kamu işçi maaş

Konu: E-Beyanname Sistem Açığının Mağduru Olduk!

E-Beyanname Sistem Açığının Mağduru Olduk!

Degerli arkadaşlar Yanlış duymadınız.Sistemdeki bir açık beni mahvetti.Durumu yetkililere bildirdim.Yetkililer
    böyle bir açığın olmasını doğrulamasına rağmen dönüp de bana bir çözüm göstermediler.Sadece kesilecek cezalar için mahkemeye gitmemi önerdiler.
    2008/10 dönem tüm mükellefilerin ba-bs formlarını 1 pakette e-beyanname sitesine beyan verme yasal süresinde vedop sistemine yükledim.E-beyan veri tabanını çok iyi tanıyordum ve çokta güveniyordum. Sisteme yükledigim paketi Önceki ayda yaptığım gibi tahakkuk almak için start verdim.Sistem de kabul etti.Ben tahakkukların alındığını varsayarak herhangi bir vergi olayı da söz konusu olmadığı için tekrar kontrol etme geregi duymadım.Tahakkuku kesilen listedeki sayfayı tümünü kopyalayıp masa üstündeki bir word dosyasına kayıt yaptım ve sakladım.önceki gün listeyi kontrol ederken beyanname açıklamaları ile ilgili şunlar yazmaktaydı "..... vergi numaralı mükellefin birden fazla onaylanabilir 10/2008-10/2008 dönemi .... Vergi Dairesi / Malmüdürlüğü FORMBS beyannamesi vardır. Bu beyannameyi onaylayabilmeniz için diğerlerini iptal etmeniz gerekmektedir."sonra sisteme girdim paketi kontrol ettim.pakette her beyannameden 2 adet bulunmaktaydı.Durumu yetkililere bildirdim.
    Tesbitlerim ve cevaplanması gereken sorular;

1- E beyan sistemini kullananlarınız bilir,E- beyanname proğramı beyannameyi 2 kez pakete konmasına müsade etmemektedir.Bir paketi e-beyanname web sitesine yüklendigimde nasıl olmuş ta aynı beyanname sayısı ikiye katlanmş olabilir.Önceden buna müsade etmeyen Sistem neden şimdi müsade etmiş olabilir?

2-Sistem sorumluları Böyle bir hatayı tesbit ettikleri halde Acaba Sistem Operatörü veya teknik birimi, ilgili hata için nasıl bir rapor
    düzenledi? veya bu sistem hatası ile ilgili neden hiç bir açıklama yapılmadı.

3-Varsayınız ki e-beyanname proğramı mükerrer kayıt yapsın ki bu çok olanaksız bişey, peki vedop sistemi neden bu hatayı görmedi? bilenler bilir bir pakette aynı türden birden fazla beyannamenin olması olanaksızdır.Ama benim gönderdigim pakette (şu anda vedop sisteminde mevcut isteyenlere gösterebilirim) aynı türden 2 adet vardır.

4-Eminim ki bu dönemde benim gibi bu duruma düşe bir çok meslektaşım vardır,Ben bilgi işlemle yakından ilgilendigim için bu sorunu tesbit ettim.Belkide bazı arkadaşlar henüz farkına varmamıştır.Farkına varsa dahi hatanın kime ait olduğunu fark etmemiş olabilirler.Ben Şunu çok iyi biliyuorum ki yakın bir zamanda bs-ba formlarını zamanında vermedigim için form başına 1.490 ytl özel usulsüzlük cezasını kesecekler,Yanlış duymadınız arkadaşlar vergi konusu olmayan bir beyan üstelik kendi hatasından dolayı beni veya bizleri yanılğıya uğratan elektronik düzen şimdi on milyarlarca ceza kesecek, Bu günlerde ekonomik buhranlarla boğuşan işletmelere ve şirketlere bs-ba cezalarını yağdıracaklar.Şimdiden onlarca vergi davasına hazırlık yapmaya başladım bile, inşallah adelet hata yapmaz...
    İlgililere Duyrulur.

Not: Lütfen başlık açmadan önce Forum Kuralları'nı okuyunuz. Forum'da büyük harflerle başlık ve mesaj içeriği yazmak yasaktır

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: E-Beyanname Sistem Açığının Mağduru Olduk!

Sonuçta dediğiniz gibi sistemde mükerrer beyannameler varsa öncekini iptal etmeden yenisini onaylamıyor.Bu bana göre sistem açığı değildir.Tamamen kontrol amaçlı bir uygulamadır.(Şu an sesli düşünüyorum) Belki ilk paketi gönderirken sistem ağırlaşmış,ve siz farkında olmadan tekrar gönder tuşuna basmışta olabilirsiniz.Şunu anlayamadım.Aynı paketten 2 tanemi var yoksa paketin içinde tüm beyannamelerde mi ikişer tane var.Aynı paketten iki tane varsa bana göre bu sistem hatası değil şahsi hatadır,tek pakette her beyandan iki tane varsa bunda da şahsi hata var diye düşünüyorum.Çıktı çıkalı tüm beyanları internetten veriyoruz.Hiç sizin yaşadığınız gibi bir sorunla karşılaşmadık.Hepsini bir kenara bırakalım,sistem hatası olduğunu varsayarsak bile son kontrolu yapmamanız,tüm beyanların onaylandığını görmemeniz yine sizin hatanız diye düşünüyorum.( biraz kötü niyetliyim galiba) Yinede dava yolunuz açık tabiki.Umartım lehinize sonuçlandırabilirsiniz.Geçmiş olsun.Saygılar.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

Sistem sizin paket ismini dikkate almıyor, yani aynı isemdeki paketi 3 kerede 5 kerede veya daha fazlada sisteme kaydebilirsiniz. Sistem her gönderilene kendisi bir kod isim oluşturmaktadır. Önceki gönderilen(ler) beyan(lar) iptal olmadan da sonrakine onay verilemiyor.

Arkadaşlar bdp beyanname proğramı ile beyannameyi pakete atarken 1 beyannameyi 1 kez pakede koyabiliyorsunuz.Bu pakedi vedoba gönderdiginizde o beyanname sayısı aynı pakette 2 ye çıkıyor.(sizce bu normal midir?) siz hiç vedop taki herhangi bir paket içerisinde aynı beyannameden 2 adet gürdünüz mü? zaten vedop yazılım sistemi bu tür mükerrer girişe müsade etmiyordu.Fakat o dönem güncelleme yazılımındaki hatadan dolayi kabul etmiş.Şu anda benim paketin durumu da bu.Fakat sonraki güncellemede bunu düzeltmişler. söylemek istedigim sisteme paket içerisinde 20 adet beyanname göndermişsen bu beyannameler 40 olmuşsa daha açık ifadeyle 1 pakette 1 beyannameden 1 beyenname daha türemişse bu hata deyil de nedir?

sayın can3658,

sizi anlıyorum, şifreyi büronuzda/işyerinizde sizden başka kullanan arkadaşınız var mı, çünkü arkadaşların dediği gibi beyaname sisteme 10 tane bile yüklenebilir onay bekeyen beyannamleri görüp 9 unu siler 1 tanesini onaylarsınız. bu bence çok iyi bir uygulama, çünkü bazen beyaanmelerdeki hataları onaylamadan önce çıktı alıp kontrol ediyoruz, sorun varsa sistemden eskisini silip yenisini güncel,doğru şekilde yükleyip öyle onaylıyoruz, eğer sistemde aynı mükelelfin aynı türden beyannamesinden 2 tane varsa,yani yanlış olan beyannameyi silmediysek onaylarken "birden çok beyannamesi vardır" uyarsını vermesi bence çok iyi yoksa yanlış olana onay vermiş olabilme durumumuz var. Bence sizin gelen cezayı dava konusu yapmanız durumunda, üzülerek söylüyorum ama davayı kazanacağınızı zannetmiyorum, çünkü davada sistemde sizin onu tek paket içinde gönderdiğiz değil, sistemde 2 tane yüklü olupta birini neden silmediğinizi sorarlar. tahakkuk ve alındı belge çıktılarınızı her zaman alın ,beyannamelerinizi verdikten onay aldıktan sonra beyaname ara bölümünden "onay bekliyor" seçeneğini işaretleyip onay bekleyen beyaanmeniz varmı buna her zaman bakın beyaanme dönemlerinde, cezalar çok yüksek, kolay gelsin.

sayın jaques:
    Sisteme aynı türden beyannameyi onlarca defa yüklemek mümkün bunu biliyoruz.Fakat benim bahsettigim 1 paket. size şöyle örnek vereyim:

bdp proğramı ile 5558885544 sicil nolu bs beyannamesini x paketine aktardınız.2 ci defa tıklarsanız.zaten proğram aktarmaz.paketin adına 2008/10 diyelim.bu paketi vedopa gönderelim.
    paket yüklendikten sonra,paketi kontrol ettigimizde paket içerisinde:
    1- 5558885544 sicil nolu bs beyannamesi
    2- 5558885544 sicil nolu bs beyannamesi

şeklinde ayını türden 2 adet yüklenmişse paket mükerrer yüklenmiştir.

dikkat edin 2 adet paket yüklenmiyor,1 paket yükleniyor fakat paket içerisindeki beyannamenin benzeri bir beyanname daha kendiliginden oluşuyor.Oluşan bu ikinci mükerrer beyanname sistem tarafından oluşturulmuş.mesele bu

olay bu

nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

e-beyan'da (internette) paketlerinizi arattığınızda o dönemde gönderdiğiniz "2008/10" isimli paket bir kere mi görünmekte?

Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ogün Güneş Guest

Alıntı KAZIM YILMAZ Nickli Üyeden Alıntı
    Mahveden e-leşme

Devlet hızla e-leşiyor. Her şey internet üzerinden elektronik ortamda yapılmaya başlanıyor, uygulama hızla yayılıyor. Ama bazen sıkıntı da doğuruyor. Uygulamadaki bir olayı anlatalım.

Firmaların mal alış ve satış faturaları birer form ile (Ba-Bs) internet ortamında Maliye`ye bildirilir.

Formlar Maliye`nin sitesinde mevcuttur.

O siteden yükleyip doldurulur. Birden fazla firmanın formları tek pakete yüklenebilir. Ama sistem o paketi o şekliyle Maliye`nin sitesine yüklemez. Yani eğer birden fazla formu aynı anda gönderirseniz hiçbiri gönderilmemiş olur. Dolayısıyla hepsini ayrı göndermek gerekir. Gönderdikten sonra da gidip gitmediğini kontrol etmeniz gerekir.

Aksi halde Maliye, hata sitemde bile olsa ceza keser. Ceza her form için 1.490 YTL. 2009 yılında 1.600 YTL olarak uygulanacak.

Bir mali müşavir bütün müşterilerinin formlarını tek pakette göndermiş, gidip gitmediklerini de kontrol etmemiş. Tabii ki sistem kabul etmediği için gönderilememişler. Şimdi kesilecek cezanın hesabını yapıyor ve `Sistemdeki bir açık beni mahvetti` diye feryat ediyor:

Durumu yetkililere bildirmiş. Yetkililer böyle bir açığın olmasını doğrulamışlar ama çözüm göstermemişler. Kesilecek cezalar için mahkemeye gitmesini önermişler.

Otoyol ücreti?

Otoyolla Ankara`dan İstanbul`a ya da tersi yönde yolculuk yapacaksınız.

Meteoroloji günler önceden Bolu`da kar yağacağını açıklamış. Tam Bolu Dağı`na varıyorsunuz yol kapalı.

Saatlerce bekliyorsunuz.

Yol açılmasına karşın, duran TIR`lar yerlerinden kalkamıyor.

Bir trafik polisinin kalkmaya çalışan ama kalkamayan bir TIR`ı arkadan ittiğini görüyorsunuz.

Saatler sonra otoyoldan çıkarken sanki yolda hiç beklememiş gibi, yolu açık tutmuşlar gibi otoyol parası ödüyorsunuz.

Hangi hizmetin bedeli bu para?

Vergiler ve ceza neden artıyor?

Her gün gazetelerden okuyor, haberlerden dinliyorsunuz vergilerde ve cezalarda yüzde 12 artış oluyor.

Araç muayene harcı da aynı oranda artışla 123.90 lira oldu. Artış oranı yüzde 12, çünkü Ekim 2007`den Ekim 2008`e enflasyon yüzde 12. İyi de şimdi ekonomik kriz var ve krizle mücadelede vergilerin düşürülmesi gerekiyor. Bakanlar Kurulu`nun bu vergilerden çoğunda artırma veya düşürme yetkisi var. En azından bazılarının artırılmamasına karar verebilirdi.

konuyu okuduktan sonra denedim, aynı pakete aynı beyanname sadece bir kez yüklenebiliyor..
    ihtimalleri düşünmek adına, paketi hataen iki kez gönderdiğinizi varsayarsak dahi beyannamelerin onaylandığına dair mesajı gördüğünüze göre sizle ilgili bir sıkıntı yok, sistem hatası..
    davanızda başarılar diliyorum..
    ....Çok fazla duvar, çok az köprü yapıyoruz....Newton..<br /><br /><br /><br />[img]http://[center]&nbsp;&nbsp; http://img340.imageshack.us/img340/1426/bayrak7ed1kb6.gif[/center][/img]

sayın can3658 haklı. Daha önce benim ve bir tandığımın başına da geldi böyle bir olay. Biz paketi bir kere gönderiyoruz fakat onaylamak istediğimizde aynı paketteki beyannemelerin birkaç kere gönderilmiş olduğunu görüyoruz. Bizden kaynaklanan bir durum değil tamamen sistemden kaynaklanan bir durum. Başına gelen bilir!

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)