kamu işçi maaş

Konu: İthalat Faturası Ba formundaki durumu

İthalat Faturası Ba formundaki durumu

Yurtdışından mal satın aldık. Faturası Mevcut. KDV sini ithalat sırasında Gümrük Vezne Alındısı karşılığı ödedik.
    Fatura Bedeli 19.000 Tl.
    Navlun 870 Tl.
    Sigorta 35 Tl.
    CIF Bedeli Topl. 19.905 Tl.
    Y.Dışı, Y.içi Harc. 1.950 Tl.
    Katma Değer vergisi Matrahı : 21.855 Tl.
    İth.Ödenen KDV 3.933,90 Tl.
    Toplm Bedel 25.788,90 Tl.
    Sorum : BA formu doldurulurken Fatura Bedeli olan 19000 Tl. mı Yoksa KDV öncesi oluşan Maliyet Bedeli olan 21855 tl. yımı yazacağız.

bilgi Paylaşılsa bile tükenmeyen bir hazinedir.

Ynt: İthalat Faturası Ba formundaki durumu

Ba formuna malın usd veya euro fiyatı ile gümrük giriş beyannamesi üzerindeki kuru dikkate alın.her yönden size kolaylık sağlar.

bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

İthalat faturasının kayıtlarınızdaki TL tutarını Ba formuna yazınız. Diğer kalemleri eklemeyiniz.

19.000 Tl. olan fatura bedeli alınacak şeklinde algıladım.. Kalan ları ise Diğer kısmına ekleyeceğim. Teşekkür ederim.
    bilgi Paylaşılsa bile tükenmeyen bir hazinedir.

hayır kalanları diğer kısımlara eklemeyeceksiniz. o eklentiler gümrük müşaviriniz tarafınızdan her hangi bir problem çıkmasın diye fazladan yazılan tutarlardır.
    örnek 20.000 usd mal aldınız gümrük giriş beyannamesi üzerindeki kur 1,50 olsun ba formuna 30.000 tTLyazacaksınız. burada forumda karşı görüş belirtilen tek durum fatura tarihindeki alış kurunu gimeniz gerekmekte denilmekte ancak uygulayıcı olarak ben gümrük giriş beyannamesi üzerindeki kuru dikkate alıyorum.

Alıntı Yeniyurt Nickli Üyeden Alıntı
    Yurtdışından mal satın aldık. Faturası Mevcut. KDV sini ithalat sırasında Gümrük Vezne Alındısı karşılığı ödedik.
    Fatura Bedeli 19.000 Tl.
    Navlun 870 Tl.
    Sigorta 35 Tl.
    CIF Bedeli Topl. 19.905 Tl.
    Y.Dışı, Y.içi Harc. 1.950 Tl.
    Katma Değer vergisi Matrahı : 21.855 Tl.
    İth.Ödenen KDV 3.933,90 Tl.
    Toplm Bedel 25.788,90 Tl.
    Sorum : BA formu doldurulurken Fatura Bedeli olan 19000 Tl. mı Yoksa KDV öncesi oluşan Maliyet Bedeli olan 21855 tl. yımı yazacağız.
    bizimde ithalat faturalarımız her ay olduğundan (8000üzeri) vergi dairesine bunu sormuştum. cıf bedeli üzerinden göstermemi istemişti daha doğrusu kdv matrahı neyse o şekilde göstermemi istemişti yani faturayı tlye çevirip o tutarı falan formda gösterme demişti.

sebebi kdv beyannamemde de ind. kdvlerin matrahları ile bildirdiğim bu Ba'nın karşılıklı kontrolünü yapıyor olmalarıymış bu yüzden ben ind. kdvme gümrükte ödediğim kdvyi yazdığımda otomatik olarak matrahı çıkıyor bu yüzden fatura bedeli olarak ithalatta kdv matrahını yaz diyor..

kdv beyannamesi ile ba formu tutturulmaya çalışılmamalıdır. sonuçta kdv siz bir çok işlem var.ve ba fomuna dahil ediliyor.

ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Bende bu durumla karşılaştım.
    Yaptığımız gerçek ödemeler ne ise, ona göre dolduruyorum.

Vergi dairesi incelemeye çağırıp sorsa bu neden kdv beyannamesi ile uyuşmuyor diye "gümrük beyannamesini gösterip açıklayabiliriz", ancak fazla yazılan tutarın faturası nerede dediği zaman cevap veremezsiniz.

Sayın cetvelin dediği gibi kdv beyannamesi ile uyumlu yapın, ancak hatalarınızı görmek için karşılaştırın, bire bir kdv beyannamesi ile uyacak diye birşey yok.

Bu konuda farklı düşüncesi ve bilgisi olan paylaşırsa da seviniriz.

Kolay gelsin.

Alıntı ZİNDAN Nickli Üyeden Alıntı
    Bende bu durumla karşılaştım.
    Yaptığımız gerçek ödemeler ne ise, ona göre dolduruyorum.

Vergi dairesi incelemeye çağırıp sorsa bu neden kdv beyannamesi ile uyuşmuyor diye "gümrük beyannamesini gösterip açıklayabiliriz", ancak fazla yazılan tutarın faturası nerede dediği zaman cevap veremezsiniz.

Sayın cetvelin dediği gibi kdv beyannamesi ile uyumlu yapın, ancak hatalarınızı görmek için karşılaştırın, bire bir kdv beyannamesi ile uyacak diye birşey yok.

Bu konuda farklı düşüncesi ve bilgisi olan paylaşırsa da seviniriz.

Kolay gelsin.
    yanlış anlaşıldı sanırım. kdvsi 0 olan veya yurtdışı faturalarımız bizimde oluyor tabiki. vd. müdürüyle görüştüm ben.
    dediği kdv beyannamenizle karşılaştırarark inceliyoruz. beyannamenizdeki matrah ile ba formunuzda bildirdiğiniz tutar arasında ciddi bir fark olursa bunun nereden kaynaklandığını mükellefe yazı yollayarak sorduklarını söylemişti.

arkadaşlar burda yazdığına göre Kdv Matrahını dikkate almamız gerektiğini söylüyor. Ne düşünüyorsunuz.?

III-İTHALATTA VERGİ MATRAHI:

3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun ?ithalatta matrah? başlıklı 21?inci maddesinde ithalatta verginin matrahı aşağıda gösterilen unsurların toplamı olarak belirlenmiştir:

-İthal edilen malın gümrük vergisi tarhına esas olan kıymeti, gümrük vergisinin kıymet esasına göre alınmaması veya malın gümrük vergisinden muaf olması halinde sigorta ve navlun bedelleri dahil (CIF) değeri, bunun belli olmadığı hallerde malın gümrükçe tespit edilecek değeri,

-İthalat sırasında ödenen her türlü vergi, resim, harç ve paylar,

-Gümrük beyannamesinin tescil tarihine kadar yapılan diğer giderler ve ödemelerden vergilendirilmeyenler ile mal bedeli üzerinden hesaplanan fiyat farkı, kur farkı gibi ödemeler.

IV-BA FORMUNDA GÖSTERİLECEK TUTAR:

İthalatta verginin matrahını oluşturan tutar 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 21? inci maddesi gereğince gümrük vergisi tarhına esas olan kıymeti, malın gümrük vergisinden muaf olması durumunda ise sigorta ve navlun değerleri dahil (CIF) değeri olarak belirlendiğinden, Form Ba?nın, gümrük beyannamesindeki her türlü masraflar (fatura bedeli, navlun ve sigorta bedeli dahil (CIF) değeri, yurtdışı ve yurtiçi masraflar ve gümrük vergisi) dahil, katma değer vergisi matrahını oluşturan katma değer vergisi hariç bedel dikkate alınarak düzenlenmesi gerektiği sonucuna ulaşılmaktadır.

SMMM
    Yılmaz KURKLU

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)