kamu işçi maaş

Konu: Belediyeye kesilen faturalar

Belediyeye kesilen faturalar

Akaryakıt istasyonu bir mükellefim sözleşme karşılığı belediyeye akaryakıt satışı yapıp fatura kesiyor. Belediye fatura bedelleri üzerinden damga vergisi kesintisi yaparak ödeme yapacağını söylemiş. Bu yasal mıdır ve neyin damga vergisidir acaba? Şimdiye kadar böyle bir kesintiyle karşılaşmamıştık.

Türk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Türk_bey Guest

Ynt: Belediyeye kesilen faturalar

Alıntı alper Nickli Üyeden Alıntı
    Akaryakıt istasyonu bir mükellefim sözleşme karşılığı belediyeye akaryakıt satışı yapıp fatura kesiyor. Belediye fatura bedelleri üzerinden damga vergisi kesintisi yaparak ödeme yapacağını söylemiş. Bu yasal mıdır ve neyin damga vergisidir acaba? Şimdiye kadar böyle bir kesintiyle karşılaşmamıştık.

Serpil YAVUZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Serpil YAVUZ Guest

üstad,cevabınız çok güzel.çok beğendim. ;D ;D ;D

Türk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Türk_bey Guest

Teşekkür ederim. sorular ve cevaplar hep iç içedir derler.

Serhat_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Serhat_ Guest

Aslında oradaki kesinti sözleşmeye istinaden yapılan damga vergisi kesintisi değil. Sözleşme yapılmamış olsaydı da Belediyeye kesilen tahsilat makbuzu vb evraklar damga vergisine tabidir.

DMK madde 8'e göre belediye resmi dairedir. 1 Sayılı Tablonun IV/1-a bölümünde de resmi daireler tarafından yapılan mal ve hizmet alımlarına ilişkin ödemeler nedeniyle resmi dairelere verilen belli parayı ihtiva eden makbuzlar damga vergisine tabidir.

Sonuç olarak kesinti yapılması doğru ancak kesintinin konusu sözleşme değil makbuzdur.

Kendi aranızda çok güzel eğlenmişsiniz ama bu kesintinin sözleşme ile alakası yok. Ayrıca bu sözleşmenin 5 yıllık bir mazisi var yeni yapılmış bir sözleşme değil. Belediye kesintiyi 2009 başında yapmaya başladı.

Karşılıklı bilgi alışverişi için yararlanmıyor muyuz bu forumdan? Böyle usluplar takınacaksanız hiç cevap vermeyin bence...........

Serhat Bey'e cevabı için teşekkür ederim.

Serpil YAVUZ Guest

Böyle usluplar takınacaksanız hiç cevap vermeyin bence...........

alper bey ,sizin şahsınıza ait bir cevap vermedim.üzerinize alınmanızı gerektirecek durum yoktur.
    Sn Türkbey ile yapmış olduğum bir konuşmadır.Cevap verme uslubu değişik geldi, hoşuma gitti,kendisine ilettim.

Tepkiniz banaysa sebebini anlayamadım. ??? :

Serhat_ Guest

Bu uslüba ilişkin geçen gün yine bir mesaj atmıştım malesef. Bu son mesaj olur inşallah. Ne olursa olsun başkasının eksikliği üzerinden eğlenmek hoş değil. (ki burada alper bey in bir eksikliği yok. bence diğer arkadasların yanlış anlaması var. DMK'nın ek tablosunu bileceğiz diye birşey yok sonuçta.)

Serpil YAVUZ Guest

Alıntı Serhat_ Nickli Üyeden Alıntı
    Bu uslüba ilişkin geçen gün yine bir mesaj atmıştım malesef. Bu son mesaj olur inşallah. Ne olursa olsun başkasının eksikliği üzerinden eğlenmek hoş değil. (ki burada alper bey in bir eksikliği yok. bence diğer arkadasların yanlış anlaması var. DMK'nın ek tablosunu bileceğiz diye birşey yok sonuçta.)
    Serhat bey rica ederim.Siz neler söylüyorsunuz öyle.Başkasının eksikliği üzerinden eğlenmek mi?
    Asla öyle birşey yok burdaki konuşmada.
    Konu gereksiz yere uzamasın.
    Ben bir defa soruya cevap verme amacıyla girmedim konuşmaya.sn Türkbeye idi cevabım.

Lütfen böyle alakasız şeyler söylemeyin.Sn Türkbeyde bende bu forumda kimseyi kıracak türden konuşmalar yapan insanlar değiliz.

Serhat_ Guest

Bakın ben size kötü insanlarsınız demiyorum. Ama hiçbirimiz hatasız değiliz. Ben de siz de. Önemli olan öyle veya böyle bir hata olmuşsa veya yanlış anlaşılmaya sebebiyet verilmişse özür dilemesini bilmektir. Alper sözleşmeden dolayı damga vergisi alındığını bilemeyecek kadar bu işlere uzak biri mi? Öyle biri bile olsa bu daha uygun bir uslupla anlatılamaz mı? Alper Bey boş yere mi alınganlık gösterdi? Ben de boş yere mi alper beye hak veriyorum?
    Kırmak amacıyla konuşmak başka; kırmamak için hassasiyet göstermek başka. Siz bence kırmak amacıyla konuşmadınız ama kırmamak için yeterli hassasiyeti göstermediniz.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)