kamu işçi maaş

Konu: Ara tasdik 01/02/2010 tarihinde yapılırsa cezai işlem olurmu.?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    411

    Ara tasdik 01/02/2010 tarihinde yapılırsa cezai işlem olurmu.?

    tasdik yenileme defteri ertesi yılda kullanmak isteyenler ocak ayı, hesap dönemi maliye bakanlığınca tespit edilenler bu dönemin ilk ayı içerisinde
    tarih olarak ocak ayı içerisinde yazıyor. 31/01/2010 pazar gününe denk geliyor.
    31 ocak pazara gelmesınden dolayı ara tasdık 1/02/2010 tarihinde yapılırsa cezai işlem olurmu

    Büyük Atatürk&#039;ün ufulünden dolayı teessürümüz o derece derin ve sonsuzdur ki, bunu ifade etmek için kelime bulamıyorum. Çünkü Atatürk, yalnız Türkiye&#039;nin değil, bütün şarkın Ata&#039;sı idi.<br /><br />Emanullah HAN<br />Afgan Kralı

  2. #2
    Üyelik tarihi
    Aralık.2009
    Mesajlar
    92

    Ynt: ara tasdık 1/02/2010 tarihinde yapılırsa cezai işlem olurmu

    Cezai işlem olmaz

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Aralık.2009
    Mesajlar
    92

    Ynt: ara tasdık 1/02/2010 tarihinde yapılırsa cezai işlem olurmu

    VUK Madde 18

    Resmi tatil günleri süreye dahildir. şu kadar ki, sürenin son günü resmi tatile rastlarsa tatili takibeden ilk iş gününün tatil saatinde biter.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Ocak.2010
    Mesajlar
    102

    Ynt: ara tasdık 1/02/2010 tarihinde yapılırsa cezai işlem olurmu

    Sn. İlgililer;

    Şöyle bir problem karşısındaki tutumunuz ne olur, cevaplarınız için teşekkürler.

    2010 yılında Nevi değiştireceği için az sayıda bastırılan ve tasdiki yaptırılan defter, işlerin uzaması nedeni ile yetmeyecek duruma gelirse ne yapılması gerekmektedir.

  5. #5
    bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2006
    Mesajlar
    3.810

    Ynt: ara tasdık 1/02/2010 tarihinde yapılırsa cezai işlem olurmu

    Ara tasdikin en son 29.01.2010 tarihinde yaptırılması gerekirdi. Ayın son gününün tatil olması süreyi uzatmaz. "VUK.Madde.222 Defterlerini ertesi yılda da kullanmak isteyenler Ocak ayı,............ içinde tasdiki yeniletmeye mecburdurlar."

  6. #6
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.414

    Ynt: ara tasdık 1/02/2010 tarihinde yapılırsa cezai işlem olurmu

    Alıntı bulent249 Nickli Üyeden Alıntı
    Ara tasdikin en son 29.01.2010 tarihinde yaptırılması gerekirdi. Ayın son gününün tatil olması süreyi uzatmaz. "VUK.Madde.222 Defterlerini ertesi yılda da kullanmak isteyenler Ocak ayı,............ içinde tasdiki yeniletmeye mecburdurlar."


    Bunu da nerden çıkardınız. 31 ocak pazar gününe geliyor. Dolayısıyla bütün resmi işlemler bir sonraki iş gününe kayar.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Ocak.2010
    Mesajlar
    102

    Ynt: ara tasdık 1/02/2010 tarihinde yapılırsa cezai işlem olurmu

    sorum yanlış anlaşıldı herhalde,

    bu defter 2010 defteri 2009 değil.

    T.C

    GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI

    Kayseri Vergi Dairesi Başkanlığı

    (Mükellef Hizmetleri Grup Müdürlüğü)





    Sayı
    :
    B.07.1.GİB.4.38.15.02/VUK/21-29
    .../.../2006

    Konu
    :
    VUK.221, 223







    ...............................

    Serbest Muhasebeci



    İlgi : 23.05.2006 tarih ve 2392 evrak kayıt no.lu dilekçeniz.



    İlgide kayıtlı dilekçenizin tetkikinden; ........... Vergi Dairesinin .................. vergi kimlik numarasında Serbest Muhasebecilik faaliyetinde bulunduğunuzdan bahisle, müşterilerinize ait olup, yasal süresinde tasdik ettirilen 2006 takvim yılına ilişkin defterlerin sayfalarının yetmeyeceği kanaatinin oluştuğu, bu nedenle 2006 takvim yılı için ek defter tasdik ettirilip ettirilemeyeceği ile hangi tarihte tasdik ettirileceği konusunda görüş talep edildiği anlaşılmıştır.

    Bilindiği üzere, 213 sayılı Vergi Usul Kanunun hükümleri gereğince kullanılması ve tasdiki zorunlu defterlerin tasdik zamanı ile ilgili 221?inci maddesinde ?Bu kanunda yazılı defterleri kullanacak olanlar, bunları aşağıda yazılı zamanlarda tasdik ettirmeye mecburdurlar:

    1. Öteden beri işe devam etmekte olanlar defterin kullanılacağı yıldan önce gelen son ayda;

    2. Hesap dönemleri Maliye Bakanlığı tarafından tespit edilenler, defterin kullanılacağı hesap döneminden önce gelen son ayda;

    3.(3239 sayılı Kanunun 17'nci maddesiyle değişen bent) Yeniden işe başlayanlar, sınıf değiştirenler ve yeni bir mükellefiyete girenler işe başlama, sınıf değiştirme ve yeni mükellefiyete girme tarihinden önce; vergi muafiyeti kalkanlar, muaflıktan çıkma tarihinden başlayarak on gün içinde;

    4.Tasdike tabi defterlerin dolması dolayısıyla veya sair sebeplerle yıl içinde yeni defter kullanmaya mecbur olanlar bunları kullanmaya başlamadan önce.? denilmektedir.

    Bu itibarla; 213 Sayılı Vergi Usul Kanunu gereğince kullanılmakta olan tasdike tabi defterlerin yıl içerisinde dolması veya müteharrik yapraklı sayfaların bitmesi halinde, yeni defter veya sayfaların kullanılmasında önce, aynı kanunun ? Tasdik Makamı ? başlıklı 223 üncü maddesinde belirtilen yerlere tasdik ettirilmesi gerekmektedir.

    Bilgilerinize rica ederim.



  8. #8
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.414

    Ynt: ara tasdık 1/02/2010 tarihinde yapılırsa cezai işlem olurmu

    Alıntı Interesting Nickli Üyeden Alıntı
    Sn. İlgililer;

    Şöyle bir problem karşısındaki tutumunuz ne olur, cevaplarınız için teşekkürler.

    2010 yılında Nevi değiştireceği için az sayıda bastırılan ve tasdiki yaptırılan defter, işlerin uzaması nedeni ile yetmeyecek duruma gelirse ne yapılması gerekmektedir.


    Tekrar yeni defter tasdik edebilirsiniz. Kullanmya başlamadan önce tasdik yapılır. Diyelim ki mayıs ayında bitecek elinizdeki defter yenisine başlamadan tasdik yapabilirisiniz.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Ocak.2010
    Mesajlar
    102

    Ynt: ara tasdık 1/02/2010 tarihinde yapılırsa cezai işlem olurmu

    teşekkürler nguroy;

    vergi dairesinin görüşüde bu konuda tereddüt yaşayanlar için yol gösterici olur umarım.

  10. #10
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.414

    Ynt: ara tasdık 1/02/2010 tarihinde yapılırsa cezai işlem olurmu

    Bu görüş değil yasa gereğidir.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 1
    Son Mesaj : 04.Haziran.2015, 08:39
  2. Cevap: 2
    Son Mesaj : 08.Nisan.2011, 10:58
  3. Cevap: 10
    Son Mesaj : 17.Aralık.2010, 09:46
  4. Cevap: 1
    Son Mesaj : 14.Ekim.2010, 22:48
  5. Ruhsatlı Sirküler Aboneliği 01.01.2010-31.12.2010
    Konu Sahibi UFRS Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 20.Ocak.2010, 16:55

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36