kamu işçi maaş

Konu: Posttan Komisyon Kesilmesi

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ekim.2006
    Mesajlar
    140

    Posttan Komisyon Kesilmesi


    iyi günler ;
    Benim sorum ; Bilindiği üzere ekonomik sıkıntıdan dolayı vatandaşlarımızın başvurduğu yollardan biri de post makinesinden kart çektirerek nakit bulundurmak istemeleridir. Burada da post makinesinden kart çeken ticari kuruluşun çektiği tutar kadarıyla fatura kesmesi gerekmektedir. Faturayı tam kesmeyerek şu şekilde bir yol izlemiş olsak uygun mudur acaba;
    Post makinesinden çekilen tutar üzerinden %2 oranında komisyon faturası kesip geriye kalan tutar faturalandırılmamış olsa bir sıkıntı doğar mı _? İleride olası bir incelemede de kart çekiminden sadece komisyon aldığımızı ve bunu da faturalandırdığımızı beyan edemez miyiz _? Sonuçta post makinelerinden kart çektiren şahıslardan ticari kuruluşlar belli bir komisyon alarak bu işi yapmıyorlar mı _?
    Bu konuda fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Herkese iyi çalışmalar dilerim....


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Kasım.2006
    Mesajlar
    625

    Ynt: Posttan Komisyon Kesilmesi

    Merhabalar,
    Bankanın almış olduğu komisyon sizin finansman gideriniz olacaktır.Ana para ve komisyon toplamını müşterinin kartından çekip, komisyon tutarını bankaya ödeyeceksiniz ve finansman gideri olarak dikkate alacaksınız.Uygulamayı bu şekilde yaparsanız bir sıkıntı yok.Ancak işlemin mantığında kartı nakite dönüştürmek olduğundan tefeciliği kılıfına uyduran art niyetli insanların izlediği bir yoldur bu.

  3. #3
    T U R K O - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    T U R K O Guest

    Ynt: Posttan Komisyon Kesilmesi

    Kart çekimi karşılığı nakit vermek suçtur, yasal değildir. Kendi kendinizi yakalatmak istemiyorsanız pos çekilen bedel karşılığında mal/hizmet faturasını tam kesmelisiniz. Ayrıca maliye pos rakamı ile ft arasında uyuşmazlık olduğundan izahat isteyecektir ve yuazdığınızı söylerseniz kabul etmeyecektir.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Ocak.2008
    Mesajlar
    1.516

    Ynt: Posttan Komisyon Kesilmesi

    Alıntı T U R K O Nickli Üyeden Alıntı
    Kart çekimi karşılığı nakit vermek suçtur, yasal değildir. Kendi kendinizi yakalatmak istemiyorsanız pos çekilen bedel karşılığında mal/hizmet faturasını tam kesmelisiniz. Ayrıca maliye pos rakamı ile ft arasında uyuşmazlık olduğundan izahat isteyecektir ve yuazdığınızı söylerseniz kabul etmeyecektir.
    SAyın Turko Katılmakla beraber.
    Başka bir konuya dikkat çekmek istiyorum. İşletme sahiplerinin kendi nakit ihtiyaçlarını karşılamak için çektikleri pos işlemleri için, yakın zamanda bu konuda inceleme geçirmiş biri olarak. Denetim idaresi bu konuda Mevcut yargı kararları dışında hareket etmektedir. Denetim İdaresi bu konuda Vergi Usul Kanununun 3. maddesini göz önünde bulundurarak hareket etmektedir. Bu tür para çekimlerini finansal ihtiyaç olarak düşünmekte ve resen vergi tahakkuk ettirmemektedir.
    İnsan, ancak çalıştığının karşılığını alır.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Kasım.2006
    Mesajlar
    625

    Ynt: Posttan Komisyon Kesilmesi

    Evet çok doğru yasal tefeciliktir bunun adı.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 0
    Son Mesaj : 19.Aralık.2014, 16:31
  2. 2.El Komisyon Faturalarının Tek Faturada Kesilmesi
    Konu Sahibi yavuzakbal Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 17.Nisan.2014, 16:22
  3. Cevap: 1
    Son Mesaj : 04.Haziran.2013, 18:31
  4. Komisyon Ft.
    Konu Sahibi ali.aslan Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 14.Ocak.2008, 17:42
  5. Komisyon
    Konu Sahibi stajyer32 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 15.Ekim.2006, 23:31

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36