Başdan herkese iyi çalışmalar dilerim; Bende bir AŞ var zamanında 5 kişi kurmuş ama şimdi mirasçılarının üzerinden toplam 40 kişiler.Bunların babaları AŞ adına kayıtlı bir 20.000 m3 yer almışlar şimdi bu yer çok değerli söz sahibi bir kaç ortak kimsenin hakkı geçmesin bir inş.firmasıyla anlaşmayı ve kime hisse si oranında daire vermek istiyorlar ama arada bir kaç uyanık engel oluyor. Şimdi sorum.
1- Anonim Şirket zaten inş firması şimdi bu oratklar AŞ sadece bu arsa için duruyor. Biz bu arsayı ort.lara hisseleri oranında sattığımızı düşünün
amam 40 kişi yi toplamamız zor.Bu satışda AŞ de ne kadar çoğunluk olmalı.Genel kurul kararı yani. ve şirket bu arsa satışı ile ortaklara fat.kesecek herhalde kdv ve vergi boyutu nasıl olur. Not birde de şirketin
demirbaşında arsa kayıtlı değil ama şirketin üzerine topuda arsa kayıtlı.
2- Biz ikincisi bu arsayı aş ortaklarına devir edince verdik bir inş firmasına kat karşılığı diyelim firma bize ilerde evleri şahıslara teslim ettiğinde her kişiye sahışlar bunlar devlete vergi ödeyeceklermi .belki en büyük hissesi olan kişi 25 daire alacak.
3- kısaca toparlamak gerekirse biz bu inş A.ş Deki bu arsayı fazla vergi boyutu çıkmadan en kolay nasıl yaparız.Bence baştan ortaklardan yani arsayken vermek ortaklara daha uygun olur diye düşünüyom. Çünkü binalar olunca AŞ. belki 300 daire olacak o zaman vergi boyutu ve ev satışaları daha vergi boyutu artacak .
Düşüncelerinizi bekliyom.
Biz bu inş.bir inş firmasınamı versek baştan yoksa arsaları