kamu işçi maaş

Konu: İhraç Kayıtlı mal alış.

İhraç Kayıtlı mal alış.

İyi Günler ;

İhraç kayıtlı olarak aldığımız malların listesinin bir sonraki ayın 15 ine kadar bağlı olduğumuz VD verilmesi gerekiyor.
    Verilecek listenin matbu bir şekli varmıdır,yoksa biz kendimize göre ayarlayıp vereceğiz.

Metin TACER

Ynt: İhraç Kayıtlı mal alış.

Öğr. Gör. Yaser GÜRSOY

İHRAÇ KAYITLI MAL ALANLARA, LİSTE DÜZENLEME ZORUNLU HALE GELMİŞTİR !
    Tarih: 16.12.2009

?İhraç Kayıtlı Mal Alış? Yapan Firmalar Liste Düzenlemek Zorundadır.
    İhraç kaydıyla alış yapan firmalar; imalatçılardan ihraç kaydıyla satın aldıkları malların ihracatını gerçekleştirdiklerinde, imalatçılara malın ihraç edildiğine dair yazı vermek zorundadırlar. Hatta; Gümrük Beyannamesinin bir örneğini, imalatçı firmaya göndermesi gerekir. Katma Değer Vergisi 113 seri no?lu Genel Tebliğinin ?G? bendinin ?3? maddesinde, yapılan değişiklikle açıklandığı şekilde;
    a- İhracatçılar, ihraç kayıtlı mal aldıkları imalatçılara ihracatın gerçekleştiğine dair düzenlediği yazıları bir liste yapacaklardır.
    b- Bu liste de, ihraç kayıtlı mal satın alınan imalatçının adı, soyadı, unvanı, bağlı bulunduğu vergi dairesi, vergi kimlik numarası ve adres bilgileri yer alacaktır.
    c- Bu listenin bir örneğini de izleyen ayın on beşinci (15) günü akşamına kadar kendilerinin (ihracatçının) bağlı bulunduğu vergi dairesine vermesi gerekir.

SMMM FATİH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    SMMM FATİH Guest

Bununla ilgili matbu form yok mu?

ben ihracatçı firma olarak kendi vergi daireme hiç bişey vermiyorum, bi sorun yaşamadım bu güne kadar, bundan sonra vermem mi lazım, şimdi verirsem önceden niye vermedin diye sorun yaratmasınlar şimdi de

formu kendin yaratacaksın bu bilgiler ışığında

Bu liste de, ihraç kayıtlı mal satın alınan imalatçının adı, soyadı, unvanı, bağlı bulunduğu vergi dairesi, vergi kimlik numarası ve adres bilgileri yer alacaktır.

SMMM FATİH Guest

Alıntı petibör Nickli Üyeden Alıntı
    ben ihracatçı firma olarak kendi vergi daireme hiç bişey vermiyorum, bi sorun yaşamadım bu güne kadar, bundan sonra vermem mi lazım, şimdi verirsem önceden niye vermedin diye sorun yaratmasınlar şimdi de
    Sorun olacağını zannetmiyorum.

Vergi dairesinin uygulamadan haberi bile yoktur bence.

113 SERİ NO'LU KATMA DEĞER VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ
    G. KDV GENEL TEBLİĞLERİNDE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER
    3- 99 Seri No.lu KDV Genel Tebliğinin "4. İhraç kayıtlı Teslimlerde Gümrük Beyannamesinde Yer Alması Gereken İmalatçı Bilgileri" bölümünün sonuna aşağıdaki paragraf eklenmiştir.

"Ayrıca imalatçılara ihraç kaydıyla teslim ettikleri malların ihraç edildiğine ilişkin yazı veren ihracatçıların, bir ay içerisinde bu yazıyı verdikleri imalatçılara ait bir listeyi (bu listede asgari yazı verilen imalatçıların adı-soyadı, unvanı, bağlı bulunduğu vergi dairesi ve vergi kimlik numarası ile adres bilgilerine yer verilecektir.), izleyen ayın 15 inci günü akşamına kadar kendilerinin bağlı bulunduğu vergi dairelerine vermeleri gerekmektedir."

Tebliğ vermeleri gerekmektedir demektedir.. Demekki listeyi vereceğiz.

SMMM FATİH Guest

İhraç kaydıyla alınan malların ihraç edildiğine dair yazının örneği var mı?

Bu yazı ihracatçı firma tarafından imalatçının bağlı bulunduğu vergi dairesine ne kadar süre içinde verilecektir.

normalde GÇB çıkmışsa (onaylanmışsa) ihracat gerçekleşmiştir.Be belge niteliğindedir zaten.Ancak takıdığım nokta Bilindiği gibi 3065/11-C-Md. kapsamında imalatçılar tarafından ihraç edilmek şartıyla ihracatçılara teslim edilen malların ihracatçıya teslim tarihini takip eden ay başından itibaren 3 ay içinde ihraç edilmesi halinde, tecil edilen vergi terkin olunur. İhracatın bu süre içerisinde gerçekleştirilememesi halinde tecil olunan vergi tahakkuk ettirildiği tarihten itibaren 6183 sayılı AATUH Kanununun 51?inci md. ne göre belirlenen gecikme zammıyla birlikte tahsil olunur.Şimdi bu 3 aylık süre varken izleyen ayın 15.günü ihrac edildiğine dair evrak istemelerini çözemedim ? ? ?

manasse - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    manasse Guest

Alıntı yeterlilik Nickli Üyeden Alıntı
    normalde GÇB çıkmışsa (onaylanmışsa) ihracat gerçekleşmiştir.Be belge niteliğindedir zaten.Ancak takıdığım nokta Bilindiği gibi 3065/11-C-Md. kapsamında imalatçılar tarafından ihraç edilmek şartıyla ihracatçılara teslim edilen malların ihracatçıya teslim tarihini takip eden ay başından itibaren 3 ay içinde ihraç edilmesi halinde, tecil edilen vergi terkin olunur. İhracatın bu süre içerisinde gerçekleştirilememesi halinde tecil olunan vergi tahakkuk ettirildiği tarihten itibaren 6183 sayılı AATUH Kanununun 51?inci md. ne göre belirlenen gecikme zammıyla birlikte tahsil olunur.Şimdi bu 3 aylık süre varken izleyen ayın 15.günü ihrac edildiğine dair evrak istemelerini çözemedim ? ? ?
    sizin belirttiğiniz olay, imalatçıyı ilgilendiriyor. İmalatçı ihraç kaydı ile satışın gereğini yapıyor. KDV iadesi de isteyebiliyor. 113 sayılı tebliğ ayrıca ihracatı yapan ihracatçıyı da bilgi verme konusunda vazifelendiriyor.
    Yaptıkları ihracatlardan ihraç kaydı ile satışı ayrıca bildirecekler ve bu ihraç kaydı ile satıştan kdv iadesi istememeleri gerekiyor. İşte bu yüzden, yeni bir kontrol aracı olarak istiyor olabilirler.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)