kamu işçi maaş

Konu: Gider yazılması hk..

Gider yazılması hk..

Kira giderleri
    muhasebe ücretleri
    gider olarak kaydetmek istemiyorum ancak stopajlarını ödeyeceğim diğer bütün yükümlülüklerini yerine getirip işletme defterine veya yevmiye defterine gider olarak kaydetmek istemiyorum...

bu konuda idare niye gider olarak kaydetmedin diyebilirmi???
    ve bi yaptırımı varmıdır...
    ????

Ynt: Gider yazılması hk..

hayır kkeg yaparsın idare vergiyi artırmana ne diyecek ki

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Bu ne yaman çelişki..
    Şimdi soruyu ve yorumu okuyunca aklıma dairenin yaptığı bir uygulama geldi.
    Bildiğiniz gibi daire tarafından yapılan incelemelerde dairenin bazı sektörlere ait yıllık kar ve vergi beklentisi vardır.Giderleriniz gerçek ve faaliyetiniz gerçekten zarar olsa da illa bir vergi beklentisi içindeler.Ne kadar kendinizi savunsanızda (sözlü) "ben anlamam gerekirse giderlerini geri çek,biraz vergi öde yoksa incelemeye alırım" şeklinde bir yaklaşım içinde oluyorlar bazen.İncelemeye maruz kalmamak için bazen sırf maliyenin gözüne hoş görünmek için kar çıkarıp vergi ödüyor bunun içinde bazı giderlerimizi (soruda ki gibi) göz ardı etmek,işlememek zorunda kalıyoruz.Sorunda burada ortaya çıkıyor.İşlemediğimiz giderler ne olacak.
    1- KKEG yapılsa düşemediğim gider için birde vergi ödüyorum.Küllüm zarar.
    2- Giderleri ötelesek (gelecek yıl giderleri vs.) uygulamaya aykırı.
    3- Hiç işlemesek,kasadan para çıkmış vergi çıkmış vs.Bunları nasıl göstereceğiz.
    4- İncelemeye razıyız,alın inceleyin desek,mükellef kabul etmiyor.İşimize de gelmiyor.Bulmak isteyen her zaman birşeyler bulur.
    5- Giderin çok kardeşim,gel biraz fatura keselim veya her satışına tam fatura keseceksin desek,kdv göz korkutuyor.Kabul ettiremiyoruz.

Aşağı tükürsen sakal,yukarı tükürsen bıyık anlıycağınız.

Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

biz aşağı tükürüyoruz (k.k.e.g. yapıyoruz bu gibi durumlarda), neden eksik vergi ödedin diyeceklerini de sanmıyorum.

işletme defterinde de deftere normal yazıp beyannameye eksik gider yazıyoruz (sehven eksik gider yazmışız gibi). böyle bir işletme defterimiz 6 ay boyunca incelendi, hiç birşey diyen de olmadı.

twolf'da baksettiği gibi
    benim asıl çekincem bazı sektörlerde daire beklenti içinde ve elimize bi liste tutuşturuyorlar matrahlarınız bu tutarların altına düşmesin..
    ben bütün giderleri kaydettim ve benden beklenilen kara ulaştım burda sorun yok...
    ancak
    ben kdv si olmayan bir gideri deftere işlemediğimde ve beklenilen kara ulaştığımda bu durumda idarenin kdv kaybı oluyor..
    çelişkim bu konuda olmuştu aasıl idarenin kdv kaybı olduğundan dolayı niye kayıt etmedin gibi bir soruyla karşılaşabilirmi

çok ince düşünüyorsunuz, anlayana kadar 3-4 kez okudum (ki biz de ince düşünürüz bu gibi konuları), bence inceleme elemanları bu kadar çok detay düşünmezler, sonuçta bir gideri kaydetmemişsiniz (kdv.li veya kdv.siz farketmez), maliyenin de aleyhine değil bu durum, bunun sorun olacağını hiç sanmıyorum.

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Bunlar tabiki inceleme elemanının problemi değil.O tahsil edeceği vergiye bakar.Dolaylı olarak mükellef etkileniyor.Zaten KKEG olgusunu bir türlü anlayamıyorlar.Bir de kalkıp " bak durum böyle böyle bu giderleri işleyemiyoruz birde bunlardan dolayı şu kadar da matrah çıkıyor şu kadar da vergi ödeyeceksin" dediğimiz zaman işler karışıyor.İnce düşünmekle ilgisi yok.Ya vergiye razı gelecekler ya da fatura kesecekler çaresi yok.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Alıntı kafkasm Nickli Üyeden Alıntı
    Kira giderleri
    muhasebe ücretleri
    gider olarak kaydetmek istemiyorum ancak stopajlarını ödeyeceğim diğer bütün yükümlülüklerini yerine getirip işletme defterine veya yevmiye defterine gider olarak kaydetmek istemiyorum...

bu konuda idare niye gider olarak kaydetmedin diyebilirmi???
    ve bi yaptırımı varmıdır...
    ????
    Sektör ne?
    Eğer bunları gider yazmayıp firmayı karda gösterecekseniz bazı problemler var. Stok gibi.
    "Birgün ki o gün hiçbir zaman gelmeyebilir senden bir iyilik isteyeceğim o zamana kadar bunu bir hediye olarak kabul et.."

neden gider yazmamayı düşünüyorsunuz anlamadım.
    Kimseden korkmayan kişi, herkesi korkutan kişi kadar güçlüdür.Schiller

Alıntı M.MÜŞAVİR Nickli Üyeden Alıntı
    neden gider yazmamayı düşünüyorsunuz anlamadım.
    kar/ zarar

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)