kamu işçi maaş

Konu: Kur değerlemesi.

Kur değerlemesi.

yurt dışından ithal ettiğimiz malda kur degerlemesi yaptık ve kur geliri elde ettik.örnegin 10 tl olsun. bu 10 tl bizim karımız 646 kambio karlarına atabiliyoruz.ancak ben bu malı satmadım mal elimde satmadıgım mal için kar oluşturuyorum. bu karı malın maliyetine atma ihtimalim var mı? böle bir uygulama var mı yardımcı olmanızı rica ediyorum. eger varsa kanun maddesiyle acil yanıtlayabilirmisiniz teşekkür ederim

Ynt: kur değerlemesi

Sayın aliye82;
    İthalat işlemlerinde mal millileşinceye kadarki kur farkı giderleri malın maliyetine atılır.Mal millileşip 153 nolu hesaba alındıktan sonra mallarda kur değerlemesi yapılmaz.Çünkü artık borç alacak ilişkisinden çıkmıştır.153 nolu hesap bir borç veya alacak olmadığı için değerlemeye tabi tutulmaz.
    Hasretim nazlıdır...

teşekkür ederim sayın metyo.ancak benim sordugum soru daha farklı ben gümrük masrafları navlun gibi 159 da bekletilen giderlerden bahsetmiyorum.daha acık anlatayım şimdi malın degeri 1euro kur:1euro = 2 tl mesela ozaman 2 tl etti. mal gelmeden bunu ödedik.daha sonra mal geldi ozaman kur 1eoru = 2.10 tl ne oldu 0.10 tl kar etmiş olduk 3 ayda bir gecici uygularken kur degerlemisi yaptıgımızda 0.10 tl satıcıya daha az ödemiş olduk ve bu da bizim karımız oldu öğle değilmi.işte benim sormak istediğim biz bu 0.10 tl karı 646 da göstermek yerine malın maliyetine atabilirmiyiz.çünkü ben bu malı satmadım.böle bir uygulama var mı? bir tartışma konusu bu ve fikir almak istiorum.eğer böle bi uygulama varsa kanunda geciyor mu?

Sayın aliye82;
    şimdi siz malın bedelini peşin ödüyorsanız da 159 alt hesabında mal ile ilgili hesap açmanız lazım.
    159 a 2 tl kayıt yaptıktan sonra mal gelinceye kadar hiç bir değerleme yapılmaz.Maliyet bedeliniz 2 tl dir
    Ama uygulamada gümrük giriş beyannamesi ile uyumlu olsun diye mal geldiği tarihteki beyanname kuruna göre işlem yapılıp 153 nolu hesaba aktaranlarda oluyor.Duruma göre 159 mal ile ilgili hesapta kalan bakiye ya malın maliyetidir yada kur farkı geliridir.
    Ben sizi anlıyorum.Ama mantığınız bence hatalı.Şöyle sorayım size kur farkı gelirine karşılık hangi hesabı çalıştırıyorsunuz?
    Hasretim nazlıdır...

Sayın metyo;
    malın bedeli olan 2 tl yi ödedim.malda geldi ozamanda kur yükselmişti malı 2.10 olarak 153 hesaba kaydettim gümrük gideri navlun atıyorum oda 3 tl onuda 159 aldım sonra 3 tl yi de 153 e attım.mal oldumu şimdi 5.10 tl.ama ben satıcıya 2 tl ödemiştim ordan 0.10 tl satıcı alacaklı kaldı onuda kur degerlemesiyele 646 kambio karına atmalıyım.ancak bu malı satmamısım satmadıgım malın karını belirtmek yerine o 0.10 tl karı 646 yerine 153 verelim yani toplamda 153 te 2.10 + 3 +0.10=5.20 olsun denio bu mümkünmü?

mümkündür...

ithalat işlemlerinden dolayı hesap dönemi içinde oluşan kur farkı gellirleri veya zararı 150 , 153 veya diğer ilgili aktif hesaba alacak veya borç kaydedilir. Malın maliyetine eklenir veya çıkarılır.

Geçmiş hesap dönemlerinde ithalat veya ihracattan oluşan kur farkları 649 hesaba alacak kaydedilir.

Burda hesap dönemi olarak ithalatın açılış ve kapanış tarihlerini dikkate almalı. Mal bedelleri 159 hesaptan 150 veya 153 hesaplara kurfarkı gelir veya zararı yedirilmiş olarak aktarılmalı.

Ynt: Kur değerlemesi.

Sayın suskun;
    Bence yanlış anlaşılma var.Yada sayın aliye82 yi ben anlayamıyorum.Zaten kur değerlmesini yapmış 153 e almış.Ve diyorki satıcının 320 hesabı 0,10-alacak bakiye verdi.Bunu malın maliyetine atabilirmiyim diyor.
    Eğer bu şekilde ise atamaz.kapatabilmesi için 320 yi borç çalıştırması lazım.bunun karşılığı olarakta 646 yı alacak gösterip kapatması lazım bence.
    sayın aliye82 satmadığınız malın kur farkı gelirinden bahsederken,kur farkını satmadığınız malın maliyetine daha önce ilave ettiğinizi gözden kaçırıyorsunuz.
    Malın maliyeti 5,20 nasıl olacak yani satıcı 0,10-alacaklı kaldı ise borç çalıştırıp karşılığında alacak çalışacak hesabı bulmamız lazım.153 alacakmı çalışacak?çalışacaksa 5,20 olmaz 5 olur.
    Hasretim nazlıdır...

sayın metyo;
    haklısınız yanlış yazmışım evet malın maliyeti 5 olucak 153 hesap alacak calısıcak.böylece malın maliyeti gercekten ödediğimiz tutar olmus olacak.yani burda satmadıgımız bir mal için birde kar yaratmamış olacagız ve sattıgımızdaki satış karı ona göre daha fazla olucak.bizde bu karı sattıgımız zaten kabullenmiş olacagız bosu bosuna satmadan kar gösterip vergi vermemiş olucaz. bu bir vergi ziyaı durumu yaratır mı? sonucta bu olay yıl sonuda yasanabilir.böle bi uygulama var mı? kanunen böle bi acıklama varmı?

sayın suskun;
    sizede ilginizden dolayı cok tesekkür ederim ancak yanlış yazmısım tekrar degerlendirirseniz sevinirim.

sayın aliye82;
    Bu konuda yanıltmak istemem.Uygulamada bahsettiğiniz şekilde bir kayda rastlamadım ben.kolay gelsin
    Hasretim nazlıdır...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)