kamu işçi maaş

Konu: Tasarım yapıyorum, vergilendirme nasıl olacak?

Tasarım yapıyorum, vergilendirme nasıl olacak?

Serbest olarak tasarım yapıyorum, home office denilen cinsten. Web sitesiydi, katalogtu broşürdü derken çeşitli işler hazırlıyorum müşterilerime. Bu durumda vergilendirmem nasıl olmalı? Serbest meslek grubuna dahil olucam sanırım ancak forumda araştırma yaptım ve bazı arkadaşlar gelir vergisinden muaf falan oldukları yönünde fikir belirtmişler. Açıkçası kafam karmakarışık oldu.

Yardımcı olacak arkadaşlara ben iş tanımından örnek veriyim daha sağlıklı olacaktır cevaplar için...

Benim Antalya'da görüştüğüm bir otel web sitesi yap diyor. Önce uçakla antalya ya gidiyorum, otelde kalıyorum ve toplantı sonunda tekrar dönüyorum İstanbul'a. Bir hafta sonra işi aldıgım haberini alıyorum ve işin tanımı ve detayları için bana bilgi vermeye Antalya'dan müşterim geliyor. Restorant, araç kiralama derken onu ağırlıyorum bir gün ve akşamında dönüyor Antalya'ya...Bu iş için 2000 liraya anlaşıyorum 850 lira masraf yapmışım. Fişler faturalar bende duruyor...

Yukarıdaki örnekte benim vergi ödemem nasıl olacak? Masraflarımı gider olarak kayıt edebilecekmiyim? Birde tüm bunları yaparken illaki ofis tutarak şirket gibimi çalışmak zorundayım? Mesela ben yılda 3 iş yaparak geçiniyorum rahat adamım diğer masraflarımı ailem karşılıyorsa boşu boşuna her ay ofise kira vermek ya da çeşitli sabit vergiler ödemek zorundamıyım? Bir iş alıyorum diyelim 8 ay sürdü. Bu 8 ay boyunca sabit vergilerim olacakmı? Ama bu 8 ay boyunca ufak tefek masraflarım oluyor. İnternetti, telefondu, kuryeydi vs.vs.

Hatta yeri geliyor fikir satıyorum. Fakat bunun karşılığında adamlar para ödeyecek ve fatura istiyorlar. Haliyle onlarda bana ödediklerini vergisinden düşmek isteyecek. Tüm bu durumda diğer insanlar ne yapıyor? Örneğin sanatçılar, mesela cem yılmaz...DÜkkanı yok ofisi yok evden çıkıp sahneye gidip para kazandı yıllarca nasıl vergi ödedi? Ve ya ressamlar...Adam evinde tablo yapıp satıyorsa nasıl fatura kesiyor?

Arkadaşlar yazım uzun olduysa kusura bakmayın. Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: Tasarım yapıyorum, vergilendirme nasıl olacak?

Siz kafanızı karıştırmayın. Sizin iş tanımı konusunda anlattıklarınız tamı tamına "SERBEST MESLEK ERBABI" kapsamına girmektedir.

Ev ofis açabilrisiniz. Yani evinizin bir bölümünü ofis olarak gösterebilirsiniz. Ancak bunlardan önce güvendiğiniz bir meslektaşımızla iletişim kurunuz. Bu sorduklarınızın tümü çözümlenecektir.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Ynt: Tasarım yapıyorum, vergilendirme nasıl olacak?

cevap için teşekkürler arkadaşım. en azından ne oldugumu bilmek hoşuma gitti
    Bunu bildikten sonra gerisi gelir zaten, teşekkürler tekrardan.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)