsus uygulanabilir.Yani bunu uygulamadan evvel geçmiş yıllarda bundan yararlanılmamış olması gerekir.

    Şahsi fikrim bu yöndedir.Saygılarımla.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2008
    Mesajlar
    486

    Ynt: Birinci Sınıfa Geçmem Gerekiyor mu?

    Sayın neslisah


    VUK Madde 177- [1] Aşağıda yazılı tüccarlar, 1. sınıfa dahildirler:

    1. [2] [3] Satın aldıkları malları olduğu gibi veya işledikten sonra satan ve yıllık alımlarının tutarı (107.000.- YTL) [4] lirayı veya satışlarının tutarı (150.000.-YTL) [5] lirayı aşanlar.

    2. [6] [7] Birinci bentte yazılı olanların dışındaki işlerle uğraşıp da bir yıl içinde elde ettikleri gayri safi iş hasılatı (60.000.-YTL) [8] lirayı aşanlar.

    3. [9] [10] 1 ve 2 numaralı bentlerde yazılı işlerin birlikte yapılması halinde 2 numaralı bentte yazılı iş hasılatının beş katı ile yıllık satış tutarının toplamı (107.000.-YTL) [11] lirayı aşanlar.

    4. Her türlü ticaret şirketleri (Adi şirketler iştigal nevileri yukarıdaki bentlerden hangisine giriyorsa o bent hükmüne tabidir.);

    5. Kurumlar Vergisine tabi olan diğer tüzel kişiler (Bunlardan işlerinin icabı bilanço esasına göre defter tutmalarına imkan veya lüzum görülmeyenlerin, işletme hesabına göre defter tutmalarına Maliye Bakanlığınca müsaade edilir.);

    6. İhtiyari olarak bilanço esasına göre defter tutmayı tercih edenler.



    VUK Madde 180- b) (II)'inciden (I)'inciye geçiş: İş hacmi bakımından II. sınıfa dahil tüccarların durumları aşağıda yazılı şartlara uyduğu takdirde bunlar bu şartların tahakkukunu takip eden hesap döneminden başlıyarak I. sınıfa geçerler [ 1] .

    1. Bir hesap döneminin iş hacmi 177. maddede yazılı hadlerden % 20'yi aşan bir nispette fazla olursa, veya;

    2. Arka arkaya 2 dönemin iş hacmi 177. maddede yazılı hadlere nazaran % 20'ye kadar bir fazlalık gösterirse.


    Bu durumda %20 lik istisna tutarını aşmayıp alımlarınıza istinaden %20'nin içinde yer alıyorsunuz. Şayet bir önceki dönem olan 2007 yılında %20 lik dilimin içindeyseniz bu dönemde %20 lik dilimin içinde kaldığınız için 1. sınıfa geçmiş oluyorsunuz. Önceki dönem geçmediyseniz işletme hesabına göre defter tutmaya devam edeceksiniz.

    Saygılar.

  4. #4
    nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

    Ynt: Birinci Sınıfa Geçmem Gerekiyor mu?

    Yeni rakamlar henüz açıklanmadı. 2009 yılı defterleri için yeniden değerleme oranı kadar artış yaparak bi fikir sahibi olunabilir. Ancak bulunacak rakam kesin değildir. Bakanlar kurulu değişiklik yapabilir.

  5. #5
    a.makineci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    a.makineci isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    2.046

    Ynt: Birinci Sınıfa Geçmem Gerekiyor mu?

    Merhaba ;

    2008 yılı için % 12 oranı açıklandığı için hesaplarınızı bu orana göre yapabilirisiniz.

    http://www.alomaliye.com/2008/vuk_387.htm
    Abdullah MAKİNECİ
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

  6. #6
    nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

    Ynt: Birinci Sınıfa Geçmem Gerekiyor mu?

    213 sayılı Vergi Usul Kanununun Mükerrer 414 üncü maddesinin üçüncü fıkrasında; "Bu Kanunda yer alan maktu hadler ile asgari ve azami miktarları belirtilmiş olan para ile ödenecek ceza miktarları, her yıl bir önceki yıla ilişkin olarak bu Kanun uyarınca belirlenen yeniden değerleme oranında artırılmak suretiyle uygulanır. Bu şekilde hesaplanan maktu had ve miktarların yüzde beşini aşmayan kesirler dikkate alınmaz. Bakanlar Kurulu, bu suretle tespit edilen had ve miktarları yarısına kadar artırmaya veya indirmeye, nispi hadleri ise iki katına kadar artırmaya veya yarısına kadar indirmeye veya tekrar kanuni seviyesine getirmeye yetkilidir." hükmü yer almaktadır.

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Ekim.2006
    Mesajlar
    450

    Ynt: Birinci Sınıfa Geçmem Gerekiyor mu?

    cevaplarınız için teşekkür ederim.iyi çalışmalar

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2006
    Mesajlar
    25

    Ynt: Birinci Sınıfa Geçmem Gerekiyor mu?


    Alıntı twolf Nickli Üyeden Alıntı

    Ayrıca bir defaya mahsus olmak üzere %20 istisna hakları vardır.Yani hasılatın %20 sini düştüğümüzde geri kalan tutar yine hadlerin üstünde olursa bilanço olup altında olursa işletmede kalabilir.
    Buradaki "hasılatın" kavramı yerine madde 177'ye göre belirlenen hadlere göre olması gerekmiyor mu?
    Bu muydu Yaşam? Hadi Öyleyse Bir Kez Daha!!!

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Eylül.2006
    Mesajlar
    355

    Ynt: Birinci Sınıfa Geçmem Gerekiyor mu?

    Selam ...

    Bir dershane işletmesi var.İşletme defteri....2008 de
    Kurs Ücreti olarak 46000 ytl hizmet satış hasılatı ;
    kantin satışları 100 ytl iken ,

    1.sınıfa girer mi?

    Saygılarımla...

  10. #10
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2008
    Mesajlar
    486

    Ynt: Birinci Sınıfa Geçmem Gerekiyor mu?

    Sayın gurdal67

    Girmez. İşletme olarak devam edecek.

    Saygılar.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Birinci Sınıfa Geçişte Hadler
    Konu Sahibi SerhanSerhan Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 09.Şubat.2016, 10:48
  2. Birinci Sınıfa Geçmiş midir ?
    Konu Sahibi SerhanSerhan Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 25.Aralık.2015, 11:18
  3. Birinci sınıfa geçiş hadleri
    Konu Sahibi 13MAYIS85 Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 22.Eylül.2010, 15:39
  4. Birinci Sınıfa Geçme Şartları
    Konu Sahibi MÜNEVVER AKAR Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 30.Ekim.2008, 13:51
  5. Birinci Sınıfa Geçiş Hadleri
    Konu Sahibi Analiz Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 13
    Son Mesaj : 09.Eylül.2005, 15:57

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36