kamu işçi maaş

Konu: Adi Ortaklık İşletmelerinde Vergi Levhası Tastiği

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Ekim.2005
  Mesajlar
  22

  Adi Ortaklık İşletmelerinde Vergi Levhası Tastiği

  17.11.2005 tarihinde adi ortaklık ile iligili, nasıl terk olunur ve yeni işe başlama verilir.bunlar konuşulmuş.Peki, vergi levhaları hakkında bilgi alabilirmiyim.Aynı Durumda bi mükellefimiz vardı.31.12.2004 yılındaTerk edilince eski vergi levhaları geri verildi.
  Yeni işe başlayan ,01.01.2005 tarihinde işletmeyi tek başına çalıştırmaya devam eden kişi vergi levhasını tastik ettirdi.
  buraya kadar hep bildik işler.......Bu gün, vergi dairesi ceza gönderiyor mükellefe," mayıs ayında vergi levhası tastik ettirmediniz "şeklinde.Yani devam eden kişi Vergi levhasını tastik ettirmesi gerekiyormuş.Gelir Vergisi kesintiye uğramadı diyor vergi dairesi. o yüzden işi terk etmemiş gibi mayıs ayında vergi levhasını tastik gerekiyormuş,2004 yılına ilişkin yani....Bizim o konuda bilgi eksiğimiz mi var acaba, gerçekten öyle mi olmalıydı.Cevaplarsanız seviniriz...


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Kasım.2005
  Mesajlar
  13

  Adi Ortaklık İşletmelerinde Vergi Levhası Tastiği

  Sevgili arkadaşım sorundan anladığım kadarı ile adi ortaklıkta bir ortak işi terk ediyor geriye kalan kişi işi devam ettiriyor sizde sanırım o vergi levhalarını vergi dairesine veriyorusuz ve 01.01.2005 tarihinde yeni işe başlama gibi vergi levhası tastik ettirip devam ediyorsunuz anlaığım kadarı ile burada atlanılan durum öncelikle adi ortaklıklarda vergi levhaları gercek kişi üzerine yani ortaklar icin ayrı ayrı tastik ettirilir. sizin ortaklardan biri işe devam ettiğinden onun durumu yeni işe başlama gibi olmamalıydı 2004 yılı için beyan edilen matrah ve gelir vergisi bence yazılıp 31 Mayıs 2005 tarihine kadar tastik edilmeliydi benim kişisel görüşüm vergi dairesinin uygulaması doğru olup kesinlen usulsüzlük cezasının VUK.376. maddesi uyarında ödenmesi idi veya vergi mahkemesine itiraz edip konuyu yargıya intikal ettirip ki bir durumda zaten vergi mahkemeleri vergi mükellefi leyine sonuclanmaktadır. En önemli konu devam eden bir iş ve vergi levhasının mükellefin kendisine yani gercek kişiye ait olması adi ortaklıkların vergi levhası veya onunla ilgili ne gelir vergisi beyanı verilir nede gelir geciçi vergi beyanı şahıs adına verilir bu sanırım bir deil teşkil eder. Sadece bunlar benim kişisel ve yaşadığım olaylar ışığında bağlayıcı olmayabilir. Değişik görüşlere saygı duyarım.
  ßilgi PayLa$tıkca Anlam Kazanır. aLesTa Mali Müşavirlik

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Ekim.2005
  Mesajlar
  22

  Adi Ortaklık İşletmelerinde Vergi Levhası Tastiği

  vergi dairesinden görüş aldık.Nasıl yapmamız gerekiyor diye.Onlarda bize ortaklık terki yapılacak, yeni mükellef işe başlama verecek dediler.
  Vergi levhaları ayrı tastik ettirilmişti zaten...Hatta 3 tane vergi levhası dediler, 2 ortağın kendi adına birde ortaklık için vegi levhası...şimdide orda memur değişikliği olmuş, diyor ki "o da yanlış" .ortaklık için vergi levhası olmaz...Biz bilgi sahibi olmadığımız için 3 tane yaptırdık tabiki...
  Kısacası bazen vergi dairesi memurlarına da güvenmeyeceksiniz....
  İşe Başlama Yoklama Fişi bana gelmedi...Buradan hareketle, yeni işe başladığına dair, vergi levahsı tastiği yapıldığı ve mayıs ayında tastik gerekmediği gibi bir durum olabilirmi acaba?

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  403

  Adi Ortaklık İşletmelerinde Vergi Levhası Tastiği

  Sayın Derya20,

  Vergi Lehhası 213 sayılı Vergi Usul Kanunu'nun vergi mahremiyeti ile ilgili 5.maddesinde maddenin adındanda anlaşılayacağı üzere mükellefe ait bilgilerin ifşası ile ilgili yasağın bir istisnası olarak uygulamaya konulmuştur.

  Amacı kabaca mükelleflerin beyan ettiği kazanç ve ödeyeceği Gelir-Kurumlar vergisini işyerlerine asılacak bir levha ile ilan etmek ve bu yolla mükelleflerin kaba tabiri ile "utandırarak" vergi kaçırma meyiilerini azaltmaktır.

  Kısaca vergi levhası budur.Tabi bu levhanın nasıl olacağı hangi bilgileri içereceği ne zaman tasdik edilip ne zaman asılacağı vb. tebliğlerle düzenlenmiştir.(VUK-142,143 s.n.Tebliğler)

  Ancak bu tebliğlerde aktardığınız durumla ilgili ve mesela ortaklık işini 31.12. de değilde 30.11.2004 de terk etseydi ortaklardan biri 01.01.2005 de yeniden işe başlasaydı hatta başka bir işe başlasaydı vergi levhası nasıl ne zaman tasdik edilmeliydi bunların açık seçik anlatımı yok.

  Diğer yandan Öteden beri işe devam edenlerin Mayıs ayı sonuna kadar (Mayıs ayında değil buda bir nebze önemli) yeni işe başlayanlarında bir ay içinde vergi levhasını tasdikletecekleri düzenlenmiştir.

  Bu durumda 31.12.2004 de ortaklığı sona erdirip 01.01.2005 de kendi başına işe devam eden gelir vergisi mükellefinin (ortaklık verdiğim örnekteki gibi daha evvelde bitmiş olsa) vergi levhası sadece o işle değil tüm gelirlerine ait bilgileri içerdiğinden ve Gelir Vergisinin şahsına ait mükellefiyet olması nedeniyle vergi dairesinin işlemi doğrudur denilebilir.

  Ancak aksi durumdada vergi dairesinin, sen eski işini terk etmişsin kendi başına tekrar bir işe başlamışsın (her ne kadar gelir vergisi mükellefiyeti kesintisiz devam etsede) diyerek 01.01.2005 den itibaren yeni bir levha tasdik edilmediğinden bahisle ceza kesmesine dayanak yokmu? oda var.

  Tekrar başa dönelim mükellef ne yapmış eğer ortaklıktan kar beyanı varsa vergi ödediğini değilde yeni işe başladığını (yani aleyhine bir durumu) henüz vergi ödemediğini ilan etmiş!

  Tabi işin özü yapılacak yorumda etkili olacaksa kaba tabiri ile maksat üzüm yemekse bu böyle.

  Asıl önemli olan Vergi Dairesi ne yapmış? Bu levha sende kalacak, Martta beyanname verdikten sonra Mayıs'a kadar tasdik ettirip kullanacaksın diyeceğine Hiç almaması gereken levhayı alıp iptal etmiş yenisini düzenlemiş.

  Olabilir herkes hata yapar.Ama bu durumda aklı başında görevli ceza kesmez kimsede niye kesmedin demez.Memur çekinebilir ama üst makamlar düzeltir düzeltmelidir.Mükellef-Vergi Dairesi ilişkisine önem veren devlet bunu yaparsa işler kolaylaşır asıl amaç gerçekleşir.

  Bence cezanın terkin edilmesine engel yok, ortada hemde vergi dairesince (sanırım öyle) tasdiklenmiş bir levha var.Gerekiyorsa onun üzerinde gerekli düzenleme yapılır ceza uygulanmaz.

  Benim önerim bu cezayı (suçlamadan kaçınarak-bizde atlamışıs diyerek ve özellikle adi ortaklığa düzenlenen 3.levhaya hiç değinmeden) terkin etmeleri için memur ve üstlerini ikna etmeye çalışmanız olmazlarsa ben bunun düzeltileceğini düşünüyorum sizde çekince koymakta haklısınız Bölge Müdürlüğüne bir dilekçe vereyim girizgahından sonra dilekçe ile üst makamdan düzeltme talep etmeniz sonuç verebilir iyide bir diyalog oluşur diye düşünüyorum.

  Uzattım kusura bakmayın ama insan ilişkileri çok hassas ve bu tür uygulamlarda çok gerekli.
  aygılarımla
  <br />Mustafa Kemal EKİCİ-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Adi Ortaklık Vergi Levhası Hakkında
  Konu Sahibi weronx Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 18
  Son Mesaj : 07.Ağustos.2013, 13:12
 2. Ortaklık levhası
  Konu Sahibi HSNBTR27 Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 21.Aralık.2010, 12:33
 3. TAŞINDI: Ortaklık levhası
  Konu Sahibi ebru şener Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 17.Aralık.2010, 09:08
 4. Mali Tatilde Vergi Levhası Tastiği
  Konu Sahibi zeyneb Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 25.Temmuz.2008, 16:50
 5. Defterini Tutmadığımız Mükellefin Vergi Levhası Tastiği
  Konu Sahibi akin94k.t.m.l. Forum Diğer Vergi Kanunları
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 27.Mayıs.2008, 15:32

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36