kamu işçi maaş

Konu: Geç gelen Alım Faturasını BA durumu

Geç gelen Alım Faturasını BA durumu

Öncelikle herkeze iyi günler diliyorum...Bi sorunumu paylaşmak istedim çare bulursanız beni çok mutlu edersiniz.Şimdiden sonsuz Teşekkürlerr!!!

Şimdi mal alımı yaptığımız bi firmanın 24.12.2008 tarihli 24.000 TL tutarındaki faturası işletmemize 10.02.2009 tarihinde gelmiş bulunmaktadır.Bu faturayı 2009/Ocak ayı muhasebe fişine KDV'si kanunen kabul edilmeyen gider olacak şekilde işledim...
    Problemim ise 2009/Ocak BA sında 12.Aya ait olan 24.000 TL'lik bu faturayı göstermem doğrumudur?? Eğer değilse yapılacak herhangi bi düzeltme beyannamesinde gelecek ceza 1.500 TL midir?? Veya düzeltme olmaksızın bu faturayı 2009/Ocak BA sında göstermem bi problem yaratırmı?? Eğer hiç göstermezsem ileride bu başımıza daha büyük problemler açabilirmi?? Yoksa bu sorun dipsiz bi kuyumudur??Beni bilgilendirirseniz eğer şimdiden çok teşekkür ederim.Saygılarımla... :-X

Ynt: Geç gelen Alım Faturasını BA durumu

Arkadaşım ızdırıbını anlıyorum.. :-[ ancak söyle bir tavsiyede bulunabiilirim.
    her ay kdv beyannamesini vermeden önce cari mutabakat yapmakla bu sorunu çözmüş olursun .

İnanıyorsanız Mutlaka Üstünsünüzdür....

Yapmanız gereken Kurumlar Vergisi Beyannamesine kadar vaktimiz olduğundan siz o gelen faturayı 2008 kayıtlarınıza alabilirsiniz.Şöyleki...

--------------------------31.12.2008--------------------------
    150/153/740/770 v.s. 20.338,98
    689 3.661,02

320 24.000,00
    ----------------------------/----------------------------

böylelikle hem giderinizi 2008 yılında kullanmış olursunuz hemde BA bildirgeniz doğru olmuş olur. Burda kaybınız sadece KDV nizi indirim konusu yapamamanız olur.Bununda önüne geçmek için arkadaşımızın dediği gibi yıl sonu mutabakatları önem arz etmektedir.

Sn.Turkoğlu,

Bahsettiğiniz kdv rakamı 3.661,02 az bir rakam değil.Bu kaydı size incelemede sorarlar.K.K.E.G yazmak işin en kolayı.Fakat bu kayıt sizin hem mali karınızı artıracak hemde satarken hesapladığınız kdv yi alırken indirmediğiniz için kdv açısındanda zarara girmiş olacaksınız.Yapılması en uygun hareket aralık ayına normal bir şekilde girilip kdv indirilip düzeltme beyannamesi verilmesidir.Düzeltme beyanı Pişmanlık + düzeltme seçilerek verildiğinde incelemede söz konusu olmayacaktır diye düşünüyorum.

Saygılar,

Bence asıl problem kdv düzeltmesinde değil ba bs düzeltmesinde.. bu saçma uygulama sonunda hepimizi yakacak arkadaşlar.. düzeltme versek mükellef faturayı geç getirdiği halde sonuçta ceza yiyeceği için bozulacak, vermesek sonradan bir denetim olup ceza yese bu sefer sanki bizim hatamızmış gibi gözükecek. ben olsam direkt 1490 cezayı yememek için ba düzeltmesiini vermezdim, aynen sizin yaptığınız gibi ocak ayına geçmiş yıl giderleri diye kaydederdim , veya bir ihtimal aralığa girip düzeltme verirdim, sonuçta kdv düzeltmesinde fazla birşey yok birtek damga vergisi.. Artık denetim olursa yakalasınlar derdim.. en iyiysi mükellefle konuşup zaten onların evrağı geç getrimesinden kaynaklanıyor, durumu anlatıp risk/ ödeme kararını ona bırakmak..

mutlaka bu ba bs düzeltmesine uygulanan korkunç yüksek ceza kalkmalı, çok insafsızca.. kdv yi düzeltebiliyorsak bu formları da düzeltebilmeliyiz...
    aman arkadaşım mükellefle ok.leşmeden bu riske girme o karar versin.. sonra hep biz kötü oluyoruz, ince düşünüp aman ceza yemesinler dedikçe..

Aynı sorunlar bizim de başımızda.. idarenin bu tavrı bizi ba ve bs düzeltmelerinden soğutmakta. düzeltsen hemen ceza. insanız nihayetinde yanlış yapma hakkımız yok mu..(yanlış yapalım diye değil; yanlış anlaşılmasın) sırf bu cezalar yüzünden beyanname beklettiğimiz düşündüklerimiz olmakta... dürüst insanları da yanlış yapmaya sevkediyorlar. az para değilki.. para kolay mı kazanılıyor. bu konuda kim nasıl bir çözüm bulacaksa bir an önce elini çabuk tutmalı. Bizim zor durumumuz anlatılmalı çözüm bulunmalı en azından Bu meslekten gelmiş şu an milletvekili olan üstadlarımız bulunmaktadır. En iyi bizi bizden birileri anlar. Baktığımızda direkt bizimle de ilgili değil olay. Mükelleflerin gereği gibi olaya vakıf olmamaları, sağlıklı evrak akışının olmaması, kesinlikle art niyet aranmaması gerekmektedir. Mesleğimize sahip çıkalım, haklarımızı ve layık olduğumuz yeri almamız dileği ile.
    bilgi Paylaşılsa bile tükenmeyen bir hazinedir.

Mevzuatı takip edersek geç gelen faturalar için düzeltme kaçınılmaz görünüyor. İdare geç gelen fatura sorununun farkında olduğu için 10 günlük bir ek süre veriyor, bunda da ek olarak bir 15 günlük %50 ceza tenzilatı yapmış. Yani sorunun giderilmesi açısından yapabileceğini yapmış bulunuyor, bundan sonrası mükelleflerin kendi belge düzenlerine dikkat etmesi ile alakalıdır. Sonuçta ne kadar müsamaha gösterilirse o kadar savsaklama eğiliminde mükellefler malesef. Maliye de kendi amaçları açısından bunun önünü bir yerde kesmek zorunda, o yüzden haklı buluyorum.

Diğer taraftan herşeye rağmen düzeltme gerekliliği doğarsa şahsen düzeltme vermeyin, faturanın geldiği ayda beyan edin ki en azından yıllık kümülatif tutsun ve izahı olsun derim. Düzeltme verdiğinizde yiyeceğiniz ceza ile idarenin çapraz kontrolünde tespiti sonucu yenecek ceza aynı. o yüzden kendi kendinizi ihbar etmenizin anlamı yok. Yanlışsam düzeltin

Ayrıca bu konu başlığının vergi usule taşınması gerek.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)