kamu işçi maaş

Konu: vergi levhaları

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2005
  Mesajlar
  200

  vergi levhaları

  Yaklaşım Dergisinin 2005/Mayıs ayı sayısında Halil İbrahim Özdemir'in vergi levhları ile ilgili yazısında "yeni işe başlayan mükelleflerin vergi levhalarının yukarıda sayılan meslek mensuplarınca tasdik edilemeyeceği kanaatindeyiz" demesi ikilem yarattı neden böyle düşünmüş, oysa ki bu konu çok açık meslek mensupları yeni işe başlayanların vergi levhalarını onaylayabilir.


 2. #2
  Anonymous - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Anonymous Guest

  Re: vergi levhaları

  ewet bana görede meslek mensupları yeni işe başlayan mükelleflerin vergi levhalarını tasdik edebilmektedir.

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2005
  Mesajlar
  3

  Re: vergi levhaları

  bana görede ilk işe başlayanların vergil levhasını meslek mensupları değil vergi dairelerince onaylanması gerekik

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2005
  Mesajlar
  1

  vergi levhaları

  vergi dairesleri yeni işe başlamalarda meslek mensubunun onayını kabul etmiyor. hatta usulsüzlük bile kesmeye kalkıyorlar. eniyisi dairelere tasdik ettirmek. :roll:

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2005
  Mesajlar
  14

  size katılmıyorum

  br dilekçe ile vergi dairesine bilgi verirseniz probleminiz biter.meslek mensup sahipleri tasdik eder
  kurnaz

 6. #6
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2005
  Mesajlar
  29

  vergi levhaları

  Yeni işe başlayan mükelleflerin vergi levhaları tasdik edebilmeleriyle ilgili aşağıdaki özelgeyi bilgilerinize sunuyorum.
  T.C.
  MALİYE BAKANLIĞI
  İstanbul Defterdarlığı
  Usul Gelir Müdürlüğü  SAYI : B.07.4.DEF.0.34.18/VUK- 13.06.2001/4347

  KONU : Muhasebecilerin vergi levhalarını tasdik ettikleri mükelleflere
  ait listeyi bağlı bulunduğu vergi dairesine vereceği hk.  ..............................................

  İLGİ: ........................ tarihli dilekçeniz.  İlgi dilekçenizde, yıllık gelir ve kurumlar vergisi beyannamelerini imzaladığınız mükelleflerin tastik ettiğiniz vergi levhalarına ait listeyi bağlı bulunduğunuz vergi dairesine verdiğinizi vergi mükelleflerinin bağlı bulunduğu her vergi dairesine de ayrı ayrı bilgi verilip verilmeyeceğini, ayrıca yeni mükellefiyet açılışlarında veya şube işyeri açılışlarında mükelleflerin vergi levhalarını tastik edebilmenizin mümkün olup olmadığı, ile vergi dairesi yoklama tutanağından önce vergi levhalarının tastik edilip edilmeyeceği hususları sorulmaktadır.

  Bilindiği üzere; 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 5’nci maddesinde, “Gelir vergisi mükellefleri (kazancı basit usulde tespit edilenler dahil) ile sermaye şirketleri her yıl Mayıs ayının son gününe kadar vergi tarhına esas olan kazanç tutarları ile bunlara isabet eden vergi miktarlarını gösteren levhayı merkezlerine, şubelerine, satış mağazalarına iş sahipleri ile mükellefler tarafından kolayca okunup görünecek şekilde asmak zorundadırlar. İlan ve levhalara ilişkin diğer hususlar Maliye Bakanlığınca belli edilir.”hükmü yer almıştır.

  Diğer taraftan; 1999/3 Seri Nolu Vergi Usul Kanunu İç Genelgesinde, “...13 Nisan 1999 tarih ve 23665 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 272 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile mükelleflere vergi levhalarını vergi dairelerinin yanı sıra tebliğin 3.maddesinde sayılan meslek mensuplarına da tasdik ettirmelerine olanak sağlanmıştır.

  ...Ancak tebliğin 3.maddesinde sayılan meslek mensupları tarafından bu uygulamanın mevcut iş yoğunluklarını arttıracağı yönündeki şikayetleri üzerine, bundan böyle bu meslek mensuplarının her yılın Mayıs ayı sonuna kadar levhasını tastik ettikleri kişilerin ad ve soyadları (tüzel kişilerde ünvanları) bağlı bulundukları vergi daireleri ile vergi kimlik numaralarına ilişkin bilgileri ihtiva edecek şekilde hazırladıkları listeleri Haziran ayının 25’ine kadar kendi bağlı bulundukları vergi dairelerine bildirmeleri, öte yandan bu şekilde kendilerine liste verilen vergi dairelerinin de listede yer alan mükelleflerin bağlı oldukları vergi dairelerine durumu intikal ettirmeleri gerekmektedir.”denilmiştir.

  Öte yandan; söz konusu meslek mensupları, yıl içinde yeni işe başlayan mükelleflerin vergi levhalarını mükellefiyetin tesis edildiği tarihten itibaren vergi dairesince verilmiş vergi kimlik (sicil) numarası aranacaktır. Bu şekilde vergi levhasının tastik işlemi yapılan mükelleflere ilişkin bildirim ise tasdik süresinin (mükellefiyete başlama tarihinden itibaren bir ay) bitim tarihinden itibaren 25 gün içinde bağlı bulunduğunuz vergi dairesine verilecektir.

  Diğer taraftan; 22 sıra Nolu Serbest Meslek, Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Yeminli Müşavirlik Genel Tebliğinde, 213 Sayılı Vergi Usul Kanununun 153’ncü maddesinde sayılan mükelleflerin diledikleri takdirde İşe Başlama/Bırakma Bildirimlerini 03.01.1990 gün ve 20391 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Serbest Muhasebeci Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavirlerin Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin 24/a maddesi uyarınca defterlerini tutmak üzere sözleşme düzenledikleri veya işletmede bağımlı çalışan ve 3568 sayılı kanuna göre yetki almış serbest muhasebeci veya serbest muhasebeci mali müşavirlerede imzalatabilecekleri, açıklanmıştır.

  Ayrıca; 1999/4 Seri Nolu Uyguluma İç Genelgesinde, “Serbest Muhasebeci veya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler tarafından imzalanan İşe Başlama/Bırakma bildirimlerine istinaden, vergi dairelerince yapılacak yoklamanın sonucu beklenilmeksizin mükellefiyet tesis edilerek vergi kimlik numarası verileceği...açıklanmıştır.

  Bu duruma göre İşyeri veya şube işyeri açılışlarında vergi dairelerince yoklama yapılmadan da işyerine ilişkin vergi levhalarını tasdik etmeniz mümkün bulunmaktadır.

  Bilgi edinilmesini rica ederim.

 7. #7
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2005
  Mesajlar
  6

  vergi levhaları

  sevgili meslektaşlarım, Mart ayında yeni açılış yapan bir firmanın sözleşmemi dilekçe ekinde diğer evraklarla birlikte vermeme ve üstelik dilekçe de eklememe rağmen vergi levhasını vergi dairesine (Çapa V.D.) onaylatamadım. Önce sadece şirketlerin açılışında vergi levhalarını Mali Müşavir sözleşmesine dayanarak onayladıklarını söylediler. Daha sonra ise onaylayamayacaklarını benim onaylamamam gerektiğini... Tamamen keyfi olduğuna inandığım bu uygulama karşısında şaşırayım mı, kızayım mı yoksa güleyim mi bilemedim. İki tane müdür yardımcısı, bir tane şef ve iki tane memur arkadaşla bir saatten fazla cebelleşmeme rağmen başarılı olamayınca mükellefin suratındaki şaşkın ifadeye son vermek ve işinin başına dönmesini sağlamak uğruna levhayı kendim tasdik ettim. Ancak şu anda görüyorum ki bizler de bu konuda fikir birliği içerisinde değiliz. Hatta cezalardan bile bahsedenemiz var. Sahi, nedir bunun doğrusu?

 8. #8
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2005
  Mesajlar
  76

  vergi levhaları

  Anlaşılan o ki vergi daireleri dahi bu konuda ne yapabileceklerini bilmiyorlar. Bu yıl üç tane kuruluş yaptık. Vergi Dairesine sorduğumuzda "Meslek Mensuplarının tasdik edebileceklerini ve bunu bir dilekçe ile bildirmeleri gerektiğini" tarafımıza bildirdiler.

  Şu ana kadar da herhangi bir sorun çıkmadı.
  Saygılarımla
  S.M.M.M. Hüseyin KAYA

 9. #9
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2005
  Mesajlar
  27

  vergi levhaları

  Sayın Halil İbrahim Özdemir'in makalesini bende okudum.Onun dayandığı
  temel konu Tasdik işleminin mükellefin ilgili yıl tahakkuk fişi dikkate alınmak suretiyle yapılacağı ve fişin bir örneğinin zaman aşımı süresince saklanacağı.Yeni başlayan mükellefte ise böyle bir durum söz konusu değil.
  e Mutlu Türküm Diyene

 10. #10
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  4

  vergi levhaları

  ilgili vergi dairesi, sicil işlemleri sonuclandıktan sonra levha tastikini yapmak zorunda yapmıyorsa muhasebecide tastikleyip ilgili vergi dairesine tastiklediği levha hakkında bilgi vermesi gerekiyor

  ben böyle durumlarda keyfi uygulamaları sona erdirmek için neden yapmadığını yazılı olarak vermesini istiyorum o zaman yapmak zorunda kalıyorlar

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Cevap: 1
  Son Mesaj : 20.Kasım.2012, 09:38
 2. SMMM lerin Vergi levhaları
  Konu Sahibi antalyalı Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 02.Ocak.2012, 17:35
 3. Vergi Levhaları ve Tasdiki
  Konu Sahibi T U R K O Forum Vergi Mevzuatı Makaleleri
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 19.Mayıs.2009, 13:32
 4. Mali Müşavirlerin Tasdik Ettiği Vergi Levhaları
  Konu Sahibi mes_ar Forum Diğer Vergi Kanunları
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 26.Mayıs.2008, 15:46
 5. Mali Müşavirlerin Tasdik Ettiği Vergi Levhaları
  Konu Sahibi mes_ar Forum Diğer Vergi Kanunları
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 21.Mayıs.2008, 16:19

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36