kamu işçi maaş

Konu: Safha Üretimde Maliyet Muhasebesi Nasıl Yapabiliriz?

Safha Üretimde Maliyet Muhasebesi Nasıl Yapabiliriz?

İYİ GÜNLER ARKADAŞLAR,

SAFHA MALİYETİ UYGULAYAN BİR ÜRETİM FİRMASINDA DEPARTMANLAR ARASINDA YARI MAMUL VE MAMUL TESPİTİNİ NASIL YAPABİLİRİZ.VE MUHASEBELEŞTİRİRKEN NEYE GÖRE MUHASEBELEŞTİRME YAPABİLİRİZ?
    (DEPARTMANLAR ARASINDA GAYRİRESMİ SEVK FİŞLERİ MUHASEBEDE KULLANILABİLİR Mİ ?)

Not: Bu yazının başlığı Ebru Şener tarafından forum kurallarına uygun olmadığı için düzeltilmiştir. Lütfen Forum Kuralları' nı okuyunuz.

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi

Re: Safha Üretimde Maliyet Muhasebesi Nasıl Yapabiliriz?

Alıntı demir Nickli Üyeden Alıntı
    İYİ GÜNLER ARKADAŞLAR,

SAFHA MALİYETİ UYGULAYAN BİR ÜRETİM FİRMASINDA DEPARTMANLAR ARASINDA YARI MAMUL VE MAMUL TESPİTİNİ NASIL YAPABİLİRİZ.VE MUHASEBELEŞTİRİRKEN NEYE GÖRE MUHASEBELEŞTİRME YAPABİLİRİZ?
    (DEPARTMANLAR ARASINDA GAYRİRESMİ SEVK FİŞLERİ MUHASEBEDE KULLANILABİLİR Mİ ?)

Not: Bu yazının başlığı Ebru Şener tarafından forum kurallarına uygun olmadığı için düzeltilmiştir. Lütfen Forum Kuralları' nı okuyunuz.
    Sayın Demir
    Mamül Birim maliyetlrinin hesaplanmasında kullanılan yöntemlerden biride safha yani evre maliyet yöntemidir.Bu yöntem birbirine benzer veya tek tip mamül üreten işletmelerde uygulanır.
    Mamül ve yarı mamül tespitini yapmak için
    -Giderler gider yeri itibari ile izlendiğinden her evrenin direkt ilk madde ve malzeme giderleri direkt işçilik giderleri alınarak direkt giderler toplamı bulunur.

-Endirekt giderlerden oluşan genel üretim giderlerinin birinci dağıtımı sonucunda evrede toplanan genel üretim giderleri tutarları bulunur

-Stoklar dışında varlık hesaplarına aktrılacak tutarlar ile mamül maliyeti ilişkilendirilmeyerek çalışmayan kısım giderlerine aktarılacak tutarlar evrenin toplam üretim giderlerinden çıkartılır.Böylece evrenin döneme ilişkin işleme maliyeti bulunur.Bu tutara varsa bir önceki maliyet döneminden dervreden yarı mamül maliyetlerinin o evrede oluşmuş kısmı eklenerek evrenin toplam işletme maliyeti bulunur.Evrenin toplam işletme maliyetine bir önceki evreden gelen üretim maliyeti eklenerek o evrede biriken toplam üretim maliyeti bulunur

Birim Maliyetinin Hesaplanması :

TOPLAM MALİYET
    BİRİM MALİYET =------------------------

EŞ DEĞER ÜRÜN MİKTARI TOPLAMI

(YARIN TABLOLAR VE MUHASEBE KAYITLARI)

saygılar ferhat
    SMMM DR. FERHAT SUCU
    DENETÇİ/BİLİRKİŞİ/UZLAŞTIRMACI
    KONKORDATO KOMİSERİ

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)