kamu işçi maaş

Konu: Arsa Satış Karı GMS de Gösterilecek mi

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ekim.2006
    Mesajlar
    450

    Arsa Satış Karı GMS de Gösterilecek mi

    merhabalar...kira gelirim ve kira giderim var bunu gms olarak beyanda bulanacağız fakat benim takıldığım bir konu var..2008 yılında 100.000 tl ye satıp satışdan 40.000 tl kar ettiğim bir arsam oldu..bununla ilglide harç tapu vs masraflarım oldu..bu masraflarımı düşdükden sonta kalan karımıda bu kira için vereceğim beyannamemde göstermelimiyim veya bu arsa karımı bir başka şekildemi beyanda bulunmam gerekiyor...bunların dışında başkaca bir vergi mükellefiyet kaydım yok..


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Kasım.2007
    Mesajlar
    823

    Ynt: Arsa Satış Karı GMS de Gösterilecek mi

    Arsa alıp-satana yüzde 35 vergi var



    Son birkaç haftadır, gazetelerde arsa alıp yüksek fiyata satanlarla ilgili haberler yayınlanıyor.

    Okurlarımız da merakla "Arsa alım-satımında milyon dolar hatta milyonlarca dolar kazananlar, vergi ödemiyor mu?" diye soruyorlar.

    Hemen açıklayalım, bu alım-satımdan doğan kazanç, yüzde 35 civarında gelir vergisine tabi.

    BEŞ YILLIK SÜRE

    Satın aldığı arsayı, 5 yıl içinde (1 Ocak 2007?den önce satın alanlar 4 yıl içinde), elden çıkardıklarında, "değer artışı kazancı" olarak gelir vergisi ödeyecekler.

    Olay yalnızca arsa satışı ile sınırlı değil. Ev, dükkan, büro, mağaza, yazlık ya da arazi gibi gayrimenkulleri, satın alındıkları tarihten itibaren 5 yıl içinde satanlar da bu satıştan doğan kazanç nedeniyle, gelir vergisi ödeyecekler.

    SATIŞ KAZANCI

    Gayrimenkulün satış kazancının hesaplanmasında, edinme bedeli ile satış bedeli arasındaki fark esas alınıyor. Ancak, hesaplama sırasında;

    Gayrimenkulün edinme bedeli, elden çıkarıldığı ay hariç olmak üzere, alındığı tarihten itibaren, Türkiye İstatistik Kurumu?nca (TÜİK) belirlenen TEFE (1 Ocak 2006?dan itibaren ÜFE) artış oranına göre yükseltilir.

    Yükseltilmiş (endekslenmiş) maliyet bedeli ile satış dolayısıyla yapılan masraflar, satış bedelinden çıkarılacak.

    Ortaya çıkan kazanca 2008 yılı için belirlenen 6 bin 800 YTL istisna uygulanacak.

    İstisna düşüldükten sonra kalan tutar, gelir vergisine tabi olacak ve 1-25 Mart 2009 tarihleri arasında verilecek gelir vergisi beyannamesi ile beyan edilecek.

    Beyanname üzerinden, Gelir Vergisi Kanunun 103. maddesinde yer alan ve yüzde 15-35 oranları arasında değişen gelir vergisi tarifesine göre hesaplanacak gelir vergisinin; birinci taksiti Mart, ikinci taksiti ise Temmuz 2009 aylarında ödenecek.

    Maliye, gayrimenkul satışlarını, tapu kayıtlarından kontrol ettiği ve zamanaşımı süresi de 5 yıl olduğu için, bu tür gelir elde edenlerin, beyanda bulunmalarında yarar var.

    MİRAS KALANDA YOK

    Miras ya da bağışlama yolu ile edinilen gayrimenkullerin satışında, özellik taşıyan bir durum var. Bu gayrimenkuller, ne zaman ve kaç bin YTL?ye satılırsa satılsın, elde edilen kazanç, gelir vergisine tabi olmayacak (GVK.Mük.Md.80/6).

    Buna göre, örneğin 16 Şubat 2008 tarihinde miras kalan ve değeri veraset ve intikal vergisi beyannamesinde, 500 bin YTL olarak beyan edilen bir arsa, Eylül 2008 tarihinde 2 milyon YTL?ye satıldığında, aradaki fark nedeniyle, Gelir Vergisi ödenmeyecek.

    Şükrü Kızılot

    10.09.2008

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ekim.2006
    Mesajlar
    450

    Ynt: Arsa Satış Karı GMS de Gösterilecek mi

    cevabınız çin teşekkür ederim çok açıklayıcı olmuş.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Gayrimenkul Satış Karı
    Konu Sahibi asiye780 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 13
    Son Mesaj : 25.Aralık.2015, 15:01
  2. Gayrimenkul Satış Karı Sermaye İlavesi
    Konu Sahibi ALPERENK Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 11.Aralık.2013, 09:28
  3. Tekel içki satış karı ne kadar.?
    Konu Sahibi ugur6666 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 19.Ağustos.2010, 12:15
  4. Ticari Kamyonun Satış karı
    Konu Sahibi cetvel Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 30.Mayıs.2009, 16:19
  5. Hisse Satış Karı
    Konu Sahibi serhat durmus Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 8
    Son Mesaj : 18.Mart.2007, 00:37

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36