kamu işçi maaş

Konu: Pos Cihazı ve Fatura Uyumu

SİBEL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    SİBEL Guest

Pos Cihazı ve Fatura Uyumu

Bizzat yaşadığım bir olayı anlatmak istiyorum.

Yakın bir zaman önce taksitle kredi kartıyla 2 adet cep telefonu satın aldım. Pos cihazından her biri için 375 YTL çekildi ama faturam da 290 YTL (KDV Dahil) kesildi.

Bunun nedenini satıcıya sorduğumda bankanın vade farkını aldığını onun için böyle fatura kestiğini anlattı.

Benim kanaatimce ödediğim bedel kadar elimde faturamın olması gerektiğini düşündüm.

Araştırabildiğim kadarıyla yasal mevzuat böyleymiş. Şimdi satıcımı haklı bankamı yoksa ben mi?

Sayın Sibel

Araştırıp bulduğunuz mevzuat nedir? Bende merak ettim. Eğer böyle bir mevzuat ve uygulama varsa biz en baştan muhasebeyi yanlış yapıyoruz.
    aygılarımla.

sayın sibel,
    öncelikle meraba,taksitli satışlarda böyle olaylar daha çok oluyor.
    Firma 500 ytl vadeli olarak sattığı cep telefonunu (senet yada sözleşmeye dayanarak) 350 ytl üzerinden fatura ediyor ve 150ytl lik kısmı için vergi kaybına neden oluyor.Vadeli sattığı malı peşin satmış gösteriyor.Firmanın işine böyle geliyor.
    Kredi kartlarında ki olay peşin fiyatı 350 ytl olan malın pos cihazında cekilmesi işletmeyi ilgilendiriyor.Tüketici bunun faizini bankaya ödüyor yani böyle bir durumda işletmenin bi karı olmuyor işletmenin pos hesaplarına 350 ytl geçiyor tüketici ödediği 500 ytln,in 150 sinide bankaya faiz olarak ödüyor.Anlatmak istediğiniz bu anladığım kadarıyla. iyi çalışmalar
    Volt of kanlıpınar<br />Accountant

Merhaba arkadaşlar..

Kredi kartıyla yapılan satışlarda firma aylara göre farklı komisyon oranlarını kabul ederek bankayla bir sözleşme imzalar. Biz firma olarak bu komisyonları vade farkı adı altında tüketiciye yansıttığımız için ; yani değeri 1000 ytl olan bir üründe diyelimki 12 ay taksit durumunda banka bizden % 15 komisyon alıyor ise müşteriye 12 ay taksitli tutarının 1150 ytl olduğunu söyleyip faturasınıda 1150 ytl olarak düzenliyoruz. Kredi kartıyla ilgili okuduğum muktezalardada böyle yapmamız gerektiği yönünde.

Sayın Funda hanım haklıdır. uygulamayı bu sekilde yapınız
    saygılarımla
    FATİH PESEN
    SMMM
    İST
    FATİH PESEN<br />&nbsp; SMMM<br />&nbsp; İST

Sayın Sibel Hanım;
    Firmanın faturayı 375YTL kesmesi geriye kalan vade farkını da (85YTL) bankadan alacağı kredi kartlı satışların ekstresine dayanarak giderlerine intikal ettirmesi yönünde uygulamanın doğru olacağını düşünüyorum.Saygılarımla....

SİBEL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    SİBEL Guest

Cevap veren arkadaşlarıma çok teşekkür ederim. Bende cansev arkadaşım gibi düşünerek satıcı ile tartıştım daha sonra 189 u arayıp şikayette bulundum.

burdan beni tekrar aradılar ve işlemin doğru olduğunu söylediler ama mantıklı bulmadıklarınıda belirttiler.Satıcı ile ilgili bir durum olmadığını olayın bankadan kaynaklandığını söylediler.
    İhbarımı dikkate alarak istatistiklere geçireceklerini ve bu konu ile ilgili yeni tebliğler çıkaracaklarını söylediler

satıcı fatura keserken eline geçen paraya fatura keser. 1000 ytl olan mal vadeli olunca 1150 ytl ye kart geçiliyor ve satıcının banka ekstresinde 1000 ytl hesabına geçiyorsa tabiiki 1000 ytl fatura kesecek. aradaki fark bankanın faiz geliri değilmi. bunun beyanınıdamı ben yapacağım

merhaba,

sayın accountant,

Demişsiniz ki;satıcı fatura keserken eline geçen paraya fatura keser...

Sizce satıcının kasasına satış sonucunda 1000 ytl mi yoksa 1150 ytl mi giriyor?

Sayın Cansev in cevabını incelemenizi öneririm...

Ya da şöyle düşünelim;

Soruyu soran sibel hanımın toptancı,sizin de ürünlerin satışını yaptığı bir bayi varsayalım.İşyerinizde satmak üzere 1150 ytl ödediğiniz bir mala 1000 ytl fatura kesilmesi ve defterlerinize böyle intikal ettirilmesi vergisel anlamda size ne anlam eder acaba?
    İYİ ÇALIŞMALAR..<br />Fatih Başdemir<br />Başarının %5 i yapmayı bilmekten,% 95 i yapabilmekten oluşur.

Arkadaşlar merhaba,

Konu hakkında gerekli açıklamalar yapılarak verilmiş Mukteza

Saygılar.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)