meslekte birlik

Konu: Yurtdışı Satış

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mart.2009
    Mesajlar
    24

    Yurtdışı Satış

    merhaba arkadaşlar yurtdışına numune parça göndericez.bu parçaların fiyatları+posta ücretini alıcıdan tahsil ettik ama KDV tahsil etmedim.küçük malzeme olduğu için ptt ile göndericem (kolide)
    bu durumda fatura yazmak istersem gümrük işlemi yapılmadığı için KDV dahil etmem gerekiyor sanırım
    peki faturayı aldığım ücret kadarmı düzenlemem gerekir(posta ücreti dahil)yoksa sadece gönderdiğim malzemenin fiyatları üzerinden posta ücretini dahil etmeden mi düzenlemem gerekir.??
    cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Eylül.2007
    Mesajlar
    1.454

    Ynt: yurtdışı satış

    Yurtdışına Kargo İle Mal Gönderiminde KDV Uygulaması
    10.08.2009 15:04
    Soru: Satmakta olduğumuz ürünlerin küçük bir bölümünü bazen kargo ile yurtdışına göndermek istersek, bu ürünlerin faturasını KDV'li mi yoksa KDV'siz mi kesmeliyiz?
    Cevap: 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu'nun 11/a maddesinde KDV'den istisna olan teslim ve hizmetler sıralanmış olup ilgili alt bentte "İhracat teslimleri ve bu teslimlere ilişkin hizmetler, yurt dışındaki müşteriler için yapılan hizmetler, serbest bölgedeki müşteriler için yapılan fason hizmetler ve karşılıklı olmak şartıyla uluslararası roaming anlaşmaları çerçevesinde yurt dışındaki müşteriler için Türkiye'de verilen roaming hizmetleri" belirtilmiştir. Ayrıca Aynı kanunun 12/1 alt bendinde "Bir teslimin ihracat teslimi sayılabilmesi için aşağıdaki şartlar yerine getirilmiş olmalıdır:
    a) Teslim yurt dışındaki bir müşteriye veya bir serbest bölgedeki alıcıya ya da yetkili gümrük antreposu işleticisine yapılmalıdır.
    b) Teslim konusu mal Türkiye Cumhuriyeti gümrük bölgesinden çıkarak bir dış ülkeye veya bir serbest bölgeye vasıl olmalı ya da yurt dışındaki müşteriye gönderilmek üzere yetkili gümrük antreposuna konulmalıdır. Teslim konusu malın ihraç edilmeden önce yurt dışındaki alıcı adına hareket eden yurt içindeki firmalar veya bizzat alıcı tarafından işlenmesi veya herhangi bir şekilde değerlendirilmesi durumu değiştirmez." hükümleri yer almaktadır.
    23.11.2001 tarih ve 24592 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 84 Seri No.lu Katma Değer Vergisi Genel Tebliği'nde ihracatın tevsikinin gümrük beyannamesi ile yapılacağı belirtilmiştir.
    Ayrıca Gümrük Yönetmeliği'nin 588. maddesinde, "Gerek kesin olarak gerek geçici ihracat işlemlerine tabi tutularak yurt dışına posta yolu ile gönderilecek ticari ve gayri ticari nitelikteki eşya posta idaresi tarafından kabul edilir. Bu eşya gümrük idaresinin gözetim ve denetimi altındadır.
    Yurt dışına posta yoluyla gönderilecek ticari nitelikteki eşya ihracat rejimi kapsamında gümrük beyannamesi ile beyan olunur ve bu rejim çerçevesinde işlemleri tamamlanır." hükmü yer almaktadır.
    Söz konusu işlemlerde gümrük beyannamesi yerine herhangi bir belgenin tevsik edici belge olarak kabul edilmesi mümkün bulunmadığından, kargo şirketi tarafından düzenlenen konşimento ihracatı tevsik edici belge olarak kabul edilemez.
    Buna göre; firmanız tarafından yurt dışındaki müşterilere kargo yoluyla gönderilen malların gümrük çıkış beyannamesi düzenlenmeksizin konşimento ile çıkışlarının yapılması halinde yukarıdaki açıklamalar kapsamında yapılan teslimin ihracat teslimi olarak değerlendirilmesi mümkün değildir. Dolayısıyla yurt dışında bulunan müşterilerinizin yapılan küçük miktar ve tutarlı da olsa uluslararası kargo taşımacılık şirketleri aracılığı ile gönderilen mallar için düzenlenen satış faturalarında Katma Değer Vergisi hesaplanması gerekmektedir.
    Ersun Bayraktaroğlu

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Kasım.2009
    Mesajlar
    1

    Ynt: Yurtdışı Satış

    Tam buna ihtiyacım vardı ki, sayenizde buldum. Teşekkürler
    [url=http://kurumsalseocomr10lidafx15.blogcu.com/]kurumsalseo.com R10 lida fx15 pohudey zayıflama[/url] ve [url=http://revizyonorganizebrnckvvtmllttrhaberi.co.cc/]revizyon ile organize matbaacılık brnckvvtmllttrhaberi[/url]

  4. #4
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.405

    Ynt: Yurtdışı Satış

    Ya mallar bedelsiz numune yada düşük bedelli ise?
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Yurtdışı Online Satış Gelir Vergisi
    Konu Sahibi Sbsdogu Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 26.Şubat.2018, 22:37
  2. Yurtdışı Satış
    Konu Sahibi hasan2301 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 05.Aralık.2015, 21:14
  3. Yurtdışı Satış hk.
    Konu Sahibi esalbay Forum Forum Hakkında
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 30.Aralık.2014, 07:35
  4. Yurtdışı satış işlemi için kdv
    Konu Sahibi elementium Forum KDV
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 23.Aralık.2011, 13:09
  5. Yurtdışı satış faturalarında Tevsik
    Konu Sahibi metintacer Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 03.Aralık.2010, 18:08

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36