kamu işçi maaş

Konu: Çelik Sektöründe İthalat Miktarı

Çelik Sektöründe İthalat Miktarı

herkse merhaba yeni bir şirkette çalışmaya başladım sorum şu:
    demir-çelik sektöründe büyük tonajlarla ithalat yapıyoruz.ithal ettiğim mal geldiğinde şöyle bir durum ortaya çıkabiliyor.
    fatura üzerindeki miktar:10.000 ton
    gümrükte tartılan : 9.850 ton
    firmamızın tarttığı : 9.900 ton
    bu farklar tamamen kantardan meydana gelmekte.aylık 100.000 tona kadar alım yapılabilmeke tutarsal olarakta büyük rakamlar ortaya çıkmakta.ithalat girişlerinde hangi miktarın kullanılması daha doğrudur.burada kullanılan miktar bütün maliyet hesaplarını değiştiriyor.
    özellikle sektör hakkında bilgili üstadların görüşlrrini rica ediyorum.

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: Çelik Sektöründe İthalat Miktarı

Alıntı hakan221 Nickli Üyeden Alıntı
    herkse merhaba yeni bir şirkette çalışmaya başladım sorum şu:
    demir-çelik sektöründe büyük tonajlarla ithalat yapıyoruz.ithal ettiğim mal geldiğinde şöyle bir durum ortaya çıkabiliyor.
    fatura üzerindeki miktar:10.000 ton
    gümrükte tartılan : 9.850 ton
    firmamızın tarttığı : 9.900 ton
    bu farklar tamamen kantardan meydana gelmekte.aylık 100.000 tona kadar alım yapılabilmeke tutarsal olarakta büyük rakamlar ortaya çıkmakta.ithalat girişlerinde hangi miktarın kullanılması daha doğrudur.burada kullanılan miktar bütün maliyet hesaplarını değiştiriyor.
    özellikle sektör hakkında bilgili üstadların görüşlrrini rica ediyorum.
    Sevgili formdaşım

buna şöyle bakmak lazım.fatura 10.000 ton Gümrükte tartılan 9.850 aradaki fark olan 150 kilo acaba bunların darasımı yani container, ambalaj, koli, paket v.b. bunların ağırlığımı ihracatcı bunları gönderirken bu yukarıda yazılanlarla tartar gönderir faturasını öyle keser.Gümrükçü ise (hepimizin bildiği gibi 2 fatura ile iş yaparlar birinci ft herzaman fotokopidir malı çekmek için ikinci fatura direk firmaya gelir ) bunlar bilinirse o zaman daha iyi cevap yazılır

ferhat

tek fatura ile çalışıyoruz.gümrükteki fatura ile muhasebedeki fatura aynı.aradaki farka tam olarak ambalaj farkıda diyemiyoruz.bazen gümrükte tartılan ithalat faturasından fazla olabiliyor.
    şöyle düşünürsek atıyorum 100 ton tiner satın alındı faturası kesildi gelene kadar 5 tonu buharlaştı.üretime 95 ton girirdi.bu durumda ne yapılabilinir.

Serhat_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Serhat_ Guest

O daha kolay şirket kayıtlarına 100 ton girilir 5 ton fire kabul edilir. Buna ilişkin herhangi bir muhasebesel işlem yapmaya da gerek yok. Olası bir incelemeye karşı tinerin bu özelliğine ilişkin ticaret odası, sanayi odası vs. vs. gibi bir yerden bir belge alınıp bu firenin normal olduğu tevsik edilebilir.

Serhat_ Guest

İki durum söz konusu olabilir.
    1) dediğiniz gibi kantarlarda bir hata var. Böyle bir durum izah edilip, gümrükten kantarda %1-2 hata olabileceğine dair bir yazı alınır. Faturaya gör işlem yapılır.
    2)Karşı taraf size eksik göndermiştir. Bu durumda ise bana mantıklı gelen gümrük beyannamesinin esas alınıp(resmi, tevsik edici belge, objektif) Yurtdışı firmaya reklamasyon faturası kesmek. Tahminen çelik fiyatı YTL/ton üzerinden anlaşma yapılarak belirlenmiştir. 150 ton eksik gelmişse bu 150 tonu karşı tarafa fatura edip , alacağından kesmek lazım.

gümrük kantarında bir hata olması söz konusu değil.gümrük bütün ithalat işlemlerinin kendi kantarına göre yapıyor.ithalat faturasındaki miktarı dikkate almıyor.
    miktarlar çok büyük olduğundan aradaki %1-3 farklar dikkate alınmıyor.faturalar bu şekilde kabul ediliyor.sektör gereği zaten bu farklar normal karşılanıyor.benim anlamaya çalıştığım aradaki bu farkların muhasebede nasıl yapılaçağı.
    şu andaki uygulamada gümrük kiloları esas alınıp giriş yapılıyor.aradaki fark fazla çıkarsa hurdaya atılıyor eksik çıkarsa stok hesaba eksik giriliyor.sonuçta bu girişler maliyet fişlerinde küçükte olsa sapmalara neden oluyor.

Serhat_ Guest

Şöyle mi oluyor tam anlayamadım.
    fatura 1000 ton 100.000 YTL
    gümrükte hesap 900 ton çıkınca siz stoklara 90.000 YTL olarak giriyorsunuz
    gümrükte hesap 1100 ton çıkınca siz 10.000 YTL'yi hurda olarak maliyete atıyorsunuz..

fatura 1.000 ton tutarı 100.000 tl birim fiyatı 100 tl
    gümrükte 1.100 tartılırsa fatura tutarı değişmeyeçeğinden gümrük kilosu esas alınıp birim fiyat 90.91 tl oluyor.
    gümrükte 950 ton tartılırsa birim fiyatı 105.27 kalan 50 ton hurda oluyor.

Serhat_ Guest

Maliyet muhasebesinde gümrükün hesaplarını dikkate alıp söylediğiniz şekilde işlem yapılmasında bir sorun yok diye düşünüyorum

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)