kamu işçi maaş

Konu: Evanterdeki araç satışı

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Eylül.2006
  Mesajlar
  68

  Evanterdeki araç satışı

  Serbest meslek faaliyetimde kullandığım binek aracımı takasa vererek yeni bir araç aldım. Aracımı alan firma ne zaman müşteri bulursa o zaman satışı gerçekleştirecek. Ancak benim yeni aracı envantere dahil edebilmem için (Aralık 2009 itibariyle) eskisini çıkarmam gerekiyor. Sorum şu:

  Takasa verdiğim araç için kime ne zaman makbuz kesmem gerekiyor?

  (Alıcı, sıfır araç aldığım firma olmayacak, çünkü aracımı müşteri bulduğu zaman benden o bulduğu müşteriye noter satışını gerçekleştirecek.)

  Yardımlarınız için teşekkür ederim. 2. #2
  Üyelik tarihi
  Eylül.2006
  Mesajlar
  68

  Ynt: Evanterdeki araç satışı

  Yeni aracı aldığım tarihli bir makbuz kesip alıcı kısmını sonradan doldursam uygun olur mu?

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2008
  Mesajlar
  546

  Ynt: Evanterdeki araç satışı

  Sayın İSG
  " Ancak benim yeni aracı envantere dahil edebilmem için (Aralık 2009 itibariyle) eskisini çıkarmam gerekiyor " demişsiniz..Neden ?


 4. #4
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2008
  Mesajlar
  546

  Ynt: Evanterdeki araç satışı

  Noter satış sözleşmesi yapılıp trafikte tescil edilene kadar, araç sizde trafik tescilli olrak görüleceğinden envanterinizde görülmesi gerekmektedir.
  Ne zaman trafikte başkası adına tescil edilir ozaman faturanızı keser envanterinizden çıkarsınız.


 5. #5
  Üyelik tarihi
  Aralık.2009
  Mesajlar
  992

  Ynt: Evanterdeki araç satışı

  Aranızda noter den bir sözleşme düzenlediniz mi? Noter araş satış sözleşmelerinde şöyle bir hüküm olabilir " satıcı , alıcıya satarak bedelini tamamen almıştır ve alıcı aracı halihazır durumu ile görüp beğenerek almıştır vb...
  Eğer noterden satış sözleşmeleriniz var ise buradaki ifadelere dikkat edin. Tescilin ikinci dereceden önemli olduğunu düşünüyorum. İlk vergi kanunları gelir.
  "Birgün ki o gün hiçbir zaman gelmeyebilir senden bir iyilik isteyeceğim o zamana kadar bunu bir hediye olarak kabul et.."

 6. #6
  Üyelik tarihi
  Eylül.2006
  Mesajlar
  68

  Ynt: Evanterdeki araç satışı

  Sayın Başar03
  Envanterimde 2 araç birden gösteremem diye düşündüğüm ve 30.12.2009 faturalı yeni aracı dahil edebilmem için eskisini çıkarmam gerekiyor diye düşündüm.

  Ancak eski aracım, sıfır aracı satın aldığım yerde satılmayı beklerken bu işlemleri nasıl yapabilirim konusu kafamı karıştırdı.

  Ayrıca aracın envanterden çıkması için noter satışı ve trafik tescil işlemi zorunluluğu olmasa gerek. Örneğin eski aracımı benim adıma iken envanterden çıkarıp yine adıma kalması (eşim veya çocuğum kullanmak üzere) mümkün olabilmeli diye düşünüyorum. Sadece yukarıdaki sebeplerden dolayı bu işlemleri nasıl muhasebeleştirmem gerektiğini bilmiyorum.

 7. #7
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2008
  Mesajlar
  546

  Ynt: Evanterdeki araç satışı

  Sayın İSG

  Envanterinizde 2 araç göstermenize engel olacak kanun maddesi bulamadım.
  Dolayısıyla iki veya daha fazla aracı serbest meslek faaliyetinizle ilgili olrak envanterinizde bulundurabileceğinizi düşünüyorum.Nitekim Serbest meslek kazançlarının tespitinde hasılattan indirilecek giderler sıralandığında taşıtlarla ilgili bir adet sınırlaması olmadığıda görülmektedir.

  Serbest meslek kazançlarının tespitinde hasılattan indirilecek giderler Gelir Vergisi Kanunu?nun 68? inci maddesinde bentler halinde açıklanmıştır. Söz konusu madde 5035 sayılı Kanun?la 01.01.2004 tarihinden geçerli olmak üzere yeniden düzenlenmiştir. Yapılan yeni düzenlemeler çerçevesinde serbest meslek faaliyetinin ifası sırasında yapılan ve belgelendirilmek suretiyle gider kabul edilen ödemeler aşağıdaki gibidir.

  1. Mesleki kazancın elde edilmesi ve idame ettirilmesi için ödenen genel giderler (İkametgâhlarının bir kısmını iş yeri olarak kullananlar, ikametgâh için ödedikleri kiranın tamamı ile ısıtma ve aydınlatma gibi diğer giderlerin yarısını indirebilirler. İş yeri kendi mülkü olanlar kira yerine amortismanı, ikametgâhı kendi mülkü olup bunun bir kısmını iş yeri olarak kullananlar amortismanın yarısını gider yazabilirler.).

  2. Hizmetli ve işçilerin iş yerinde veya iş yerinin müştemilatındaki iaşe ve ibate giderleri, tedavi ve ilaç giderleri, sigorta primleri ve emekli aidatı (bu primlerin ve aidatın geri alınmamak üzere Türkiye'de kain sigorta şirketlerine veya emekli ve yardım sandıklarına ödenmiş olması ve emekli ve yardım sandıklarının tüzel kişiliği haiz bulunmaları şartıyla) ile 27 nci maddede yazılı giyim giderleri.

  3. Mesleki faaliyetle ilgili seyahat ve ikamet giderleri (seyahat maksadının gerektirdiği süre ile sınırlı olmak şartıyla).

  4. Mesleki faaliyette kullanılan tesisat, demirbaş eşya ve envantere dahil taşıtlar için Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre ayrılan amortismanlar (amortismana tâbi iktisadi kıymetlerin elden çıkarılması halinde aynı Kanunun 328 inci maddesine göre hesaplanacak zararlar dahil).

  5. Kiralanan veya envantere dahil olan ve işte kullanılan taşıtların giderleri.

  6. Alınan mesleki yayınlar için ödenen bedeller.

  7. Mesleki faaliyetin ifası için ödenen mal ve hizmet alım bedelleri.

  8. Serbest meslek faaliyetleri dolayısıyla emekli sandıklarına ödenen giriş ve emeklilik aidatları ile mesleki teşekküllere ödenen aidatlar.

  9. Mesleki kazancın elde edilmesi ve idame ettirilmesi için ödenen meslek, ilan ve reklam vergileri ile iş yerleriyle ilgili ayni vergi, resim ve harçlar.

  10. Mesleki faaliyetle ilgili olarak kanun, ilam ve mukavelenameye göre ödenen tazminatlar.Her türlü para cezaları ve vergi cezaları ile serbest meslek erbabının suçlarından doğan tazminatlar gider olarak indirilemez.
  __________________________________________________ ____________________________


 8. #8
  Üyelik tarihi
  Haziran.2009
  Mesajlar
  6

  Ynt: Evanterdeki araç satışı

  araç satışlarında ticari araç sahipleri bile araçlarını trafikten çekerek diğer aracı üzerine alıp, noterde diğer şahsa satış yapıldıktan sonra faturasını keserek kayıtlarından çıkarıyor. sizde aracın eğer trafikte kullanılmamasını istiyorsanız bu yola başvurup, satış noterde yapıldığı tarihtede fatura düzenleyerek kayıtlarınızdan çıkarmış olabilirsiniz....

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Araç Kiralama Firması Muhasebesi Ve Araç Satışı Hk.
  Konu Sahibi SiperAli Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 25.Ocak.2016, 12:49
 2. Araç Satışı ve Yeni Araç Alımı
  Konu Sahibi ismailgenc Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 31.Temmuz.2009, 09:25
 3. Cevap: 0
  Son Mesaj : 07.Haziran.2008, 17:28
 4. Araç Satışı
  Konu Sahibi habibe Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 25.Haziran.2007, 16:32
 5. 2. El Araç Satışı ve Yeni Araç Alımı
  Konu Sahibi umut Forum Diğer Vergi Kanunları
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 22.Aralık.2005, 10:56

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36