kamu işçi maaş

Konu: Sigorta Aracı Kuruluşlarının Verdikleri Beyannameler

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Haziran.2009
    Mesajlar
    158

    Sigorta Aracı Kuruluşlarının Verdikleri Beyannameler

    sigorta aracı kuruluşları yaptıkları sigorta hizmetleri yönünden kdv mükellefi değiller.almış oldukları hizmet ve mallar yönünden ba bey.vermeleri gerekir.komisyon gider belgeleri karşılığı hasılat olarak kayıt yapmalarında bs bey.vermeleri gerekirmi.mesela bir demirbaş almaları yada araç almaları durumunda aldıkları dönem kdv beyannamesi verilecekmi.kısacası vermeleri gereken beyannameler hakkında kısaca bilgi


  2. #2
    T U R K O - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    T U R K O Guest

    Ynt: sigorta aracı kuruluşlarının verdikleri beyannameler

    Ba-Bs boş da olsa vermesi zorunlu koşıulan mük. tarafından verilmek zorunda. Ayrıca bu formlar beyanname değildir.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2008
    Mesajlar
    546

    Ynt: Sigorta Aracı Kuruluşlarının Verdikleri Beyannameler

    5766 sayılı Kanun ile KDV Kanununda da değişiklik yapılmış, yapılan değişiklik ile sigorta acente ve brokerlerinin, sigorta şirketlerine sigortalamaya ilişkin olarak vermiş oldukları aracılık hizmeti KDV?den istisna edilmiştir. (17/4-e mad.)

    Ancak
    sigorta aracı kurumlarının (bankalar ve şubeleri hariç) sigorta şirketlerine veya diğer kişilere vermiş oldukları hizmet ve teslimler için ise KDV hesaplayacaklardır. Söz konusu kurumların KDV?ye tabi mal veya hizmet teslimleri arızı nitelikte olacağından bahisle 110 Seri No.lu KDV Genel Tebliğinde sigorta aracı kurumları için sürekli KDV mükellefiyetinin tesisine gerek bulunmadığı; anılan kurumların arızı nitelikteki bu işlemlere ait KDV?nin işlemin gerçekleştiği dönemde bir defaya mahsus olarak verilecek KDV beyannamesi ile beyan edilip ödenmesi gerektiği bildirilmiştir.

    Sonuç Olarak, sigortacılık faliyetiniz dışındaki satışlar ve hizmetlerden dolayı KDV mükellefisiniz.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2008
    Mesajlar
    546

    Ynt: Sigorta Aracı Kuruluşlarının Verdikleri Beyannameler

    Kiradan veya Ücretten Dolayı kesilen stopjı beyan etmeniz gerektiğini herhalde yazmaya gerek yoktur...

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Haziran.2009
    Mesajlar
    158

    Ynt: Sigorta Aracı Kuruluşlarının Verdikleri Beyannameler

    konuyu netleştirelim.
    1-yapılan giderler (yemek ,yakıt elektrik vb.gibi) için ba formu verilecek.
    2-sigorta gider belgesine istinaden elde edilen gelir için bs verilecek.
    3-aracı kuruluşun gider belgesine istinaden elde edilen hasılat için kdv hesaplanmaz.
    4-alınan demirbaş.araçlar için alındıkları dönem için kdv leri indirim kosu yapılacak.satıldıklarındada kdv hesaplanacak.
    5-gider mahiyetindeki elek.yakıt.yemek diğer çeşitli giderler için ise kdv indirim konusu yapılmayıp faturanın toplamı gider olarak işlenecek.

    yanıldığım bir husu varsa lütfen düzeltin.saygılar

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Eylül.2007
    Mesajlar
    666

    Ynt: Sigorta Aracı Kuruluşlarının Verdikleri Beyannameler

    Cevat bey;

    2 nolu madde hariç tüm maddelerde sizinle görüş birliğindeyim. ancak kom. gid. belgeleri bs formunda bildirilmelerine gerek yoktur.

    Saygılar;

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2008
    Mesajlar
    546

    Ynt: Sigorta Aracı Kuruluşlarının Verdikleri Beyannameler

    CEVAT KEREM 4.maddeye_AMAN DİKKAT !!!!!

    İNDİRİM YAPAMAZSINIZ...

    Bu istisna kapsamındaki hizmetlerle ilgili olarak yüklenilen KDV, KDV Kanununun (30/a) maddesine göre indirim konusu yapılmayacak, işin niteliğine göre gider, maliyet veya kanunen kabul edilmeyen gider olarak dikkate alınacaktır. İstisna kapsamına giren işlemlerle istisna kapsamına girmeyen işlemlerin birlikte yapılıyor olması halinde, istisna kapsamına giren işlemler nedeniyle yüklenilen KDV?nin aynı şekilde gider, maliyet veya kanunen kabul edilmeyen gider olarak dikkate alınacağı tabiidir.

    110 Seri No.lu KDV Genel Tebliğini lütfen okuyun.

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Haziran.2009
    Mesajlar
    158

    Ynt: Sigorta Aracı Kuruluşlarının Verdikleri Beyannameler

    başar03, doğru, 110 nolu kdv tebliğini okudum.diğer husularda mutabıkmıyız peki

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Eylül.2007
    Mesajlar
    1.454

    Ynt: Sigorta Aracı Kuruluşlarının Verdikleri Beyannameler

    evet
    4.madde dışı doğru

  10. #10
    Üyelik tarihi
    Eylül.2007
    Mesajlar
    666

    Ynt: Sigorta Aracı Kuruluşlarının Verdikleri Beyannameler

    komisyon gider belgesini bs gösterecekmisiniz arkadaşlar ???

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 5
    Son Mesaj : 10.Ocak.2012, 17:39
  2. Aracı kurum denetimi
    Konu Sahibi dolmakalem Forum Bağımsız Denetim
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 04.Kasım.2010, 16:41
  3. Servis Aracı
    Konu Sahibi figo Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 19.Şubat.2008, 15:31
  4. Servis Aracı
    Konu Sahibi figo Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 06.Şubat.2008, 09:45
  5. Aracı Firma İşlemleri
    Konu Sahibi nihaldn Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 28.Ocak.2008, 11:47

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36