kamu işçi maaş

Konu: BİLANÇO USULÜNE GEÇİŞ

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    205

    BİLANÇO USULÜNE GEÇİŞ

    Değerli Forumdaşlar,
    İşletme Hesabı usulüne göre defter tutmaya başlayan bir mükellefin işe başladığı ilk yılı itibariyle Bilanço usulüne göre defter tutma şartlarının oluşmuş olması 2.senesinde defter tutma şeklini değiştirmesine neden olurmu?
    Bildiğim kadarıyla mükellefler için üç hesap dönemi müsade olduğudur.
    Buna rağmen vergi dairesi usulsüzlük cezası kesmiş.Bu ceza karşısında yapmam gereken nedir.
    Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

    İYİ ÇALIŞMALAR..<br />Fatih Başdemir<br />Başarının %5 i yapmayı bilmekten,% 95 i yapabilmekten oluşur.

  2. #2
    a.makineci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    a.makineci isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    2.045

    Re: BİLANÇO USULÜNE GEÇİŞ

    Alıntı fbasdemir Nickli Üyeden Alıntı
    Değerli Forumdaşlar,
    İşletme Hesabı usulüne göre defter tutmaya başlayan bir mükellefin işe başladığı ilk yılı itibariyle Bilanço usulüne göre defter tutma şartlarının oluşmuş olması 2.senesinde defter tutma şeklini değiştirmesine neden olurmu?
    Bildiğim kadarıyla mükellefler için üç hesap dönemi müsade olduğudur.
    Buna rağmen vergi dairesi usulsüzlük cezası kesmiş.Bu ceza karşısında yapmam gereken nedir.
    Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
    Merhaba ;


    V.U.K nunun 180.maddesini bir kez daha gözden geçirmenizi öneririm.

    Kolay gelsin.
    Abdullah MAKİNECİ
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    205

    BİLANÇO USULÜNE GEÇİŞ

    Peki ben 2005 hesap dönemi için işletme defteri tastik ettirdim.bu saatten sonra yapmam gereken nedir.Yıl başından buyana işlediklerimi bilançoya göre tekrar işleyip defterleri ona göre mi tastik ettirmem gerekiyor.
    İYİ ÇALIŞMALAR..<br />Fatih Başdemir<br />Başarının %5 i yapmayı bilmekten,% 95 i yapabilmekten oluşur.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    205

    BİLANÇO USULÜNE GEÇİŞ

    Bir ilave daha...
    işletme 01.11.2003 tarihinde işe başlamıştır. Madde 180 - b) (II)'nciden (I)'inciye geçiş: İş hacmi bakımından II'nci sınıfa dahil tüccarların durumları aşağıda yazılı şartlara uyduğu takdirde bunlar bu şartların tahakkukunu takip eden hesap döneminden başlıyarak I'inci sınıfa geçerler.

    1. Bir hesap döneminin iş hacmi 177'nci maddede yazılı hadlerden % 20'yi aşan bir nispette fazla olursa, veya;

    2. Arka arkaya 2 dönemin iş hacmi 177'nci maddede yazılı hadlere nazaran % 20'ye kadar bir fazlalık gösterirse.

    Buna göre 1 ve 2. maddeyi ayıran "veya "kelimesi beni nekadar kurtarır.
    İYİ ÇALIŞMALAR..<br />Fatih Başdemir<br />Başarının %5 i yapmayı bilmekten,% 95 i yapabilmekten oluşur.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    138

    BİLANÇO USULÜNE GEÇİŞ

    birinci sınıf tüccarlar bilanco esasına göre defter tutarmak zorundadırlar.işletme esasına göre defter tutması halinde defter tutmamış sayılırlar kazancın reesen takdiri gereklidir.
    vuk 30/3 mad. Bu kanuna göre tutulması mecburi olan defterlerin hepsi veya bir kısmı tutulmamış veya tasdik ettirilmemiş olursa veya vergi incelenmesi yapmaya yetkili olanlara herhangi bir sebeple ibraz edilmezse,

    ayrıca : vuk 352/I-2. bendi uyarınca tutulması mecburi defterlerden herhangi birinin tutulmaması; 352/I-8. bendi uyarınca tasdike tabi defterlerden herhangi birinin tasdik ettirilmemesi (Tasdik süresinin dolmasını takiben bir ay geçtikten sonra tasdik ettirilen defterler tasdik ettirilmemiş sayılır.) 1. derece usulsüzlük cezasını gerektirmektedir.

    ayrıca Usulsüzlük fiili re'sen takdiri gerektirirse, kanunda belirtilen 1.dereceden usulsüzlük cezaları iki kat olarak kesilir

    veya kelimesi siz kurtarmayacaktır.
    ayrıca ssk açısından eğer işci çalıştıryorsanız ssiy 25/a-b-f mad. incelemeniz gereklidir.ssk kanun 140 mad.göre asgari ücretin 12 katına kadar para cezası tehlikesiyle karşılaşabilirsiniz.

    ssk 140/ d) Defter ve belgeleri ibraz etme yükümlülüğünü Kurum’ca yapılan yazılı ihtara rağmen on beş gün içinde mücbir sebep olmaksızın yerine getirmeyenlere;
    Bilanço esasına göre defter tutmakla yükümlü iseler aylık asgari ücretin on iki katı tutarında,
    Diğer defterleri tutmakla yükümlü iseler aylık asgari ücretin altı katı tutarında,
    3. Defter tutmakla yükümlü değil iseler aylık asgari ücretin üç katı tutarında,
    Defter ve belgelerinin tümünü bu bentte belirtilen süre içinde ibraz etmekle birlikte, yönetmelikte belirtilen usul ve esaslara uygun olarak düzenlemeyenlere, her bir geçersizlik hali için, ibraz edilmemesi üzerine uygulanan miktarları aşmamak kaydıyla aylık asgari ücretin yarısı tutarında, İdari para cezası verilir


    celal elibüyük
    smmm-ist

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. TAŞINDI: BİLANÇO USULÜNDE DEFTER TUTMAMA
    Konu Sahibi ZİNDAN Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 03.Şubat.2010, 16:13
  2. Yıl İçinde Bilanço Usulüne Geçiş
    Konu Sahibi SİBEL Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 06.Ağustos.2008, 12:27
  3. BASİT USULDEN GERÇEK USULE GEÇİŞ
    Konu Sahibi ersanonal Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 29.Ocak.2008, 17:00
  4. İşletme Hesabında Bilançu Usulüne Geçiş
    Konu Sahibi DERYA ERDEMOĞLU Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 11
    Son Mesaj : 06.Nisan.2007, 13:06
  5. Bilanço Usulüne Geçiş..
    Konu Sahibi acziyet Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 19
    Son Mesaj : 29.Aralık.2006, 08:47

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36