kamu işçi maaş

Konu: İşletmede Kullanılan Elektrik,Telefon,Su vb Giderler Hk.

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2005
  Mesajlar
  90

  İşletmede Kullanılan Elektrik,Telefon,Su vb Giderler Hk.

  Merhaba! Mükellef adına düzenlenmeyen işletme gider belgeleri(elektrik,telefon,su vb.)üzerindeki KDV.nin indirim konusu yapılıp,yapılamayacağı hakkında ;yazıda belirtilen giderler mükellef adına
  kayıtlı olmayıp,sözkonusu giderler bizzat işyerinde kullanılmakta ve indirim konusu yapılmaktadır.Bu mükellef maliye tarafından incelemeye tabi tutulmuş olup yukarda bahsi geçen giderlerin mükellefin adına kayıtlı
  olmadığı için indirim konusu yapamazsın denilmektedir.Bu konu ile ilgili herhangi bir mukteza,yargı kararı yada kanun maddesi var ise tarafıma gönderilmesini rica ediyorum.şimdiden teşekkürler.

  Soru ilmin yarısıdır ve bilgi paylaştıkça büyür.

 2. #2
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2005
  Mesajlar
  42

  İşletmede Kullanılan Elektrik,Telefon,Su vb Giderler Hk.

  Değerli Meslektaşım,

  Konu ile ilgili olarak verilmiş muktezalara bakarsak, idarenin bu konuda yerleşik bir görüşü olduğunu söyleyebilirim.

  T.C.
  İSTANBUL VALİLİĞİ
  İl Defterdarlığı
  Vasıtasız Vergiler Gelir Müdürlüğü
  Sayı : B.07.4.DEF.0.34.ll/KVK-14
  Konu : Başka bir şirket adına kayıtlı telefon faturalarının gider olarak dikkate alınıp alınmayacağı hk.

  VERGİSİ GELİR MÜDÜRLÜĞÜNE

  İLGİ : .09.2004 tarih ve sayılı yazınız.

  İlgide kayıtlı yazınız ekinde alınan ve tarafından Müdüriyetinize verilen.08.2004 tarihli dilekçede Müdüriyetimizi ilgilendiren hususlar aşağıda cevaplandırılmıştır.

  Bilindiği üzere, 5422 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 13.maddesinde vergiye tabi safi kurum kazancının tespitinde Gelir Vergisi Kanunu’nun ticari kazanç hakkındaki hükümlerinin uygulanacağı hükme bağlanmıştır.

  Öte yandan, bu hüküm uyarınca tespit edilecek kurum kazancından Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 14.maddesi ile Gelir Vergisi Kanunu’nun 40.maddesinde yer alan giderlerin indirileceği belirtilmiştir.

  Diğer taraftan, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 40.maddesinde “Safi kazancın tespit edilmesi için aşağıdaki giderlerin indirilmesi kabul edilir” hükmü yer almış ve 1.fıkrasında “Ticari kazancın elde edilmesi ve idame ettirilmesi için yapılan genel giderler”in indirilebileceği belirtilmiştir.

  Ticari kazancın elde edilmesi ve idame ettirilmesi için yapılan genel giderler, Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunlarında sayılan kanunen kabul edilmeyen giderler ile kanunlarda tadadi şekilde belirlenen giderler dışında kalan ticari organizasyona bağlı olarak yapılan giderlerdir ve bunlara işletme giderleri de denilebilir.

  Bir masrafın genel gider adı altında masraf yazılabilmesi için yapılmış olması masrafla iş arasında açık, güçlü bir illiyet bağının mevcut olması masrafın işin önemi ölçüsünde yapılmış bulunması gerekir.

  Bu hükümlere göre, başka bir şirket adına kayıtlı olmakla beraber söz konusu şirket tarafından kullanılan telefona ilişkin giderlerin ticari kazancın elde edilmesi ve idare edilmesini sağlamak amacıyla ilgili vergilendirme döneminde kullanıldığının ilgili kurumlardan alınacak belgelerle tevsiki (kesin delillerle ispatı) halinde kayıtlarında gider olarak gösterilmesi mümkün bulunmaktadır.

  Bilgi edinilmesini rica ederim.

  Ayrıca;

  http://www.ivdb.gov.tr/Mukteza/2004/kurv_2004/3063.htm

  http://www.ivdb.gov.tr/Mukteza/KV/ornek111.htm

  http://www.ivdb.gov.tr/Mukteza/KV/ornek88.htm

  Burada gider yazabilmedeki temel dayanak GVK 40/1 md. olduğundan, yapılacak yorum farklılıkları da normal karşılanmalıdır.

  Ancak, (örnek teşkil etmesi bir yana yorum yapanın ruhi haliyasına bağlı olduğundan) verildiği kişi/kurum aleyhine tarhiyat yapılmasını dahi engelleyemeyen muktezalara dayanarak işlem yapmanın hukuku dayanaktan yoksun olduğunu da belirtmek gerekir.

  Kanunu ruhu ile yorum yapabilecek denetim elemanlarına denk gelmedi iseniz yapılacak tek şey konuyu yargıya taşımak olacaktır ki, kanımca, bu konuda yargıda kaybetme ihtimaliniz yoktur.
  AYGILARIMLA
  <br />SMMM HAKAN KIVANÇ

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2005
  Mesajlar
  90

  daha fazla bilgi hk.

  Teşekkürler hakan bey, bizimki şirket değil ikinci sınıf mükellef bu durumu değiştirirmi? Daha önce konuyla ilgili yargıya başvuran veya vergi dairesine itirazda bulunup kazanan meslektaşlar var ise İVEDİ cevap bekliyorum teşekkürler..
  Soru ilmin yarısıdır ve bilgi paylaştıkça büyür.

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2005
  Mesajlar
  42

  İşletmede Kullanılan Elektrik,Telefon,Su vb Giderler Hk.

  Sayın Rahmi,

  Mükellefiyetinizin, gelir vergi mükellefiyeti olduğundan bahisle GVK na tabi olmanız tabiidir. Bunun doğal sonucu olarak da GVK 40/1 md. yararlanmanız tartışılmaz.

  Konu ile ilgili olarak Danıştay, başkası adına düzenlenen fatura veya benzeri belgelerdeki KDV’nin fatura veya benzeri belgeye konu mal ve hizmetlerin gerçek alıcısı tarafından indirilebileceği görüşünde olup, verdiği bir Karar;

  (Dn. 9.D.’nin 12.05.1994 tarih ve E. 1993/2595, K. 1994/2333 sayılı Kararı)

  Kod:
  Satın alınan emtiaya ait KDV’nin indirim konusu yapılabilmesi için emtiaya ait alış faturasının mükellef adına düzenlenmiş olması gerekmekte ise de, KDV vergiye tabi bir malın teslimi veya hizmetin ifası sırasında yüklenilen KDV’nin malı veya hizmeti alana yansıtılması esasına dayandığından, 213 sayılı VUK’un 3. maddesinde açıklanan hükümde göz önünde bulundurulduğunda, fatura başka bir şahıs adına düzenlense dahi bu fatura veya benzeri vesikada gösterilen KDV’nin, malın veya hizmetin gerçek alıcısı tarafından indirim konusu yapılabileceği sonucuna varıldığı, aksi bir düşüncenin indirilemeyen KDV’nin mükellefin üzerinde kalma sonucunu doğuracağı, bunun ise KDV’nin yansıtılabilirliği ilkesine ters düşeceği
  şeklindedir.
  AYGILARIMLA
  <br />SMMM HAKAN KIVANÇ

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2005
  Mesajlar
  90

  Teşekkür

  Hakan bey göndermiş olduğunuz diğer adreslerden istediğim bilgilere ulaştım teşekkürler
  Soru ilmin yarısıdır ve bilgi paylaştıkça büyür.

 6. #6
  Üyelik tarihi
  Ağustos.2005
  Mesajlar
  306

  İşletmede Kullanılan Elektrik,Telefon,Su vb Giderler Hk.

  Sn. oğuzrahmi

  Konu hakında Sn. Kıvanç' ın tespitlerine bir ilave yapmak istiyorum. Bu tür giderler; elektrik, su, sabit telefon (cep telefonu hariç, çünkü burada işlem farklı) giderleri başkası üzerine kayıtlı ise; kuvvetli delil olarak faturadaki adres dikkate alınmalıdır. Eğer faturanın düzenlendiği adres iş yapılan yerin adresi ise problem çıkmayacaktır. Çıksa bile ispatı kolay olacaktır. Örneğin su iadresinden su saatinin ilgili iş yerine ait olduğu tespit edilebilir. Bu durumlarda gider yazabilirsiniz. Eğer Maliye Bakanlığı' nın 05/06/1987 tarih ve GVK/1-2126-4-1470/40993 sayılı özelgeye ulaşırsanız size yardımcı olacaktır.
  Saygılarımla,<br /><br />Demirkale

 7. #7
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2005
  Mesajlar
  90

  yeterli değil

  Merhaba yine ben, vermiş olduğunuz bilgiler ve belgelerle maliyeye itirazımızı yaptık ama bu muktezaların İstandul defterdarlığının görüşü olduğunu, bunun bakanlık veya yargı kararı olmadığını söylediler. Bu yüzden bir sonuç alamadık. Maliye konuyla ilgili bakanlık kararı yada yargı kararını istiyor. Sizden ricam bu konuyla ilgili bakanlık kararı yada varsa yargı kararını gönderebilirseniz sevinirim teşekkürler. İVEDİ
  Soru ilmin yarısıdır ve bilgi paylaştıkça büyür.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Telefon elektrik su faturaları?
  Konu Sahibi zihayat Forum KDV
  Cevap: 10
  Son Mesaj : 13.Aralık.2011, 16:03
 2. Telefon,Adsl,Elektrik,Su Ft.
  Konu Sahibi aslii Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 20.Şubat.2009, 08:25
 3. Telefon, Elektrik Faturaları Hk.
  Konu Sahibi Yeniyurt Forum KDV
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 20.Şubat.2008, 11:59
 4. İşletmede Kullanılan Araç Hk.
  Konu Sahibi ahmet006 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 07.Ağustos.2006, 14:04
 5. Telefon,Su ve Elektrik Faturaları Hk.
  Konu Sahibi stajerx Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 10
  Son Mesaj : 27.Şubat.2006, 09:29

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36