kamu işçi maaş

Konu: Gümrük vergileri

Gümrük vergileri

İthalatta ödenen gümrük vergileri ba formuna dahil edilirmi örneğin Mersin gümrük saymanlık müdürlüğü makbuz P 459566 olsun
    gümrük vergisi 25.000
    Damga Vergisi 33,90

25.033,90 TL mersin gümrük saymanlık müdürlüğü ba formuna dahil edilecekmidir. dahil edilecekse vergi numaraları nasıl yazılacak

Serpil YAVUZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Serpil YAVUZ Guest

Ynt: Gümrük vergileri

BA/BS Formlarının istenmesindeki amaç mükellefin ay içinde almış yada satmış olduğu toplam mal tutarlarını tespit etmek,idarece kontrol altına alabilmektir.
    O halde ,ithal edilmiş olan mal miktarı formda yazılmalıdır.Gümrük vergisi ve dv ilave edilmemelidir düşüncesindeyim.

VUK 381 Tebliğe göz atmanızda fayda var.

3.1.4. Bildirim formlarına belirlenen haddi aşan ithalat ve ihracat işlemleri de yazılacaktır. Ba bildirim formunun doldurulmasında, Türkiye?de mükellef olmayanlardan yapılan alımlar için satıcının vergi kimlik numarası "1111111111" olarak kodlanacaktır. Bs bildirim formunun doldurulmasında ise, Türkiye?de mükellef olmayanlara yapılan satışlar için alıcının vergi kimlik numarası "2222222222" olarak kodlanacaktır.

Ben bu bent dışında ithalatla ilgili bir açıklama göremedim.

sürekli ithalat yapan firmayız.bugüne kadar hiç bildirmedim.
    3.1.4 nolu kısımda ithalat işlemi yazılacaktır denmektedir buradan gümrük vergileri ve damga vergilerini dahil ederiz diye bir anlam çıkaramıyorum. sadece ithalata ilişkin fatura ve gümrükçülerin kesmiş olduğu faturaları vb. gibi evrakları anlıyorum. ama yinede forumda paylaşmak istedim.

Serpil YAVUZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Serpil YAVUZ Guest

Alıntı cetvel Nickli Üyeden Alıntı
    sürekli ithalat yapan firmayız.bugüne kadar hiç bildirmedim.
    3.1.4 nolu kısımda ithalat işlemi yazılacaktır denmektedir buradan gümrük vergileri ve damga vergilerini dahil ederiz diye bir anlam çıkaramıyorum. sadece ithalata ilişkin fatura ve gümrükçülerin kesmiş olduğu faturaları vb. gibi evrakları anlıyorum. ama yinede forumda paylaşmak istedim.
    doğrudur,yukarıda belirttiğim gibi bende aynı düşüncedeyim.

biz ithalatlarda ba formuna yurtdışından gelen faturayı tablo I e gümrük vergilerini ise tablo II ye dahil ediyoruz. Gümrük vergileri KDV matrahına dahil olduğundan ba formunda "diğer" alanında gösteriyoruz.

saygılarımla
    Bana anlatırsanız&nbsp; &nbsp; UNUTURUM<br />Bana gösterirseniz HATIRLAYABİLİRİM<br />&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; Beni dahil ederseniz&nbsp;&nbsp; ANLARIM<br />&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp; Çin atasözü

1-sayın emari ödediğiniz gümrük vergilerinin tutarı 8.000 TL yi geçmesi halinde tablo 1 e mi alıyorsunuz.

sayın cetvel;
    8.000 tl yi aşan gümrük vergilerini ba formunda tablo II de gösteriyoruz. Malum gümrük vergileri bazen gümrük saymanlığına ama genelde bankalara yatırılıyor. Örneğin iş bankasına yatırılan bir gümrük vergisini iş bankası kendi bs formuna dahil etmeyeceğinden biz gümrük vergilerini ba formunda tablo II ye dahil ediyoruz. Yinede bu konuda diğer arkadaşlarında görüşlerini bekleriz.

Saygılarımla
    Bana anlatırsanız&nbsp; &nbsp; UNUTURUM<br />Bana gösterirseniz HATIRLAYABİLİRİM<br />&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; Beni dahil ederseniz&nbsp;&nbsp; ANLARIM<br />&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp; Çin atasözü

ben çok doğru bulmadım madem ba formuna tabi tutuyorsunuz 8.000 TL yi geçiyorsa Tablo 1 e almalısınız yanlış mı düşünüyorum .birde siz anladığım kadarı ile Kdv beyannamesine uyarlamaya çalışıyorsunuz gibi geldi bana .ben hala ba formuna tabi olmayacağını düşünüyorum.

Sayın Emari;
    Gümrük vergileri beyanname açılırken Gümrük müdürlüğü tarafından geçici hesaplara alınır. Beyanname kapanışında kesinleştiğinde vergi dairesi veya mal müdürlüğü hesaplarına aktarılır.
    Gümrük vergileri maliyeti etkileyen unsur olmasına rağmen hiç bir şekilde BA formunda beyan edilmemesi gerekir.Adı üstünde vergi yani gümrük vergisi.Bence yanlış yapıyorsunuz.İlla kdv ile uygunluğu sağlamaya çalışmayın.Zaten çoğunlukla Gümrük Müşavirleri sorun yaşamamak için gümrük giriş beyannamelerindeki masraf kalemini fiktif olarak yüksek gösterebiliyorlar.bu durum kdv matrahını etkiliyor.
    Kısaca GGB leri üzerindeki değerlere göre kayıt yapmamanızı ve Gümrük vergilerinide BA formunda göstermemenizi öneririm.

İyi çalışmalar...
    Hasretim nazlıdır...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)