kamu işçi maaş

Konu: İşyerlerinde Emsal Bedeli uygulanırmı.?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    1.006

    İşyerlerinde Emsal Bedeli uygulanırmı.?

    Ben annemim bürosunda çalışıp kira ödemiyorum. Annem bu büroyu 1 sene önce aldı.

    1) Yeni alınan konutlarda satın alma bedelinin 5%'i kira gelirinden düşülebilir diyor bu işyeri için de geçerli olurmu?

    2) Annemin beyan edeceği emsal bedelini nasıl hesaplayabilirim, nereden öğrenirim?

    Teşekkürler


  2. #2
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410

    Ynt: emsal bedeli

    Alıntı fugenc Nickli Üyeden Alıntı
    Ben annemim bürosunda çalışıp kira ödemiyorum. Annem bu büroyu 1 sene önce aldı.

    1) Yeni alınan konutlarda satın alma bedelinin 5%'i kira gelirinden düşülebilir diyor bu işyeri için de geçerli olurmu?

    2) Annemin beyan edeceği emsal bedelini nasıl hesaplayabilirim, nereden öğrenirim?

    Teşekkürler
    1-Hayır sadece konut olarak kullanılanlar.
    2-Belediyeden emlak vergisi değeri
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  3. #3
    İrem35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İrem35 Guest

    Ynt: Emsal Bedeli

    benimde kafama takıldı bu emsal kira bedeli uygulaması..

    Şimdi GVK mad.73 te diyorki,

    Aşağıda yazılı hallerde emsal kira bedeli esası uygulanmaz:
    1-..
    2-Binaların mal sahiplerinin usul, füru veya kardeşlerinin ikametine tahsis edilmesi..
    denmekte.

    şimdi bir mükellefime adres değişikliğinde bulunucam, işyeri adresini geçici olarak sağlık problemleri nedeniyle kendi ikamet ettiği konutunu göstereceğiz. Ancak ev, Tapuda babasının üzerine. Tapu fotokopisinide ekledim. Tapuda, mal sahibi olarak babasının ismi yazıyor.

    Bu durumda vergi dairesi tapuya bakıp, emsal kira bedeli uygulanmalı derse.. Bende yukarıda alıntı yaptığım 73/2. maddede yazılı durumu ortaya koysam, buradan hareketle işlem kabul olur mu?


  4. #4
    Üyelik tarihi
    Aralık.2006
    Mesajlar
    654

    Ynt: Emsal Bedeli

    Ayrıca, kanunun anılan hükmüne göre, aşağıdaki istisnai hallerde emsal kira bedeli müessesesi uygulanmaz. 1. Boş kalan gayrimenkullerin muhafazası maksadıyla bedelsiz olarak başkalarının ikametine bırakılması 2. Binaların mal sahiplerinin usul (anne-baba, büyükanne-büyükbaba), füruğ (çocuk, torun) veya kardeşlerin ikametine tahsis edilmesi 3. Mal sahibi ile birlikte akrabaların da aynı evde veya dairede ikamet etmesi 4. Mahalli idareler dahil bütün kamu kurum ve kuruluşları ile yapılan kiralamalar.
    Ancak burada 1, 2 ve 3 numaralı hüküm için dikkat edilmesi gereken nokta, "ikamete tahsis edilme"dir. İkamet, yerleşmek niyeti ile oturulan yerdir. Bu sebeple işyeri olarak yapılan tahsisler, buraya girmez.
    Geçme namert köprüsünden, ko götürsün sel seni.. Yatma tilki gölgesinde, ko yesin arslan seni..

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Emsal Kira Bedeli
    Konu Sahibi Ant Z Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 22.Kasım.2011, 12:21
  2. Emsal bedeli kaydı
    Konu Sahibi melih% Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 06.Ağustos.2011, 15:48
  3. Emsal Kira Bedeli?
    Konu Sahibi Kerem21 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 29.Ocak.2009, 12:04
  4. Emsal Kira Bedeli
    Konu Sahibi stajer311 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 21.Ekim.2006, 14:23
  5. Emsal Kira Bedeli
    Konu Sahibi ercan Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 13
    Son Mesaj : 26.Ağustos.2005, 14:44

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36