kamu işçi maaş

Konu: Cep Telefonu Faturası

Cep Telefonu Faturası

merhaba,

Cep Telefonuna ait faturaların muhasebe kayıtları nasıl yapılmakta fatuada bulunan detayların muhasbeleştirilmesi konusunda yarım edebilirmisiniz teşekkürler.

yeni alınan hat için turkcellden gelen fatura detayı şöyle,

aylık ücretler 0.81
    kullanım ücreti 125,41
    yurtdışı aramalar 1,71
    detay basım ücreti 0,21
    telsiz kullanım aylık taksit 1,64
    yeni tesis özel iletişim vergisi 22,00
    telsiz ruhsat yeni abonelik taksiti 2,18
    kdv 23,07
    özel iletişim vergisi %25 32,03

Not: Bu yazının başlığı admin tarafindan forum kurallarına uygun olmadığı için düzeltilmiştir.Lütfen Forum Kuralları'nı okuyunuz.

Re: CEP TELEFONU FATURASI

ben sana mantığını vereyim. Örn. toplam fatura bedeli 100YTL olsun Bunun 12.75YTL si kdv ve 6,80 YTL si ise ö.i.V. olsun yapman gereken

770-giderler 80,45
    191-KDV 12,75
    770-Kanunen kabul edilmeyen gider 6,80
    100 kasa 100.00YTL
    olarak yapman gerekir. Yani diğerlerni direk maliyete ekleyeceksin.

YARDIM İÇİN : smmahmet@hotmail.com
    Küçükken her akşam tanrıya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim sonra tanrının çalışma tarzının bu olmadığını anladım ertesi sabah gidip kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam tanrıya günahlarımı affetmesi için dua ettim ! ! ! <br />AL CAPONE

Cep Telefonu Faturası

sayın konyalı,

770-Kanunen kabul edilmeyen gider 6,80

demişsiniz. neden öiv yi kanunen kabul edilmeyen gidere attınız öğrenebilirmiyim. çünkü öiv ile ilgili

http://www.alomaliye.com/gider_ver_sirkuleri_4.htm sayfayı okudum.

burda son kullanıcıyla ilgili bir ibare bulamadım, yada ben yanlış yorumladım sanırım. nedenini kanun maddesiyle açıklarsanız seviniriz.

teşekkürler
    aygılarımla,
    <br />Soner TECİM

konsilyer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    konsilyer Guest

Cep Telefonu Faturası

3.2- Özel iletişim vergisi tek aşamada ve bir defaya mahsus alınan bir vergidir. Ancak, birden fazla aşamadan oluşacak bir vergileme söz konusu olduğunda, özel iletişim vergisi mükellefleri arasında gerçekleşecek işlemlerde özel iletişim vergisi uygulaması aşağıdaki şekilde olacaktır.

3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 29/1 maddesinde; mükelleflerin, yaptıkları vergiye tabi işlemler üzerinden hesaplanan katma değer vergisinden, bu Kanunda aksine hüküm olmadıkça, faaliyetlerine ilişkin olarak; kendilerine yapılan teslim ve hizmetler dolayısıyla hesaplanarak düzenlenen fatura ve benzeri vesikalarda gösterilen katma değer vergisini indirebilecekleri hüküm altına alınmıştır.

Buna göre, özel iletişim vergisi mükellefleri arasında gerçekleşecek hizmet satışlarında, özel iletişim vergisini ödeyerek hizmeti satın alan mükellef, bu hizmetin satışı sırasında düzenleyeceği faturada önceden ödemiş olduğu özel iletişim vergisini Katma Değer Vergisi Kanununun 29, 30, 32 ve 34 üncü maddelerinde belirtilen hükümler çerçevesinde indirim konusu yapabilecektir. Ancak, özel iletişim vergisi mükellefleri, telekomünikasyon hizmetlerine ilişkin faturalarda gösterdikleri özel iletişim vergisinden yalnızca bu hizmetlere ilişkin olarak ödedikleri özel iletişim vergisini indirim konusu yapabileceklerdir.
    sanırım bahsi geçen yer burası

Cep Telefonu Faturası

Alıntı konsilyer Nickli Üyeden Alıntı
    3.2- Özel iletişim vergisi tek aşamada ve bir defaya mahsus alınan bir vergidir. Ancak, birden fazla aşamadan oluşacak bir vergileme söz konusu olduğunda, özel iletişim vergisi mükellefleri arasında gerçekleşecek işlemlerde özel iletişim vergisi uygulaması aşağıdaki şekilde olacaktır.

3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 29/1 maddesinde; mükelleflerin, yaptıkları vergiye tabi işlemler üzerinden hesaplanan katma değer vergisinden, bu Kanunda aksine hüküm olmadıkça, faaliyetlerine ilişkin olarak; kendilerine yapılan teslim ve hizmetler dolayısıyla hesaplanarak düzenlenen fatura ve benzeri vesikalarda gösterilen katma değer vergisini indirebilecekleri hüküm altına alınmıştır.

Buna göre, özel iletişim vergisi mükellefleri arasında gerçekleşecek hizmet satışlarında, özel iletişim vergisini ödeyerek hizmeti satın alan mükellef, bu hizmetin satışı sırasında düzenleyeceği faturada önceden ödemiş olduğu özel iletişim vergisini Katma Değer Vergisi Kanununun 29, 30, 32 ve 34 üncü maddelerinde belirtilen hükümler çerçevesinde indirim konusu yapabilecektir. Ancak, özel iletişim vergisi mükellefleri, telekomünikasyon hizmetlerine ilişkin faturalarda gösterdikleri özel iletişim vergisinden yalnızca bu hizmetlere ilişkin olarak ödedikleri özel iletişim vergisini indirim konusu yapabileceklerdir.
    sanırım bahsi geçen yer burası
    telokominikasyon işlemlerinde ödediğiniz öiv'yi indirim konusu yapabilirsiniz diyor, yada ben hala yanlış anlıyorum.
    aygılarımla,
    <br />Soner TECİM

konsilyer Guest

Cep Telefonu Faturası

Ancak, birden fazla aşamadan oluşacak bir vergileme söz konusu olduğunda,
    ben bu kısmı anlayamadım telefon faturasında nasıl bir, birden fazla aşamadan oluşacak vergileme sözkonusu oluyor

Cep Telefonu Faturası

kanunu bende okudum, tam açıklama yok ama ben şöyle düşünüyorum. mesela firmanıza cep telefonu alıyorsunuz, bu bir kereye mahsus bir işlemdir ve cep telefonu makinesi için ödenen öiv kanunen kabul edilmeyen gider olur, cep tel. konuşma için telekominikasyon firmalarının kestiği faturalar bir kereye mahsus bir işlem değil aksine tekrar eden bir işlem olduğu için kanun gider yazabilirsin diyor anlamı çıkardım.

birde olaya şöyle bakarsak, kanun bu öiv.leri zorunlu kılmış ve her ay düzenli olarak ve %25 oranı gibi yüksek bir oranda vergi tahsilatı yapıyor, neden indirilmesine izin vermesin. mükellefler bunu keyfi olarak vermiyorlar ki, zorunlu olarak ödüyorlar. ben böyle yorumladım.
    aygılarımla,
    <br />Soner TECİM

konsilyer Guest

Cep Telefonu Faturası

Alıntı sonert Nickli Üyeden Alıntı
    kanunu bende okudum, tam açıklama yok ama ben şöyle düşünüyorum. mesela firmanıza cep telefonu alıyorsunuz, bu bir kereye mahsus bir işlemdir ve cep telefonu makinesi için ödenen öiv kanunen kabul edilmeyen gider olur, cep tel. konuşma için telekominikasyon firmalarının kestiği faturalar bir kereye mahsus bir işlem değil aksine tekrar eden bir işlem olduğu için kanun gider yazabilirsin diyor anlamı çıkardım.
    hım yani süreklilik arzeden ve belirli dönemlerde belli paylarda ötv ye tabi olması olabilir ancak bunun kesinliğini nasıl öğrenebiliriz ki ama dediğinize ben de katılıyorum.

Cep Telefonu Faturası

Merhaba arkadaşlar,

Deprem nedeniye 4481 sayılı kanun ile çıkarılan Özel İletişim Vergisi, daha sonra 5228 sayılı kanun ile kalıcı hale getirilmiştir.

Anılan kanun metninde görülece üzere "Bu vergi, katma değer vergisi matrahına dahil edilmez, gelir ve kurumlar vergisi uygulamasında gider kaydedilmez ve hiçbir vergiden mahsup edilmez. "

Saygılar.

Kod:
    ........................................................
    Özel İletişim Vergisi 
    Madde 8 - &#40;4605 sayılı Kanunun 9. Maddesiyle değişen madde; Yürürlük 1.12.2000&#41; &#40;4783 sayılı Kanunun 13 üncü maddesiyle değişen ibare Yürürlük;10.01.2003&#41; 31.12.2003&#40;**&#41; tarihine kadar uygulanmak üzere her nevi cep telefonu işletmecileri tarafından verilen &#40;ön ödemeli kart satışları dahil&#41; tesis, devir, nakil ve haberleşme hizmetleri &#40;17.8.1999 ve 12.11.1999 tarihlerinde meydana gelen deprem nedeniyle mücbir sebep hali ilan edilen yerlerde, mücbir sebebin devam ettiği sürece abonelere verilecek ön ödemeli kart satışları dışındaki hizmetler hariç&#41; % 25 oranında özel iletişim vergisine tabidir. 

Verginin mükellefi cep telefonu işletmecileridir. Bu verginin matrahı, katma değer vergisini oluşturan unsurlardan teşekkül eder. Özel iletişim vergisi, katma değer vergisi matrahına dahil edilmez. Bir aya ait özel iletişim vergisi izleyen ayın onbeşinci günü mesai saati sonuna kadar, katma değer vergisi beyannamesi ile beyan edilerek aynı süre içinde ödenir. 

Bu maddede hüküm bulunmayan hallerde 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu hükümleri uygulanır. Her nevi cep telefonu işletmecileri tarafından imtiyaz sözleşmeleri uyarınca Hazineye ödenecek payın hesaplanmasında özel iletişim vergisi dikkate alınmaz. Her ay tahakkuk edecek özel iletişim vergisi cep telefonu abonelerine düzenlenecek faturalarda ayrıca gösterilir.

Madde 10 - Bu Kanunun uygulamasında aşağıdaki hususlar dikkate alınır. 
    c&#41; Bu Kanuna göre ödenen vergiler, gelir ve kurumlar vergisi uygulamasında gider olarak kabul edilmez ve hiçbir vergiden mahsup edilmez. 

Kod:
    5228 sayılı kanun

...............................................
    MADDE 38. - 13.7.1956 tarihli ve 6802 sayılı Gider Vergileri Kanununun 39 uncu maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

Madde 39. - 406 sayılı Telgraf ve Telefon Kanunu uyarınca Telekomünikasyon Kurumuyla görev veya imtiyaz sözleşmesi imzalamak veya bu Kurumdan ruhsat veya genel izin almak suretiyle telekomünikasyon alt yapısı kurup işleten veya telekomünikasyon hizmeti sunan işletmecilerin; 

a&#41; Her nevi mobil telekomünikasyon işletmeciliği kapsamındaki &#40;ön ödemeli kart satışları dahil&#41; tesis, devir, nakil ve haberleşme hizmetleri % 25, 

b&#41; Radyo ve televizyon yayınlarının uydu platformu ve kablo ortamından iletilmesine ilişkin hizmetleri % 15, 

c&#41; &#40;a&#41; ve &#40;b&#41; bentleri kapsamına girmeyen diğer telekomünikasyon hizmetleri % 15, 

Oranında özel iletişim vergisine tâbidir. 

Bakanlar Kurulu, % 25 oranını % 10'a, % 15 oranlarını ise ayrı ayrı veya birlikte % 5'e kadar indirmeye ve bu oranları kanunî oranlarına kadar artırmaya yetkilidir. 

Mobil telefon aboneliğinin ilk tesisinde &#40;operatör değişiklikleri hariç&#41; yirmimilyon lira ayrıca özel iletişim vergisi alınır. Bu tutar, her yıl bir önceki yıla ilişkin olarak 213 sayılı Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre belirlenen yeniden değerleme oranında artırılmak suretiyle uygulanır. Hesaplanan tutarın yüzde beşini aşmayan kesirler dikkate alınmaz. Bakanlar Kurulu, bu şekilde tespit edilen tutarı % 50'sine kadar artırmaya veya yarısına kadar indirmeye yetkilidir. 

Verginin mükellefi; birinci fıkrada sayılan telekomünikasyon hizmetlerini sunan işletmecilerdir. Verginin matrahı, katma değer vergisi matrahını oluşturan unsurlardan teşekkül eder. Bir aya ait özel iletişim vergisi, izleyen ayın onbeşinci günü akşamına kadar beyan edilerek aynı süre içinde ödenir. Bu verginin beyan ve ödenmesine ilişkin olarak 47 ve 48 inci madde hükümleri uygulanmaz. 

Bu maddede hüküm bulunmayan hallerde, 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu hükümleri uygulanır. Telekomünikasyon işletmecilerinin; imtiyaz veya görev sözleşmeleri, ruhsatlar veya genel izinler uyarınca Hazineye ödeyecekleri payın hesaplanmasında özel iletişim vergisi dikkate alınmaz. Özel iletişim vergisi, düzenlenecek faturalarda ayrıca gösterilir. 

Bu vergi, katma değer vergisi matrahına dahil edilmez, gelir ve kurumlar vergisi uygulamasında gider kaydedilmez ve hiçbir vergiden mahsup edilmez. Tahsil edilen vergiden, 2.2.1981 tarihli ve 2380 sayılı Kanun ile 27.6.1984 tarihli ve 3030 sayılı Kanuna göre mahalli idarelere pay verilmez. 

Bu vergiye ilişkin usul ve esaslar ile verilmesi gereken beyannamelerin şekil, muhteva ve eklerini belirlemeye Maliye Bakanlığı yetkilidir.
    ...............................................

Cep Telefonu Faturası

teşekkürler Şükrü Ergül

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)