kamu işçi maaş

Konu: Yurt Dışına Yapılan Serbest Meslek Ödemesi?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ocak.2006
    Mesajlar
    1.029

    Yurt Dışına Yapılan Serbest Meslek Ödemesi?

    Merhaba;
    yurtdışındaki işle ilgili bir davamızı takip etmek üzere ilgili ülkede yerleşik bulunan bir avukata örneğin 08.01.2009 tarihli 10.000-usd lik faturasına istinaden bugün 2.000-usdlik transfer yapılmıştır.Ve banka bizden 2.000-usdlik transferin stopajının ödeneceğine dair teminat aldı.
    sorum şu muhtasar beyanla beyan ederken beyanımı 10.000-usd(fatura tutarı)üzerinden mi yapmalıyım yoksa 2000-usd(transfer tutarı)üzerindenmi yapmalıyım.Kalan 8000-usd dava süresince kendisine kısım kısım ödenecektir ve sanırım 9 ayı bulur sonuçlanması.
    herkese iyi çalışmalar....

    Hasretim nazlıdır...

  2. #2
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2006
    Mesajlar
    166

    Ynt: yurt dışına yapılan serbest meslek ödemesi?

    Sayın metyo,
    Merak ettim;
    Yurt dışında yerleşik olan ve bulunduğu ülkenin vergi hükümlerine tabi bir Avukata yine yurt dışı bir dava nedeni ile yapılan serbest meslek ücret ödemesi Gelir Vergisi kanunun 94. maddesine göre mi stopaja tabi yoksa avukatın tabi olduğu kendi ülkesinin vergi kanunlarında böyle bir hüküm var?
    Sorumu örnekleyerek sorayım;
    AB üyesi X ülkede bir bankada firmamızın adına bir banka hesabı var.Yine bu X ülkesinde firmamız ile ilgili hukuki bir sorun nedeni ile bir avukat ile sözleşme yaptı ve banka hesabımızdan 10.000 dolar çekerek avukata ödeme yaptı.
    Bu ödememiz Gelir Vergisi kanunun 94. maddesine göre stopaja tabi mi?

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ocak.2006
    Mesajlar
    1.029

    Ynt: Yurt Dışına Yapılan Serbest Meslek Ödemesi?

    Sayın Mnazif;
    Konu çok detaylı olduğundan size iki tane link vereceğim.Lütfen okuyun
    Bir tanesi forum özel üyemiz sayın Ferhat?ın Sayın YMM Zeki Gündüz?den alıntıladığı yazı
    bir tanesi de Sayın YMM Talha Apak?ın yazısı.Umarım yararlı olur.

    http://forum.alomaliye.com/index.php?topic=19677.0

    http://www.alomaliye.com/2007/talha_...isi_hizmet.htm

    Bu arada söz konusu ödeme İsviçre ye yapılmıştır.Aramızda çifte vergilendirmeyi önleyen anlaşmaya da rastlamadığım için söz konusu ödemenin stopaja tabi olması gerektiğini düşünmekteyim.
    Bu konuda sizin ve diğer arkadaşların fikrini öğrenirsem sevinirim.Herkese iyi çalışmalar?
    Hasretim nazlıdır...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Yurt Dışına Yapılan Swift Transferi Hk.
    Konu Sahibi tezcan34 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 05.Mart.2019, 17:52
  2. Yurt Dışına Çıkan Personelle Yapılan Sözleşme ?
    Konu Sahibi Özlem BAYRAKTAR Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 11.Mart.2014, 13:39
  3. Muhtasar beyannamede yurt dışına faiz ödemesi
    Konu Sahibi fugenc Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 8
    Son Mesaj : 26.Ekim.2011, 13:05
  4. Yurt Dışına Yapılan Swift Transferleri
    Konu Sahibi Orko Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 10.Eylül.2009, 00:43
  5. Yurt Dışına Yapılan Fason İşçilik
    Konu Sahibi makbuz Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 06.Mart.2009, 16:24

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36