kamu işçi maaş

Konu: belediye dükkanları için kdv2 verilmeli mi?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Eylül.2009
    Mesajlar
    4

    belediye dükkanları için kdv2 verilmeli mi?

    Arkadaşlar da önce konuyu arz etmiştim.Fakat yanıt alamadım.Tekrar bahsetmek isterim.


    Belediye ye ait işyerlerde kirada olan işletmeler kira ödemesinden dolayı KDV2 beyannamei vermeli midir?


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2009
    Mesajlar
    1.907

    Ynt: belediye dükkanları için kdv2 verilmeli mi?

    Belediyenin kendisine mi ? Kendisine ait şirketlere mi ?
    SMMM

  3. #3
    Serhat_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Serhat_ Guest

    Ynt: belediye dükkanları için kdv2 verilmeli mi?

    T.C.

    GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI

    İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI

    Mükellef Hizmetleri Gelir Vergileri Grup Müdürlüğü
    Sayı : B.07.1.GİB.4.34.16.01/KVK-15/
    Konu : Mülkiyeti belediyeye ait restaurant ve otoparkın kiraya verilmesi karşılığı yapılan ödemelerden
    tevkifat yapılıp yapılmayacağı hk.

    ..Belediye Başkanlığı ? Müdürlüğü tarafından ? verilen../02/2008 tarihli dilekçenin bir örneği ilişikte gönderilmiş olup, konuyla ilgili olarak anılan Müdüriyetin görüşü ile Müdürlüğümüzü ilgilendiren hususlar aşağıda açıklanmıştır.

    Bilindiği gibi, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun ?Vergi Tevkifatı? başlıklı 94. maddesinin birinci fıkrasında, kamu idare ve müesseseleri, iktisadi kamu müesseseleri, sair kurumlar, ticaret şirketleri, iş ortaklıkları, dernekler, vakıflar, dernek ve vakıfların iktisadi işletmeleri, kooperatifler, yatırım fonu yönetenler, gerçek gelirlerini beyan etmeye mecbur olan ticaret ve serbest meslek erbabı, zirai kazançlarını bilânço veya zirai işletme hesabı esasına göre tespit eden çiftçilerin bu maddede bentler halinde sayılan ödemeleri (avans olarak ödenenler dâhil) nakden veya hesaben yaptıkları sırada istihkak sahiplerinin gelir vergilerine; 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunun 15. maddesinin birinci fıkrasında ise, sayılan gerçek ve tüzel kişilerin kurumlara avanslar da dâhil olmak üzere bu maddede belirtilen ödemeler üzerinden istihkak sahiplerinin kurumlar vergisine mahsuben tevkifat yapmaya mecbur oldukları hükme bağlanmıştır.

    Öte yandan aynı Kanunun 94. maddesinin birinci fıkrasının 5/a numaralı bendinde, ?70. maddede yazılı mal ve hakların kiralanması karşılığı yapılan ödemelerden (2006/11449 sayılı B.K.K. 01/01/2007?den geçerli olarak) %20 oranında? tevkifat yapılacağı belirtilmiştir.

    Konu hakkında açıklamaların yer aldığı 1 Seri No.lu Kurumlar Vergisi Genel Tebliği?nin ?Devlete, özel idarelere, belediyelere ve köylere ait taşınmazların kiralanması karşılığında yapılan kira ödemeleri? başlıklı 15.3.2.4. bölümünde ise, ?Devlete, özel idarelere, belediyelere ve köylere ait taşınmazların kiralanması karşılığında, anılan kamu kurumlarına yapılan kira ödemeleri üzerinden de vergi kesintisi yapılmayacaktır?? açıklamasına yer verilmiştir.


    Bu hüküm ve açıklamalara göre, Belediyenin hüküm ve tasarrufunda olan restaurant ve otopark, kendi başlarına bir iktisadi işletme niteliğinde olduğundan, Belediye tarafından bunların işletilmesi halinde otopark ve restaurant işletmeciliği için kurumlar vergisi mükellefiyeti tesisi gerekmektedir. Ancak taşınmazın veya iktisadi işletme niteliğindeki taşınmaza bağlı işletme hakkının kiraya verilmesi halinde ise Belediye?ye yapılacak kira ödemeleri üzerinden vergi kesintisi yapılmayacaktır.


    3065 Sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu'nun 1. maddesinin 1. bendine göre Türkiye'de ticari, sınaî, zirai, faaliyet ve serbest meslek faaliyeti çerçevesinde yapılan teslim ve hizmetler KDV'ne tabi olacaktır.

    Kanunun 1. maddesinin 3. bendinin (g) fıkrasında, Genel ve Katma bütçeli idarelere, il özel idarelerine, belediyeler ve köyler ile bunların teşkil ettikleri birliklere, üniversitelere, dernek ve vakıflara, her türlü mesleki kuruluşlara, ait veya tabi olan veyahut bunlar tarafından kurulan veya işletilen müesseseler ile döner sermayeli kuruluşların veya onlara ait veya tabi diğer müesseselerin ticari, sınaî, zirai ve mesleki nitelikteki teslim ve hizmetleri katma değer vergisine tabi olduğu, 1. maddesinin 3. bendinin f fıkrasında ise Gelir Vergisi Kanunu'nun 70. maddesinde belirtilen mal ve hakların kiralanması işlemlerinin verginin konusuna girdiği belirtilmiştir.

    Yine aynı Kanunun 17. maddesinin 4. bendinin d fıkrasında iktisadi işletmelere dâhil olmayan gayrimenkullerin kiralanması işlemlerinin katma değer vergisinden istisna olduğu hükme bağlanmıştır.

    Benzer bir konuda Bakanlık Makamının 18.09.2007 tarih ve 81505 sayılı yazılarında;

    Katma Değer Vergisi Kanunu'nun 1.maddesinin 3. bendinin f fıkrasında; Gelir Vergisi Kanunu'nun 70. maddesinde belirtilen mal ve hakların kiralanması işlemlerinin katma değer vergisine tabi olduğu belirtilmiş, aynı Kanunun 17. maddesinin 4. bendinin (d) fıkrasında, iktisadi işletmelere dâhil olmayan gayrimenkullerin kiralanması işlemlerinin katma değer vergisinden müstesna olduğu hükme bağlanmıştır.

    Bu hükümler çerçevesinde, kamu idareleri, dernekler, vakıflar, belediyeler iktisadi işletme olmadıklarından bunlara ait gayrimenkullerin kiralanması işlemleri prensip olarak katma değer vergisinden müstesnadır.

    Ancak, kiralanan taşınmaz, bizatihi iktisadi işletme niteliğinde ise veya taşınmaza bağlı işletme hakkı vb. hakların kiralanması söz konusu ise ( kantin, çay ocağı, voli mahalli dalyan, taş, kireç, kum, kömür ocaklarının kiralanması gibi) KDV Kanununun sözü edilen 17. maddesinin 4. bendinin d fıkrasında düzenlenen istisna kapsamına girmeyen bu tür kiralama işlemleri katma değer vergisine tabidir.

    ??????????.?denilmektedir.



    Buna göre, Belediyenin hüküm ve tasarrufunda olan restaurant ve otopark, kendi başlarına bir iktisadi işletme niteliğinde olduklarından, diğer bir ifade ile taşınmazın değil işletme hakkının kiraya verilmesi söz konusu olduğundan KDV Kanunu?nun 1.maddesinin 3.bendinin f fıkrasına göre kira bedeli üzerinden genel oranda KDV hesaplanacaktır.

    Bilgi edinilmesini rica ederim.

    Sonuç olarak belediye tek başına iktisadi işletme olmadığı için ona ait işyerinin kiralanması iktisadi işletmeye dahil olmayan gayrimenkulun kiralanması gibi değerlendirilip 17/4 d 'ye göre KDV'den istisna olması gerekir. KDV'den istisna olduğu için sizin KDV 2 vermenize gerek yok.

    Ama muktezada da belirtildiği üzere kiraladığınız şey kantin,büre gibi iktisadi işletme niteliğinde ise o halde belediye zaten gerçek usulde KDV mükellefi olur ve size KDV'li fatura keser.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Kısmi İstihdam Sebebiyle Ek:10 Her Ay Verilmeli mi ?
    Konu Sahibi Tahsin Kurt Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 29.Haziran.2017, 11:55
  2. Cevap: 0
    Son Mesaj : 19.Ağustos.2009, 17:26
  3. 2 No' lu Kdv Bey. Verilmeli mi?
    Konu Sahibi fugenc Forum KDV
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 07.Temmuz.2008, 16:27
  4. Muhtasar Beyanname Her Ay Verilmeli mi ?
    Konu Sahibi zeynep06 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 10.Nisan.2008, 14:55
  5. Irak'ta Yapılan Bir Sözleşme İçin DV Verilmeli midir?
    Konu Sahibi Prot Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 28.Kasım.2006, 10:39

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36