kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni

Konu: Reklamasyon Faturası Hakkında

Reklamasyon Faturası Hakkında

REKLAMASYON FATURASI HAKKINDA BİLGİSİ OLAN ARKADAŞLAR BU KONUDA BENİ BİLGİLENDİRİR MİSİNİZ? TEKSTİL SEKTÖRÜ

Not: Bu yazının başlığı admin tarafindan forum kurallarına uygun olmadığı için düzeltilmiştir.Lütfen Forum Kuralları'nı okuyunuz.

Reklamasyon faturası genelde malın iade edilemediği durumlarda
    alıcının zararını minimuma düşürmek için satıcının da kabullendiği bi durumdur
    Yazınızda tekstilden bahsetmişiniz örneğin A firması alıcı S firması satıcı ise
    A firması S firmasından almış olduğu ipliği dokuyup satmaktadır.
    Eğer S firmasının ipliği bozuk yada aprajlı ise bu ancak dokumada belli olacaktır
    bu esnada alıcının ipliği iade şansı olmadığından konuyu satıcıya izah ederek satmış olduğu hasarlı ipliğe dair Reklamasyon (ceza) faturası keser
    Satıcı Firma bu faturayı kayıtlarında 612 hesaba alır
    alıcı firma ise kestiği reklamasyon faturasını 602 hesaba alır
    iyi çalışmalar

Merhaba,

602 hesabın kullanımında o kadar özgür değiliz.

602 hesap, daha çok devlet yardımlarından gelen hasılat ve ilk satış faturasında belirtilmiş olan vade farkları için kullanılır. Başkaca bir kullanım alanı yoktur.

Reklamasyon, sizin de ifade ettiğiniz gibi, sonuçta alınan bir malın fiatında (bozukluk, hata, kusur gibi nedenlerle) yapılan bir düzeltmedir. Bu nedenle, tıpkı alış iskontoları gibi, alışta hangi hesaba borç yazıldıysa, o hesaba alacak yazılmalıdır. Çünkü bu bir düzeltmedir. Faturadaki KDV tutarı da, alış iskonto ve iadelerinin KDV tutarı gibi işlem görmelidir.
    aşkınbulduk bunu beğendi.
    Saygılarımla<br />SMMM Nusret KURDOĞLU

reklamasyon

Alıntı Nusret Kurdoglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba,

602 hesabın kullanımında o kadar özgür değiliz.

602 hesap, daha çok devlet yardımlarından gelen hasılat ve ilk satış faturasında belirtilmiş olan vade farkları için kullanılır. Başkaca bir kullanım alanı yoktur.

Reklamasyon, sizin de ifade ettiğiniz gibi, sonuçta alınan bir malın fiatında (bozukluk, hata, kusur gibi nedenlerle) yapılan bir düzeltmedir. Bu nedenle, tıpkı alış iskontoları gibi, alışta hangi hesaba borç yazıldıysa, o hesaba alacak yazılmalıdır. Çünkü bu bir düzeltmedir. Faturadaki KDV tutarı da, alış iskonto ve iadelerinin KDV tutarı gibi işlem görmelidir.
    peki Süleyman Yükçünün makalesinde reklamasyon 689 a atılabilir diyor tazminat reklamasyonunda. MUhasebe kayıtları ile yardımcı olabilecek biri var mıdır acaba...

Sayın arkadaşlar,

Reklamasyon faturası her zaman cezamıdır?

Mesela Ürünü sattı. Alıcı Ben bu ürünü Vitrinimde sergilemek için aldım dedi satıcı faturaya aynı ürünü reklamasyon olarak kesti. ( 760 Kullanılır)
    Mesela üründe Kusur buldu. Bana yolladığın malzemeler Bozuk çıktı dedi. Bunları sana göndermeden çöpe atıyorum dedi. Reklamasyonu yapıştırdı. (610 Kullanılır)
    Mesela Ürün istenilene uygun çıkmadı yada kalite farkı çıktı. Alıcı reklamasyon faturası kesti gönderdi . (611'e atılır)
    Mesela Ürün sipariş edilen sürede alıcıya teslim edilmedi, yanlış deposuna sevk vb. durumlar gerçekleşti. Alıcı reklamasyon faturası kesti.(olağan dışı bir durum söz konusu olduğu düşünüldüğünden 689' a atılır)

Yani Reklamasyon var Reklamasyon var. Soruyu soran arkadaşım senin ki hangi reklamasyon?

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Niye 689 olacakmış onu anlayamadım. Yani 689 derken KKEG demek istiyor her halde?
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Niye 689 olacakmış onu anlayamadım. Yani 689 derken KKEG demek istiyor her halde?
    Hayır hocam ben K.K.E.G. 689'a atarmıyım. Olacağan dışı bir gider söz konusu oluşuyor. Sevkiyat sırasında bozulma hasar gibi.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Yok sn Mustafa yazmış 689 diye onun için sordum?
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Bu arada aynı konuyu sayın Zindan Başka detaylı olarak açıklamış.

Lütfen Sayın zindanın burdaki yazısını okuyunuz.

makalede öyle yazıyor ben burada bir örnek yayınlayayım siz nasıl kayıtta bulursunuz...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)