kamu işçi maaş

Konu: Ba Bs

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Kasım.2005
    Mesajlar
    108

    Ba Bs

    arkadaşlar herkes farklı bişi sölüyor. ba bs lerin yasal süresinden sonra verilmesi halinde bizi neler bekliyor. kimi danıştığım meslektaşlarım 10 güne kdr verirlirse sorun yok derken, kimileri 15 gün içinde verilirse 1/4, 15 günden 1 aya kadar 1/2 bunu da aşarsa tamamı şeklinde görüş bildiriyor. tabi buna dayanak olarak ağustos ayındaki değişikliğe dayanıyorlar. açıkcası ben de 1/4 görüşünü destekliyorum. ama daha kötü bi senaryo var ki buna göre de 1000 tl usulsüzlükten kaçış yok. şu halde 15 gün içinde vermenin de 30 gün snra vermenn de veya daiernin tesipt edip vermemizin de ne anlamı var. yanıtlarnız için şimdiden tşk ler. yakın zamanda özellkle bu değişiklikten snra böle bi cezayla muhatap olan arkadaşlar var mı,? ayrıca ceza ihbarnamesi ne zaman geliyor?


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Aralık.2009
    Mesajlar
    992

    Ynt: ba bs

    (5398 sayılı Kanunun 23'üncü maddesiyle eklenen fıkra Yürürlük; 21.07.2005) Elektronik ortamda beyanname verilmesi mecburiyetine uyulmaması halinde kesilmesi gereken özel usûlsüzlük cezası, beyannamenin kanuni süresinin sonundan başlayarak elektronik ortamda 15 gün içinde verilmesi halinde 1/4 oranında, bu sürenin dolmasını takip eden 15 gün içinde verilmesi halinde ise 1/2 oranında uygulanır. Ancak, bu ödevlerin yerine getirilmesine ilişkin usul ve esasların Maliye Bakanlığınca yapılan düzenleyici idari işlemlerle duyurulması halinde, ilgililere ayrıca yazılı olarak bildirilme şartı aranmaz.

    Elektronik ortamda verilme zorunluluğu getirilen bildirim veya formlara ilişkin olarak süresinden sonra düzeltme amacıyla verilen bildirim ve formların, belirlenen sürelerin sonundan itibaren 10 gün içinde verilmesi halinde özel usulsüzlük cezası kesilmez, takip eden 15 gün içinde verilmesi halinde ise kesilmesi gereken özel usulsüzlük cezası 1/2 oranında uygulanır.
    "Birgün ki o gün hiçbir zaman gelmeyebilir senden bir iyilik isteyeceğim o zamana kadar bunu bir hediye olarak kabul et.."

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Kasım.2005
    Mesajlar
    108

    Ynt: Ba Bs

    benim sorum daha farklıydı. bs bs formu bir beyanname olarask dikkate alnıyor mu mük.355 madde kapsamında. biliosun özel usulsüzlük cezalarında indirime gidildi. ben düzeltme vermiorum. kanuni süresinden sonra 5. gün ba bs formumu elektronik ortamda verdim. özellkle 08 2009 dönemindeki değişiklikten sıonra ba bs bildirimini unutan ve gecikmeyle bunu beyan eden var mı? ne gibi cezalara muhatab oldunuz?

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    208

    Ynt: Ba Bs

    "düzeltme amacıyla verilen" dediğine göre vaktinde verdiğimiz bir b formunu 10 gün içinde cezasız olarak düzeltebiliyoruz ancak vaktinde verilmemiş ise ceza var doğru anlamış mıyım?

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Aralık.2009
    Mesajlar
    992

    Ynt: Ba Bs

    Evet.
    "Birgün ki o gün hiçbir zaman gelmeyebilir senden bir iyilik isteyeceğim o zamana kadar bunu bir hediye olarak kabul et.."

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Kasım.2005
    Mesajlar
    108

    Ynt: Ba Bs

    ceza var tabii ki ama ne kadar? 15 gün içinde verilirse indirim var mmı?

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2008
    Mesajlar
    13

    Ynt: Ba Bs

    Uykarıda sorunuz cevaplanmış.

    Alıntı kanunkaide Nickli Üyeden Alıntı
    (5398 sayılı Kanunun 23'üncü maddesiyle eklenen fıkra Yürürlük; 21.07.2005) Elektronik ortamda beyanname verilmesi mecburiyetine uyulmaması halinde kesilmesi gereken özel usûlsüzlük cezası, beyannamenin kanuni süresinin sonundan başlayarak elektronik ortamda 15 gün içinde verilmesi halinde 1/4 oranında, bu sürenin dolmasını takip eden 15 gün içinde verilmesi halinde ise 1/2 oranında uygulanır. Ancak, bu ödevlerin yerine getirilmesine ilişkin usul ve esasların Maliye Bakanlığınca yapılan düzenleyici idari işlemlerle duyurulması halinde, ilgililere ayrıca yazılı olarak bildirilme şartı aranmaz.

    Elektronik ortamda verilme zorunluluğu getirilen bildirim veya formlara ilişkin olarak süresinden sonra düzeltme amacıyla verilen bildirim ve formların, belirlenen sürelerin sonundan itibaren 10 gün içinde verilmesi halinde özel usulsüzlük cezası kesilmez, takip eden 15 gün içinde verilmesi halinde ise kesilmesi gereken özel usulsüzlük cezası 1/2 oranında uygulanır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36