kamu işçi maaş

Konu: Şahıs Şirketi Kurmak.

Şahıs Şirketi Kurmak.

Merhabalar,
    Internette biraz araştırma yaptım ama cevapların bazıları eski bazıları ise yeni kanuna atıfta bulunuyor. O sebepten tam bir cevap bulamadım.
    Şu an bir şirkette ssk lı olarak (4a oluyor sanırım) çalışıyorum. Freelance bir iş teklifi aldım ancak fatura kesmem gerekiyor. Şirket kurmayı ve işçi çalıştırmadan tek başıma çalışmayı düşünüyorum. Anladığım kadarıyla bu durum sorun teşkil etmiyor (yüzde 100 emin olamadım gerçi).
    4b ye, şu an çalıştığım işyerinde bulunduğum sürece geçmeme gerek de yok gibi duruyor.
    Ancak bazı forumlarda, çalıştığım şirketin bu durumu bilmesi halinde bazı sorunlar çıkarabileceğini okudum.

Şimdi sorularıma geçersek;
    1. Sadece fatura kesme amaçlı bir şirket kurmam mümkün müdür?
    2. İşyerime bildirmem gerekiyor mu?
    3. İşyerim bunu öğrenirse bana yaptırım uygulama hakkına sahip midir (maaş kesintisi vs) ?
    4. Şahıs şirketlerinin de belli türleri var. Adi şirket, adi komandit vs. gibi.. Benim durumum (sadece fatura kesme amaçlı) hangisine giriyor?
    5. Freelance aldığım iş yurtdışından geliyor. Dolayısıyla ihracat gibi bir durum söz konusun. Bunun yukarıdaki soruların cevaplarına etkisi var mıdır?

Tabi ilk aklan gelen çalışmayan bir yakınımın üzerinden şirket kurmak gibi duruyor. Ancak eğer mümkünse bu yola gitmek istemiyorum. Bu sebepten bu soruların cevabını arıyorum.

Şimdiden teşekkürler..

T U R K O - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    T U R K O Guest

Ynt: Şahıs Şirketi Kurmak.

Ruhsatlı bir SM/SMMM 'den yüzyüze bilgi almanız size daha çok yarar sağlar.

Merhaba,

İthalat yapmak açısından (yedek parça) ; maliyet bakimindan en ideal ve cabuk kurulabilecek sirket sekli şahıs şirketi mi?

Kurulacak bu sirket sahis sirketi olursa ithalat yaparken herhangi bir zorlukla karsilasir mi?

Teşekkürler

bir şirkette çalışırken şahıs şirketi (personeli olmayan) kurmanız bir defa mantık dışı olacağından sorun olabilir, zaten çalışırken aynı anda 2.işi nasıl yapacaksınız,

mantıklı olan şahıs şirketi kurmak değil limited kurup ortak olmak olabilir, bir şirkete ortak olmak fiili çalışma gerektirmez, tabi en az 2 ortak olmanız gerekir.

4a'ya tabi çalışanlar başka bir şirkette ortak olabilirler (4b'li olabilirler) bunda sorun yok, yalnız 4a'lılığınızda1 gün bile açıkta kalan zaman olması halinde anında 4bli olmanız zorunlu hale gelecektir.

işyerinizde mesai saatlerine uyarak çalışmaya devam ettiğiniz sürece işyerinizi etkileyen bir durum olmayacaktır, yaptırımları da olamaz, ama etik olarak bilgi vermeniz yerinde olur.

yapacağınız işin ihracatla ilgili olması sadece muhasebe açısından önemlidir (kesilecek ft.lar vs) , sizin bahsettiğiniz durumla bir ilgisi yok,

ama bunları takip için mutlaka bir muhasebeciniz olmak zorunda, beyannamelerinizi kendiniz veremezsiniz, onun için bir muhasebeci ile detaylı olarak konuşmanız daha faydalı olur.

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Fatura kesme amaçlı bir şirket nasıl oluyor,ben onu anlayamadım.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Ben şirket kurmak istemiyorum yani soru bana sorulduğu içidn danıştım, küçük bir esnaf.

Alıntı twolf Nickli Üyeden Alıntı
    Fatura kesme amaçlı bir şirket nasıl oluyor,ben onu anlayamadım.
    bende merak ettim.

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Alıntı asliyz Nickli Üyeden Alıntı
    Merhaba,

İthalat yapmak açısından (yedek parça) ; maliyet bakimindan en ideal ve cabuk kurulabilecek sirket sekli şahıs şirketi mi?

Kurulacak bu sirket sahis sirketi olursa ithalat yaparken herhangi bir zorlukla karsilasir mi?

Teşekkürler

Evet şu anda en hızlı kurulan firma türü şahıs şirketidir.ve daha az maliyetlidir.Fakat ithalat yapabilmek için ticaret odası kayıt zorunluluğu doğacaktır.Prosedür anlamında zorluk olmaz. Ticarette itibar ve güvenilirlik anlamında biraz zorlanabilir. Yani bir firmaya "merhaba ben geldim" demek var,birde "MERHABA BİZ GELDİK" demek var.Bilmem anlatabildim mi? Saygılar.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Selam. sahis sirketi kurmak istiyorum. fakat mal satmayacagimdan dolayi, sadece hizmet yapacagim. dolayisiyla, 3 ayda bir gelir vergisi odeyecegimden hizmet faturamdan yuzde kac gelir gozukecek ki ona gore vergi verecegim acaba? tesekkurler

AYSE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    AYSE isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    %18 kdv
    %15 geçici vergi 3 er aylık dönemlerde (Yalnız %15 sabit değil, artan oranlı, bu noktada gelir vergisi matrahı arttıkça gerçici vergi oranında artış olacaktır.)
    Ölüm varsa bu dünyada.. zulüm var.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)