hocam herkese merhaba.öncelikle hacettepe maliye bölümünde okuyorum.3.sınıf ögrencisiyim.2 yıllık önlisans mezunuydum fakat lisansa geçiş sınavına girdim hacettepe maliye bölümünü kazandım.Şu anda intibak aşamasındayım. ceza hukuku dersi alıyorum.fakat iktisatçılar için matematik dersiyle çakışıyor.bu nedenle derse giremiyorum.sınavım pazartesi günü.hocamız yoruma dayalı sorular çözmüş derse giremedigim için hiçbirşey anlamadım.bana örnek 3 olay verdi bunları ögren bunlara paralel soracam dedi.yardımcı olursanız çok sevinirim.çok zor durumdayım.teşekkürler!
OLAY1
A sahibi oldugu akaryakıt istasyonunda yaptıgı satışlar için düzenli olarak fatura kullanmamaktadır.A yaptıgı satışlar için daha sonra düzenledigi faturaları arkadaşı B adına düzenlemiş ve B de bu faturaları vergi matrahını azaltmak
için kullanmıştır.Bu arada A yaptıgı bu işlemlerin gerçek mahiyetini bilgisayarına kaydetmiş,ancak defter ve
belgelerinde gerçek durumu göstermemiştir.Vergi idaresince yapılan incelemede B nin kullandıgı bir faturanın sahte olarak basıldıgı anlaşılmıştır.C ve arkadaşı D tarafından basılan faturanın sahte oldugu B tarafından bilinmemektedir.inceleme esnasında B nin pişmanlık başvurusunda bulundugu anlaşılmıştır.

sorular
1-olayda kimlerin hangi suçları işlemiş oldugunu tartışınız.
2-pişmanlık başvurusunun kimler hakkında ne sonuç doguracagını açıklayınız.
3-D nin C ye sahte fatura basma işinde hatır için yardım etmesinin sonuçlarını tartşınız.
4-tüm fiiller 1998 yılında işlenseydi olayda ne degişirdi.

OLAY2
A 1998 yılında sahte fatura basmış ancak kullanmamıştır.2001 yılında A tekrar sahte fatura düzenlemiş ve satmış oldugu 5000ytl degerindeki bir bilgisayar için 8000ytl lik bir faturayı sahte oldugunu söylemeden B ye vermeyi teklif etmiştir.B bu satış için kendisinin faturaya ihtiyaç duymadıgını ancak arkadaşı C adına düzenlenirse alacagını A ya bildirmiştir.bunun üzerine A 8000ytl lik sahte faturayı C adına düzenlemiş ve B ye teslim etmiştir.B faturayı C ye 100 ytl karşılıgında vermiş ,C faturanın sahte oldugunu anlamış ve kullanmama kararı almıştır.

sorular
1-olayda A nın 1998 yılında sahte fatura basmasının o yıl için ne sonuçlar doguracagını açıklayınız.
2-A nın 1998 yılında bastıgı faturalar ile ilgili olarak 2001 yılında dava açılacak olursa hangi suçu işlemiş oldugu söylenebilir.
3-A,B,C nin işlemiş oldugu suçları yaptırımlarını dikkate alarak belirtiniz.

OLAY3
A 1998 yılında vergi mükellefi olmayan B ye bir bilgisayar satmış 1000 USD tahsil etmiş ancak düzenledigi faturada satış tutarını 500 USD olarak belirlemiştir.durum 2001 yılında anlaşılmış hem A hakkında hem B hakkında vergi incelemesi başlatılmıştır.inceleme sonucunda A hakkında ziyaa ugratılan verginin 3 katı kadar vergi ziyaı cesazı uygulanmış aynı zamanda vergi kaçakçılıgı yaptıgı iddiası ile savcılıga suç duyurusunda bulunulmuştur.B hakkına vergi mükellefi olmadıgı için vergi ziyaı cezasına yer olmadıgına karar verilirken vergi kaçakçılıgı yaptıgı iddiası ile savcılıga suç duyurusunda bulunulmuştur.

sorular
1-olayda kimler hangi suçları işlemiştir.
2-A vergi ziyaı cezasına karşı hangi girişimlerde bulunabilir.ceza davasının bu girişimlere etkisi ne oacaktır.
3-davaların açılma usulü sizce dogrumudur.