kamu işçi maaş

Konu: Stoklarda Maliyet Bedeli

Stoklarda Maliyet Bedeli

Hizmet sektöründeki bir firma araçları için almış olduğu akaryakıtı uzun vadeli kredilerle almaktadır.Daha önceki şirketlerde kredinin tahakkukunu yaparken 180-280-780 hesapları kullanırdım.Sözü geçen firmada almış olduğu akaryakıtın ilk yıl giderlerini aktifleştirdiğini gördüm.(Akaryakıt depolara dolduğu için ilk etapta 150 hesaba atılmış,kullandıkça 740 hesaba virmanı yapılmıştır)
    Tek düzen hesap planını incelediğimde maliyete eklenen giderler,bildiğimiz gibi nakliye,işçilik vs..sormak istediğim sizce kredi ile alınan akaryakıtta,ilk yıl oluşan finansaman giderlerin aktifleştirilmesi ne kadar doğrudur?

Serhat_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Serhat_ Guest

Ynt: Stoklarda Maliyet Bedeli

238 Nolu VUK genel tebliğinde buna ilişkin açıklamalar var. İlgili kısım şöyle;

"Bu itibarla, emtianın satın alınıp işletme stoklarına girdiği tarihe kadar oluşan kur farklarının maliyete intikal ettirilmesi zorunludur. Stokta kalan emtia ile ilgili olarak daha sonra ortaya çıkacak kur farklarının ise, ilgili bulundukları yıllarda gider yazılması veya maliyete intikal ettirilmesi mümkün bulunmaktadır.

İşletmelerin finansman temini maksadıyla bankalardan veya benzeri kredi müesseselerinden aldıkları krediler için ödedikleri faiz ve komisyon giderlerinden dönem sonu stoklarına pay vermeleri zorunlu bulunmamaktadır. Buna göre mükellefler söz konusu ödemelerini doğrudan gider olarak kaydedebilecekleri gibi, diledikleri takdirde stokta bulunan emtiaya isabet eden kısmı maliyete dahil edebileceklerdir. "

denmektedir.

Kur farklarında sorun yok. Çünkü kur farkının ortaya çıkacağı döviz tutarı belli. Yani ben 20.000 $ a mal ithal edeceksem. Bu 20.000 $ dan malın işletme stoklarına intikal edinceye kadar ortaya çıkacak kur farkının tespiti kesin şekilde belirlenebilir. Bu tutar da malın maliyetine; sonrasında ortaya çıkan kur farkı ise ister gidere ister maliyete atacağım.

Ancak faiz giderinde böyle bir belirleme yapmak zor. Çünkü işletmeler genelde işletme kredisi alıyor ve tüm faaliyetleri için bu krediyi kullanıyorlar. Kullanılan kredinin ne kadarlık kısmının mal alımına ilişkin olduğu ne kadarlık kısmının işletme faaliyetlerine ilişkin olduğu, ne kadarının şirket kasasından, ne kadarının bankalar hesabından karşılandığının tespiti güç. Bundan dolayı işletmelerin bu şekilde kullandıkları işletme kredilerinde krediler için ödenen faiz ve komisyon giderlerinden stoklara pay verilmesinin Tebliğ ile zorunlu tutulmadığını düşünüyorum.

Bu durumun güçlüğünü anlatmak adına şöyle bir örnek vereyim. Mesela şirketin bankalar hesabında 100.000 TL var bunun 20.000 TL'si X bankasından alınmış %26 faizli kredi, 60.000 TL'si Y bankasından alınmış %22 faizli kredi, kalan kısmı da kasadan bankaya yatırılmış miktar olsun. Firma 40.000 TL tutarında iplik aldı. Makinanın bedelini de bankalar hesabından havale etti. Şimdi bunun ne kadarının kasadan aktarılan para, ne kadarının X bankası kredisi, ne kadarının Y bankası kredisi olduğu belli değil. Bu güçlüğün önüne geçmek için maliye işletme kredi faizlerinden alınan mala pay verilmesini ihtiyari bırakmış diye düşünüyorum.

Genel olarak firmalar bankalardan işletme kredisi alıyor. Tahminime göre sizin firmanızda öyledir. Dolayısıyla böyle durumda kredi faiz ve komisyon giderlerini doğrudan giderleştirebilirsiniz . Nitekim tebliğ bu konuda gayet açık.

Ancak bazı durumlarda örneğin benim karşılaştığım bir durumda banka firmama sadece iplik alması için kredi veriyordu. Böyle bir durumda firmanın krediyi başka bir işlemde kullanması söz konusu olmuyor. Bu krediye ilişkin faiz ise tamamen iplikin iktisap edilmesi için yapılan müteferri gider kapsamında. Bundan dolayı bu krediye ilişkin faizlerin mal stoğa girinceye(iktisap edilinceye) kadarki kısmının maliyete ondan sonraki kısmının ise maliyete veya finansman giderine eklenmesi gerektiğini düşünüyorum.

Yani kur farkında, mala ilişkin kur farkı gideri nasıl kesin belirlenebiliyorsa, malın iktisabı için alınan kredide mala ilişkin faiz gideri o şekilde kesin belirlenebilmektedir.

Tebliğ malın iktisabı için alınan krediye ilişkin faiz giderine ilişkin ise bir açıklama getirmemiş. Ama kanunda maliyet bedelinin içerisine iktisadi bir kıymetin iktisap edilmesi için yapılan ödemelerle bunlara müteferri bilumum giderlerin toplamı girdiği belirtilmiş. Doğrudan mala ilişkin alınan kredi faizlerinin de mütefferri gider sınıfına girdiğini düşünüyorum.

Sonuç olarak bu konunun tartışmalı kısmı doğrudan mal için alınmış kredi faizleri eğer siz de böyle bir durum yoksa bu faizleri doğrudan giderleştirebilirsiniz.

Ancak böyle bir durum varsa ya malın iktisap tarihine tahakkuk eden faiz giderlerini malın maliyetine ekleyip, sonrasında ortaya çıkanları doğrudan giderleştireceksiniz. Ya da VUK 238 GT'de bahsedilen kredi ayrım yapmadan tüm kredileri kapsıyor diye düşünüp krediye ilişkin tüm faiz giderlerini doğrudan giderleştirebilceksiniz.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)