kamu işçi maaş

Konu: 2. El Cep Telefonları Alımı Hakkında

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Kasım.2008
    Mesajlar
    39

    2. El Cep Telefonları Alımı Hakkında

    2.el cep telefonları alımlarında %5 tevkikat yapılıyordu, yapılmaz diye bişiler duyduk konuyla ilgili bilgisi olan varmı ??* tşkler


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Ocak.2008
    Mesajlar
    197

    Ynt: 2.el cep telefonları alımı hakkında

    T.C
    İSTANBUL VALİLİĞİ

    İl Defterdarlığı

    Vasıtasız Vergiler Gelir Müdürlüğü



    Sayı: B.07.4.DEF.0.34.11-94/13

    Konu: Vergi mükellefi olmayan nihai

    tüketiciden cep telefonları satın

    alınması halinde tevkifat yapılıp

    yapılmayacağı hk.







    İLGİ: 21.04.2003 tarihli dilekçeniz.



    İlgide kayıtlı dilekçenizde, .....................Vergi Dairesi Müdürlüğü?nün ............................. vergi numarasında kayıtlı mükellefi olduğunuzu; vergi mükellefi olmayan nihai tüketicilerden gider pusulası vasıtasıyla cep telefonları satın aldığınızı belirterek, söz konusu makineleri satın alırken tevkifat yapılıp yapılmayacağını sormaktasınız.



    193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu?nun 3946 sayılı Kanun?un 22. maddesiyle değişik ?Vergi tevkifatı? başlıklı 94. maddesinde; ?Kamu idare ve müesseseleri , iktisadi kamu müesseseleri, sair kurumlar, ticaret şirketleri, iş ortaklıkları, dernekler, vakıflar, dernek ve vakıfların iktisadi işletmeleri, kooperatifler, yatırım fonu yönetenler, gerçek gelirlerini beyan etmeye mecbur olan ticaret ve serbest meslek erbabı, zirai kazançlarını bilanço veya zirai işletme hesabı esasına göre tespit eden çiftçiler aşağıdaki bentlerde sayılan ödemeleri (avans olarak ödenenler dahil) nakden veya hesaben yaptıkları sırada, istihkak sahiplerinin gelir vergilerine mahsuben tevkifat yapmaya mecburdurlar.? denilmektedir.



    Aynı maddede hangi ödemelerin vergi tevkifatına tabi olacağı sayılmış olup (4369 sayılı Kanunun 81. maddesiyle değişen ibare, Yürürlük 01.01.1999) 13. bendinde ?Esnaf muaflığından yararlananlara mal ve hizmet alımları karşılığında yapılan ödemelerden? tevkifat yapılacağı belirtilmiştir.



    Bu hükümlere göre, esnaf muaflığından yararlanmayan ve vergi mükellefiyeti olmayan nihai tüketicilerden aldığınız makineler (cep telefonu) için ödeyeceğiniz bedel için gider pusulası düzenlemeniz gerekmektedir. Ancak bu bedel üzerinden gelir vergisi tevkifatı yapılmasına gerek bulunmamaktadır.



    Bilgi edinilmesini rica ederim.
    Eray Doğan

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Kasım.2008
    Mesajlar
    39

    Ynt: 2.el cep telefonları alımı hakkında

    daha güncel bi bilgi varmı elinizde

  4. #4
    Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ogün Güneş Guest

    Ynt: 2.el cep telefonları alımı hakkında

    Daha güncel bilgiye gerek yok, dayanaklar hala yürürlükte.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Kasım.2008
    Mesajlar
    39

    Ynt: 2. El Cep Telefonları Alımı Hakkında

    tşkler ii çalışmalar

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Temlikli Alınan Cep Telefonları ve Turkcell Faturası Muhasebe Kaydı
    Konu Sahibi sumesra Forum Muhasebe Kayıt Örnekleri ve Muhasebe Dersleri
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 15.Ağustos.2017, 17:03
  2. Cep Telefonları Envantere Yazılır Mı
    Konu Sahibi vedatd Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 22.Ocak.2010, 15:38
  3. Rapor alımı hakkında...
    Konu Sahibi yollabana Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 10.Kasım.2009, 11:58
  4. Cep Telefonları
    Konu Sahibi meltem451 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 10.Haziran.2006, 10:34
  5. Cep Telefonları İle İlgili
    Konu Sahibi byavuzyilmaz Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 22.Eylül.2005, 18:05

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36