kamu işçi maaş

Konu: Aracın Vergi Dairesine Bildirilmesi

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Mart.2008
  Mesajlar
  213

  Aracın Vergi Dairesine Bildirilmesi

  2.sınıf işletme esası mükelelfin ticari işlerinde kullandığı pick up ile ilgili masrafların(benzin vs) gider gösterilmesi için aracın vergi dairesine dilekçe ile bildirilmesi gerekiyormu yada sadece envantere kaydederek ilgili masraf faturalarını giderleştirebilirmiyiz( vergi dairesi ödevliyi resen işe başlatmış ve yoklama tutanağında x plakalı araç ile alım satım işi ile iştigal ettiği ve aracın kendisine ait olduğu şeklinde tutanakta belirtmiş).


 2. #2
  Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Nisan.2007
  Mesajlar
  7.822

  Ynt: aracın vergi dairesine bildirilmesi

  Selamlar Sn.Deniro.
  Her ne kadar durum tutanakla tespit edilip aktifinizde bir araç olduğu belirtilmişse de daire elinde herhangi bir evrak olmadığından bu evrakların teslimi maksadıyla usulen bir dilekçe yazmanız,dilekçede tutanağa atıfta bulunarak belirtilen aracın ruhsat bilgilerinin de ekte olduğu şeklinde bir bildirimin yapılması gerektiğini düşünüyorum.Kaldı ki ilgili vergi idaresi dosyanın tamamlanması adına şahsi evraklarınızı eminimki isteyecektir (belkide verdiniz) ama yinede aracınızla ilgili bir bilgi verirseniz daha sağlıklı olur kanaatindeyim.Saygılar.
  Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Mart.2008
  Mesajlar
  213

  Ynt: aracın vergi dairesine bildirilmesi

  teşekkürler twolf.

 4. #4
  ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Eylül.2006
  Mesajlar
  7.047

  Ynt: aracın vergi dairesine bildirilmesi

  Bende de var böyle bir sorun.Daha öncede konu açmıştım aslında.
  Bilanço usulüne göre defteri tutulan bir şahıs işletmesi.
  4 Yıl önce aldığı Şahsi binek arabasını işe gidip gelirken kullanıyor.Benzin masraflarını giderleştirmek istiyor.
  Bu durumda ruhsat fotokopisini dilekçe ekiyle vergi dairesine bildirerek masrafları giderleştirebilirim.
  Ancak aracı aktife alırken, hangi tutarı alacağım.? (Kasko bedelinimi, alıştaki bedelinimi, şuandaki gerçek bedelinimi)
  Kdv tutarı girmeyeceğim.
  Bedelin ödemesi nasıl olacak.
  Birşeyler eksik gibi geliyor.!

  Fikri olan yokmu arkadaşlar.

 5. #5
  T U R K O - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  T U R K O Guest

  Ynt: Aracın Vergi Dairesine Bildirilmesi

  Alıntı ZİNDAN Nickli Üyeden Alıntı
  ...
  4 Yıl önce aldığı Şahsi binek arabasını işe gidip gelirken kullanıyor.Benzin masraflarını giderleştirmek istiyor.
  ...
  İşe gidip gelirken kullanmak işle ilgili değildir ve gider yazılamaz.

 6. #6
  Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Nisan.2007
  Mesajlar
  7.822

  Ynt: Aracın Vergi Dairesine Bildirilmesi

  Selamlar Sn Zindan

  2009 yılı kasko değer listesinden aracın modeline göre belirtilen tutarı kdv görmeden aktife alabilirsiniz.Aracın bilgilerini verirseniz bu rakamı size söyleyebilirim.(Aynı zamanda acenteyiz)
  İster 254-100 ister 254-300 şeklinde kayıtlara alabilirsiniz.Bedelin ödemesinde tevsik şartı aranmıyor.Çünkü kanun tebliğ gereği noterden yapılan işlemlerde tevsik aranmadığından burada da aranmayacaktır.Kaldı ki kendi kendinize ödeme yapmanız saçma olacaktır.Dilekçe ekinde ruhsatla birlikte daireye bildiriyorsunuz.İşe gidip gelirken dahil tüm giderleri amortismanlarda dahil işleyebilirsiniz.Benzinleri Kim ayıracak,nasıl ayıracak?Sadece aracı satarken (aktife alındığı için) %01 kdv'li fatura kesilecek hepsi bu.Saygılar.
  Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

 7. #7
  a.makineci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  a.makineci isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2005
  Mesajlar
  2.048

  Ynt: Aracın Vergi Dairesine Bildirilmesi

  Merhaba ;

  2009 yılı kasko değeri demişsiniz ama aşağıdaki özelgede de belirtildiği üzere 221. sayılı GVK tebliğinin 4.2.35.maddesinde

  Öteden beri faaliyette bulunan serbest meslek erbabı, işlerinde kullandıkları halde envanterlerine dahil etmedikleri binek otomobillerini maliyet bedeli ile envanterlerine dahil edebileceklerdir. Maliyet bedelinin tespit edilememesi veya bilinmemesi halinde binek otomobilleri, mükellefler tarafından alış tarihindeki rayice göre tahinin olunacak bedeli ile envantere dahil edilecektir.

  denilmektedir. Sadece paylaşmak istedim.


  Gelir İdaresi Başkanlığı,

  İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı, Mükellef Hizmetleri Gelir Vergileri Grup Müdürlüğü

  B.07.1.GİB.4.34.16.01/GVK-40

  Konu: Envanter listesinde yer almayan taşıtlara ilişkin giderlerin gider kaydı hk.

  İlgi: ...08.2007 tarihli dilekçeniz

  İlgi dilekçenizde, avukatlık işiyle iştigal ettiğinizi, 2005 yılında .. Plakalı özel otomobilinizi serbest meslek kazanç defterinizde bulunan envanter listesine kaydettiğinizi, ancak 2006 yılı serbest meslek kazanç defterine sehven envanter listesini aktarmadığınızı, 2006 yılında otomobilinize ilişkin yakıt ve bakım giderlerini gider olarak kaydetmekle birlikte amortisman ayırmadığınızı, 2007 yılında ise söz konusu otomobili envanter listesinde kayda aldığınızı belirterek, 2006 yılında sehven oluşan kayıt eksikliğinin giderilmesi ve ilgili dönem giderlerinizin kazancınızın tespitinde gider olarak dikkate alınıp alınmayacağı hususlarında Başkanlığımız görüşü sorulmaktadır.

  Bilindiği üzere, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu?nun 5035 sayılı Kanunun 13. maddesi ile değişik ?Mesleki giderler? başlıklı 68.maddesinin (1) fıkrasının (4) numaralı bendinde, mesleki faaliyette kullanılan tesisat, demirbaş eşya ve envantere dahil taşıtlar için Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre ayrılan amortismanların, (5) numaralı bendinde ise kiralanan veya envantere dahil olan ve işte kullanılan taşıtların giderlerinin serbest meslek kazancının tespitinde indirim konusu olacağı hükme bağlanmıştır.

  Öte yandan, 213 sayılı Vergi Usul Kanunu?nun 210.maddesinde; ?Serbest meslek erbabı bir (Kazanç defteri) tutarlar. Bu defterin bir tarafına giderler, diğer tarafına da hasılat kaydolunur. Defterin gider tarafına, yapılan giderlerin nev'i ile yapıldığı tarih ve hasılat tarafına ise ücretin alındığı tarih ve miktarı ile kimden alındığı yazılır??denilmekte olup, 211.maddesinde; ?Serbest meslek erbabı, işlerinde bir yıldan fazla kullandıkları ve amortismana tabi tuttukları tesisat ve demirbaş eşyanın kıymetleri ile amortismanlarını 189'uncu maddede yazılı şekilde tutulan "Amortisman kayıtlarında" gösterirler.??, 189.maddesinde de; ?Üzerinden amortisman yapılan kıymetler ve bunların amortismanları aşağıda yazılı şekillerden herhangi biri ile gösterilir:

  1. Envanter defterinin ayrı bir yerinde;

  2. Özel bir amortisman defterinde;

  3. Amortisman listelerinde.

  Amortisman kayıtları, amortismana başlandığı tarihten itibaren her yılın amortismanı ayrı ayrı gösterilmek şartıyla birbirine bağlanır. İşletmeye yeniden giren iktisadi kıymetlerle bunların amortismanlarının evvelki yıllara ait kayıtlarda devam ettirilmesi caizdir.

  Amortisman defteri veya listelerinin kayıtları envanter kaydı hükmündendir. Yukarıdaki esaslara göre kayıtlarda gösterilen iktisadi kıymetlere ait değerler envanter defterine toplu olarak geçirilebilir.?? hükmüne yer verilmiştir.

  Diğer taraftan 221 Seri numaralı Gelir Vergisi Genel Tebliğinin 4.2. Binek Otomobillerinin Amortismanları ve Giderleri başlıklı kısmında da;

  ?34. Gelir Vergisi Kanununun 68 inci maddesinin 10 numaralı bendinde yapılan değişiklik ile 1.1.1999 tarihinden itibaren serbest meslek erbabı, envantere dahil olan binek otomobillerinin giderlerini ve Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre ayrılan amortismanlarını gider olarak hasılattan indirebileceklerdir. Bu nevi giderlerin hasılattan indirilebilmesi için söz konusu binek otomobillerin envantere dahil edilmesi şarttır.

  35. Öteden beri faaliyette bulunan serbest meslek erbabı, işlerinde kullandıkları halde envanterlerine dahil etmedikleri binek otomobillerini maliyet bedeli ile envanterlerine dahil edebileceklerdir. Maliyet bedelinin tespit edilememesi veya bilinmemesi halinde binek otomobilleri, mükellefler tarafından alış tarihindeki rayice göre tahmin olunacak bedeli ile envantere dahil edilecektir.

  36. Bu şekilde envantere dahil edilecek binek otomobillerin maliyet bedeli veya alış tarihindeki rayice göre tahmin olunacak bedelinden, otomobilin iktisap tarihinden envantere alınma tarihine kadar ayrılması gereken amortisman tutarlarının indirilmesi gerekmektedir. Dolayısıyla amortisman süresinin başlangıcı binek otomobilinin iktisap edildiği tarih olacaktır. Amortisman süresi dolmamış ise kalan süre için amortisman ayrılabilecektir.

  37. Serbest meslek erbabı tarafından 1.1.1999 tarihinden sonra iktisap edilecek binek otomobilleri maliyet bedeli üzerinden envantere alınacak ve bu bedel üzerinden amortisman ayrılacaktır.

  38. Serbest meslek erbabının binek otomobillerini yeniden değerlemeye tabi tutmaları ve azalan bakiyeler usulünde amortisman ayırmaları mümkün değildir. Öte yandan binek otomobillerinin envantere dahil edildiği hesap dönemi için ay kesri tam sayılmak suretiyle kalan ay süresi kadar amortisman ayrılacaktır.

  39. Yapılan düzenleme sonucu serbest meslek erbabı binek otomobillerinin amortismanlarının yanı sıra bu araçların akaryakıt, bakım, onarım ve sigorta gibi giderlerini hasılatlarından gider olarak indirebileceklerdir. Ancak, bu taşıtların motorlu taşıtlar vergisi, gider olarak dikkate alınmayacaktır.?? denilmektedir.

  Öte yandan 213 Sayılı Vergi Usul Kanunun 219.maddesinde; ? Muameleler defterlere zamanında kaydedilir. Şöyle ki;
  ?

  c) Günlük kasa, günlük perakende satış ve hasılat defterleri ile serbest meslek kazanç defterine muameleler günü gününe kaydedilir.?? hükmüne yer verilmiştir.

  Aynı Kanunun hesap dönemi başlıklı 174.maddesinde; ?Defterler hesap dönemi itibariyle tutulur. Kayıtlar her hesap dönemi sonunda kapatılır ve ertesi dönem başında yeniden açılır. Hesap dönemi normal olarak takvim yılıdır.?? denilmektedir.

  Mükelleflerin tutmaları gereken kanuni defterlerini hesap dönemi itibariyle tutmalarından maksat, mükelleflerin hesap dönemi içinde yapmış oldukları işlemleri (kayıtları) içermesi, hesap dönemi geçtikten sonraki veya önceki işlemleri (kayıtları) içermemesi, yani hesap bütünlüğünün sağlanmasıdır. Genel kabul görmüş muhasebe ilkelerinden dönemsellik ilkesinin, vergi hukuku anlamında bir uygulaması olan, tasdik ettirilmiş kanuni defterlerin belli bir vergilendirme döneminde kullanılması ve diğer vergilendirme dönemleri ile ilişkilendirilmemesi, her dönem ayrı ayrı defterlerin kullanılmasını ve diğer dönemlerle ilişkilendirilmemesini amaçlamıştır.

  Öte yandan 213 Sayılı Vergi Usul Kanunu?nun 320. maddesinde de, amortisman süresinin, kıymetlerin aktife girdiği yılda başlayacağı ve amortismanın herhangi bir yıl yapılmamasından veya ilk uygulanan nispetten düşük bir hadle yapılmasından dolayı amortisman süresinin uzatılmayacağı hüküm altına alınmıştır.

  Ayrıca dilekçenizde sorulan hususlar Bakanlık makamına iletilmiş olup konu hakkında Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı?ndan alınan ../02/2008 tarih? sayılı yazıda:

  ??Gelir Vergisi Kanununun 68 inci maddesinin l inci fıkrasının 5 inci bendinde kiralanan veya envantere dahil olan ve işte kullanılan taşıtların giderlerinin serbest meslek kazancının tespitinde hasılattan gider olarak indirilebileceği belirtilmektedir.

  Buna göre, envantere dahil olan ve işte kullanılan taşıtların giderlerinin, serbest meslek kazancının tespitinde indirim konusu yapılması mümkün bulunmakta olup, 2006 yılı envanterine kaydedilmeyen otomobil için yapılan yakıt, bakım ve benzeri giderlerin adı geçenin serbest meslek kazancının tespitinde gider olarak dikkate alınmaması gerekmektedir. ?? denilmektedir.

  Bu hüküm ve açıklamalara göre, 2006 yılı envanterine kaydetmediğiniz otomobiliniz için yapılan yakıt, bakım ve benzeri giderleri, serbest meslek kazancının tespitinde gider olarak dikkate alınması mümkün değildir.

  Ayrıca, söz konusu araç için 2006 yılında amortisman da ayrılmayacaktır.

  Bilgi edinilmesini rica ederim.

  Grup Müdür V.
  Abdullah MAKİNECİ
  Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

 8. #8
  ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Eylül.2006
  Mesajlar
  7.047

  Ynt: Aracın Vergi Dairesine Bildirilmesi

  Teşekkürler arkadaşlar.

 9. #9
  Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Nisan.2007
  Mesajlar
  7.822

  Ynt: Aracın Vergi Dairesine Bildirilmesi

  Sayın muhasebe 2009 kasko değeri derken 2009 fiyatından bahsetmemiştim.Sadece son değer listesine bakılarak kendi modelinin değeri olarak alınacak demek istedim.Yanlış anlamış olabilirsiniz.Bu araç 2004 model ise son değer listesinde 2004 model fiyatı dikkate alınacak demek istedim.Yanlışım varsa arkadaşlar lütfen düzeltsinler.Tşk.ederim saygılar.
  Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Araç Satışının Vergi Dairesine Bildirilmesi
  Konu Sahibi tekin_64 Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 04.Ocak.2016, 12:46
 2. Araçların Vergi Dairesine Bildirilmesi.
  Konu Sahibi gcatar Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
  Cevap: 8
  Son Mesaj : 28.Ocak.2011, 11:11
 3. İşçi giriş ve çıkışlarının vergi dairesine bildirilmesi
  Konu Sahibi SMMM FATİH Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 9
  Son Mesaj : 10.Şubat.2010, 10:33
 4. Vergi Dairesine Adres Değişikliğinin Bildirilmesi?
  Konu Sahibi nunna Forum Ticaret Mevzuatı Makaleleri
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 22.Ocak.2010, 11:06
 5. Ltd. Şti' nin Pazar Takibinin Vergi Dairesine Bildirilmesi
  Konu Sahibi flash-aa Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 02.Mayıs.2007, 13:22

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36