kamu işçi maaş

Konu: Ücretlerin Bankaya Yatırılması

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mart.2007
    Mesajlar
    81

    Ücretlerin Bankaya Yatırılması

    değerli arkadaşlar, 10 işçiyi aşan işyerlerinde verilen avans da bankaya yatacakmı ? yoksa elden verilip kalanı mı yatırmamız lazım.uygulama nasıl olacak bilenlerin yardımcı olmasını rica eder, hayırlı seneler dileriz.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Şubat.2008
    Mesajlar
    408

    Ynt: ücretlerin bankaya yatırılması

    ücret adı altında yapılan tüm ödemeler bankadan diye geçiyor

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2008
    Mesajlar
    36

    Ynt: Ücretlerin Bankaya Yatırılması

    merhabalar herkese iyi seneler ;

    08.05.2008 tarih ve 26870 sayılı Resmi Gazete?de yayınlanan 5754 Sayılı Kanun?un 85.maddesi ile 4857 Sayılı İş Kanunun 32.maddesinin ikinci fıkrası değiştirilerek ?Ücret, prim, ikramiye ve bu nitelikteki her çeşit istihkak kural olarak, Türk parası ile işyerinde veya özel olarak açılan bir banka hesabına ödenir?. ? hükmü eklenmiş ve uygulamayı düzenleyecek yönetmeliğin yayımını beklenmeye başlamıştık.

    Beklenen yönetmelik 18.11.2008 tarih ve 27058 Sayılı Resmi Gazete?de yayınlandı. İlgili Yönetmeliğin 10.maddesi ?İşyerleri ve işletmelerinde İş Kanunu hükümlerinin uygulandığı işverenler ile üçüncü kişiler, Türkiye genelinde çalıştırdıkları işçi sayısının en az 10 olması hâlinde, çalıştırdıkları işçiye o ay içinde yapacakları her türlü ödemenin kanunî kesintiler düşüldükten sonra kalan net tutarını, bankalar aracılığıyla ödemekle yükümlüdürler.? ibaresi ile sözkonusu düzenleme de iş hayatımıza girmiş oldu.

    2009 yıl başından itibaren, ücret, prim, ikramiye vb. çalışanlara yapılan her türlü ödemelerin kanunî kesintiler düşüldükten sonra kalan net tutarını;

    * Türk Parası cinsinden ve

    * Çalışanlar adına açılmış şahsi hesaplara yapılacaktır.

    * Bankalardan ödenmeyen ücretler sanki hiç ödenmemiş gibi değerlendirilecektir.

    * Ücret, prim, ikramiye ve bu nitelikteki her çeşit istihkak, yabancı para olarak kararlaştırılmış ise ödeme günündeki rayice göre Türk parası ile ödeme yapılabilir.

    * Bankaların ücret ödemeleri ile ilgili bilgi istendiği takdirde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığı ile bunlara bağlı kurum ve kuruluşlara gerekli bilgileri sunması da 5754 Sayılı Kanun ile hüküm altına alınmıştır.


  4. #4
    Üyelik tarihi
    Ekim.2008
    Mesajlar
    1.558

    Ynt: Ücretlerin Bankaya Yatırılması

    Personele yurtiçi iş seyahatleri dolayısıyla ödenen harcırah ödemeleri de bu kapsamda mı değerlendirilmeli?

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Eylül.2008
    Mesajlar
    785

    Ynt: Ücretlerin Bankaya Yatırılması

    1)Bankadan ödeme yapınca personele maaş bordrosu imzalatmak zorundamıyız ? 2) ay içinde 200 tl -500 tl yatırsak kısım kısım yani.. totalde maaşı yatırmış sayılırmıyız ??
    saygılar...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Maaşların Bankaya Yatırılması?
    Konu Sahibi selin11 Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 01.Şubat.2017, 17:44
  2. Maaşların Bankaya Yatırılması
    Konu Sahibi ceres Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 04.Ağustos.2010, 19:03
  3. Ücretlerin Bankaya Yatırılması
    Konu Sahibi meduzam Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 22.Nisan.2009, 12:02
  4. Maaşların Bankaya Yatırılması Hk.
    Konu Sahibi Monitör Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 30.Mart.2009, 16:23
  5. Ücretlerin Bankaya Ödenmesi
    Konu Sahibi emreorc Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 07.Ocak.2009, 09:00

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36