kamu işçi maaş

Konu: Ortağa Maaş??

Ortağa Maaş??

Bana yeni gelen mükellef, şirket ortağına , ssk girişi olmadığı ve bağkuru ödendiğini, kendisine aynen ssk'lı gibi maaş ödeyip bunu sene sonuna kadar kkeg'ye sene sonundan beri de normal ücret giderleine attıklarını kendilerini denetleyen denetim firmasının da bunu uygun gördüğünü söyledi. Ben ısrarla itiraz ediyorum am bilmediğim böyle yeni bir uygulama var mı?? Benim bildiğim şirket ortağı bağkurunu kendi öder, şirkete gider yazılamaz, ayrıca ona her ay banka hesabından düzenli ödeme yapıp bunu kkrg'ye atmak bile uygunsuz değil mi??( hele ki ücret hiç olmaz)

Ynt: ortağa maaş??

bağkur ödemeleri kkeg dir
    aylık ödeme ise huzur hakkı diye ödeniyorsa karar alınmış ve bunun gelir vergisi ve damga vergisi ödendiğinde giderleştirilebilinir

Huzur hakkı diye bir durum yok, bağkurlu diye sskya ödeme yapılmayıp ssklı gibi maaşı hesaplanıp bankadan ödeniyor ve gider yazılıyor..
    Huzur hakkı maaş gibi her ay ödenebilir mi, ben sanki yılda 1 defa falan diye biliyorum..??

Şirketlerde huzur hakkı veya yönetici müdür maaşı olarakta tanımlayacağımız bir gideri her ay ödeme yapabilirsiniz. Sonuçta Ortakların vereceği karara bağlıdır. Sermaye işirketlerinde ortaklar sermayeleri ile gelir elde ederler. Eğer bu ortaklar aynı zamanda yönetici olarak şirkette bir mesai harcıyorlarsa buradan ücret almaları gerekir. Şirkette fiilen çalışmayan ortağın ücret alması söz konusu edilemez.

Ynt: Ortağa Maaş??

Sayın Apaçi;
    Şirket ortaklarına ait Bağkur ödemelerinin KKEG olduğu hususunda elinizde bir dayanak varmı?Şahsi kanaatim şirket ortaklarının bağkur primleri gider gösterilemez(KKEG)Şirket ödemişse bile ortağın borcuna işlenip adatlandırma yapılmalıdır?
    Bu konuda 27.09.2007 tarihli Adana SMMM Odası Vergi Mevzuatı İnceleme Komisyonu Başkanı
    Sayın İbrahim GÜLER in bir makalesinden alıntı yapılmıştır aşağıya.

"Ödenen Bağ-Kur primleri işletmeye değil şahsa ait olduğundan ayrıca vergiye tabi kazancın elde edilmesi veya idamesi arasında illiyet (nedensellik) ilişkisi bulunmadığından bu yönü ile gider yazılması yerine Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesinde indirim konusu yapılması şahsi kanaatimize göre de doğru bir uygulamadır.
    Aynı gerekçe kurumlar vergisi kanunu?na tabi işletmelerin Bağ-Kur kapsamındaki ortaklarının ödemiş oldukları Bağ-Kur giriş keseneği ve primleri ile sosyal güvenlik destek primleri açısından da geçerli bulunmaktadır. Çünkü ödenen bağ-Kur primleri ile de kurum kazancının elde edilmesi veya idamesi arasında bir illiyet bağı yoktur bu nedenlerle de şirket kayıtlarında gider olarak gösterilmesi mümkün değildir."
    Hasretim nazlıdır...

1- Ortakların ödediği veya ortaklar için ödenen Bağkur (yani 4/b) primleri şirkete gider yazılamaz.

2- Ortaklar şirkette fiilen çalışıyorlarsa (örneğin yönetici müdür olarak) bordroda gösterilerek kendilerine bir ücret ödenebilir ve bu tutarlar + GV + DV (+bazı durumlarda SSK yani 4/a'dan doğan primler) gider olarak yazılabilir.

arkadaşlar merhaba,

Benim şirketimde de aynı durum var.bağkur primi şirket hesabından ödeniyor.ama şirket kendisi ödemek istiyor öyle karar almış yani bu gidere şirket sahip çıkmış.bana bu durumda kkeg yapmak daha mantıklı geliyor.ince bi nokta var burada bence.
    SMMM

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

KKEG olmaz. Bağkur pirimi ortak c/h borç kayıtla ödenir.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Merhaba,
    Sayın Küpeli, arkadaşlar yukarıda gerekli açıklamaları yapmışlar. Eski adıyla Bağ-Kur primi işletmeyi değil, işletme sahibini (yada ortağını) ilgilendiren bir ödemedir. Yani ortağın evine meyve sebze almasından bir farkı yoktur. Şirketiniz karar almışsa bu kararın yanlış olduğunu anlatmak size düşmektedir. Sayın Güroy'un da özellikle belirttiği gibi bu gideri KKEG olarak bile yazamazsınız. Çünkü siz bu ödemeyi yaparak, ortağın elde edeceği kar payı miktarını dolayısıyla ortağın ödemesi gereken gelir vergisi ödemesini de azaltmaktasınız. Bir denetimde tesbit edilmesi halinde vergi ziyaı cezası ile karşı karşıya kalacağınızı biliniz.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

Tamer bey,

Uyarınızı dikkate alıcam,
    teşekkürler verdiğiniz bilgi için.
    SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)