kamu işçi maaş

Konu: Taşıt Satış Kaydı (İşletme)

Taşıt Satış Kaydı (İşletme)

Bilanço Üsülüne göre taşıt kaydı tamam da işletme defterinde taşıt şatış kaydını nasıl yapıyoruz ?

Misal taşıtın defter değeri 10000 TL Kesilen Fatura 15000 TL + 150 KDV Satıldı

1-) 15000 TL Gelir'e 10000 TL Gidere mi yazılacak
    2-) KDV Beyannamesinde 150 TL KDV ilave edilecek KDV ye mi yazılacak ?

Ynt: Taşıt Satış Kaydı (İşletme)

Kimseden Cevap Yokmu

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Sayın ysnacar,sanıyorum herkes işletme defterine kaydı kendi usullerince yapıyorlar,yani bu kayıt konusunda kesin bir işleyiş tarzı yok.Kendi yaptığım işlemi bahsedeyim isterseniz.

1- Taşıt satışını işletme defterine girmiyorum.Zaten genelde duran varlık satışları deftere girilmez,girilse bile toplama dahil edilmez.İşletme defterini elle tutuyorsanız satışı girin ama toplama dahil etmeyin.Bilgisayarda tutuyorsanız girmeyin,çünkü toplama dahil eder.
    2- Kdv'yi görmek istiyorsanız defterin gelir hanesine sadece kdv'yi girin.Kdv beyanında da "ilave edilecek kdv" satırında gösterin.
    3- İşletme defterine gelir ve gider kaydı olarak (alış ve satış değeri) herhangi bir kayıt yapmıyorsunuz.
    4- Eğer işletme hülasasını elle hazırlıyorsanız sağ tarafa "taşıt satış karı" olarak 5.000 lira girebilirsiniz.Ben bu durumda hülasaları elle hazırlıyorum.Gelir vergisi beyanında da işletme hesabı özeti kısmında "diğer gelirler" bölümünde gösteriyorum.
    Saygılar.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Alıntı twolf Nickli Üyeden Alıntı
    Sayın ysnacar,sanıyorum herkes işletme defterine kaydı kendi usullerince yapıyorlar,yani bu kayıt konusunda kesin bir işleyiş tarzı yok.Kendi yaptığım işlemi bahsedeyim isterseniz.

1- Taşıt satışını işletme defterine girmiyorum.Zaten genelde duran varlık satışları deftere girilmez,girilse bile toplama dahil edilmez.İşletme defterini elle tutuyorsanız satışı girin ama toplama dahil etmeyin.Bilgisayarda tutuyorsanız girmeyin,çünkü toplama dahil eder.
    2- Kdv'yi görmek istiyorsanız defterin gelir hanesine sadece kdv'yi girin.Kdv beyanında da "ilave edilecek kdv" satırında gösterin.
    3- İşletme defterine gelir ve gider kaydı olarak (alış ve satış değeri) herhangi bir kayıt yapmıyorsunuz.
    4- Eğer işletme hülasasını elle hazırlıyorsanız sağ tarafa "taşıt satış karı" olarak 5.000 lira girebilirsiniz.Ben bu durumda hülasaları elle hazırlıyorum.Gelir vergisi beyanında da işletme hesabı özeti kısmında "diğer gelirler" bölümünde gösteriyorum.
    Saygılar.
    başka söze gerek yok. yanlız konu açılmışken eklemek isterim. işletme esasına göre defter tutan mükelleflerde. eğer işletmeye envanterine kayıtlı taşıt demirbaş vb. varlıklar varsa. ilgili demirbaş ve varlıkların defterin son sayfasına ayrılan amortismanları ile birlikte bir döküm yaparak göstermeniz faydanıza olacaktır. daha önce idare bizden bu tür bir talepte bulunmuştu. demek istediğim şu misal 2009 işletme defterini döktürdünüz. en arka sayfasını açın oraya kayıtlı demirbaşları ve bu demirbaşları söz konusu d,önemde ne miktarda amortisman ayrıldığını tek tek yazın. bu sizin menfaatinize olacaktır. saygılarımla...
    HER BİLENİN ÜSTÜNDE MUTLAKA BİR BİLEN VARDIR!!!

sayın twolf demiş ki;

eğer durum böyle ise ana faaliyet konusu personel taşımacılığı olan bir işletmenin, ticari aracının alımı ve satımı için de gider veya gelir kaydı yapılmıyor mu?

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Sayın Halime faaliyet konusu personel taşımacılığı dahi olsa kullanılan araçlar duran varlıktır.Dolayısıyla alım satımları için yine defter kaydına gerek yoktur.Eğer faaliyet,bu araçların alım satım işi olsa idi o zaman bunlar "mal" kabul edilirdi ve deftere işlenirdi.Bu durumda da işletme defteri yerine de büyük ihtimalle bilanço defteri olurdu.
    Soruda faaliyet konusundan bahsedilmediği için araçları hususi kabul ederek ona göre yorumladım.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)