kamu işçi maaş

Like Tree2Beğeni

Konu: Vergilendirme

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2008
    Mesajlar
    14

    Vergilendirme

    Merhaba,


    Aslında konuyu açmadan önce okudum ve araştırdım ama benim soruma uygun bir soru veya cevap konusu bulamadım.Benim sormak istediğim soru şu;

    Şahıs şirketi olarak tercüme faaliyetlerini yürütüyoruz.Çoğunuzu da bildiği gibi bir çok tercüme şirketi serbest çalışan tercümanları kullanıyor.Yurtdışında yaşayan ve yabancı ülke vatandaşı olan bir şahsın bizim için serbest tercüman olarak yaptığı tercüme faaliyetini resmiyete dökmemiz gerekiyor mu?Sonuçta bu adama yaptığı iş karşılığında ödeme yapıyoruz ve bu yapılan iş sonucu bizim de kazancımız oluyor çünkü onun yaptığı tercümeyi biz de müşteriye satıyoruz.


    Kaba taslak iş yapısı şöyle işliyor...Değişik ülkelerden serbest tercüman olarak internet yoluyla bize ulaşıp çalışmak istediğini belirten insanlarla çalışıyoruz.Elimizde olan tercüme işini ilk önce ücrette anlaşarak bu şahıslara yaptırıyoruz.Örnek olarak belirtmek gerekirse...


    Misal ....serbest tercümanın bir sayfasını 50 liraya yaptığı tercümeyi biz müşteriye 130 liraya satıyoruz,50 lirasını serbest tercüman alıyor ve gerisi bize kalıyor.


    130 liraya satışı yaparken müşteriye fatura kesiliyor.burası tamam ama serbest tercümana ödenen parayı nasıl resmileştireceğiz?



    Turkiyedeki burokrasiden nefret eden.

  2. #2
    Üyelik tarihi
    Kasım.2009
    Mesajlar
    186

    Ynt: Vergilendirme

    Serbest tercumanların serbest meslek kayıtları olmalı diye dşünüyorum çünkü bu işi sürekli olarak yapıyorlar onların size serbest meslek makbuzu kesmesi lazım diye düşünüyorum eğer bu yok ise gider pusulası ile kayıtlara intikal etmesi lazım

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Aralık.2009
    Mesajlar
    992

    Ynt: Vergilendirme

    Karşı tarafın mükellefiyeti yok ise Gider pusulası+stopaj
    "Birgün ki o gün hiçbir zaman gelmeyebilir senden bir iyilik isteyeceğim o zamana kadar bunu bir hediye olarak kabul et.."

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2009
    Mesajlar
    1.907

    Ynt: Vergilendirme

    Hep aynı tercüman olursa sıkıntı olabilir. Çünkü Hizmet alımlarında stopaj %10 Tercümanın mükellefiyeti olsa 8800 tl ye kadar bile % 15 ödeyecekti.

    ama başka bir çözümü varsa bende öğrenmek isterim

    Arizi kazanç desek onunda sınırı 18000 di sanırım
    SMMM

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2008
    Mesajlar
    14

    Ynt: Vergilendirme

    hep aynı tercümanla çalışmıyoruz.bu arada bu çalıştığımız serbest tercümanların %90 lık kısmı yabancı ülke vatandaşı.bu adamlara hizmet karşılığı gider pusulası düzenlenmesinde sıkıntı yok değil mi?yani misal Rusyadaki İgor bize para karşılığı tercüme yapıyor,biz de bunu müşteriye satıyoruz.şimdi İgora ödenen para için gider pusulası düzenlendiğinde yabancı ülke vatandaşı konusu sıkıntı yaratmaz değil mi?
    Turkiyedeki burokrasiden nefret eden.

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2009
    Mesajlar
    1.907

    Ynt: Vergilendirme

    Hizmet ithalatı kapsamına girer mi araştırmak lazım

    Üstadların yorumu önemli
    Madde 14
    Serbest Meslek Faaliyetleri
    1. Akit Devletlerden birinin bir mukiminin serbest meslek faaliyetleri veya bağımsız nitelikteki diğer faaliyetler dolayısıyla elde ettiği gelir, yalnız bu Devlette vergilendirilebilecektir. Bununla beraber, eğer bu faaliyetler veya hizmetler diğer Devlette icra edilirse ve
    a) Mukim bu diğer Devlette bu hizmet veya faaliyetleri icra etmek amacıyla sürekli kullanabileceği bir sabit yere sahip ise veya
    b) Mukim bu diğer Devlette, sözkonusu hizmet veya faaliyetleri icra etmek amacıyla, herhangi bir kesintisiz 12 aylık dönemde, bir veya birkaç seferde, toplam 183 gün veya daha fazla kalırsa;
    sözkonusu gelir, diğer Akit Devlette de vergilendirilebilir.
    Böyle bir durumda olayına göre, ya yalnızca sözkonusu sabit yere atfedilebilen gelir, ya da yalnızca bu diğer Devlette bulunulan süre içinde icra edilen hizmet veya faaliyetlerden elde edilen gelir bu diğer Devlette vergilendirilebilir.
    2. Akit Devletlerden birinin bir teşebbüsünün serbest meslek faaliyetleri veya benzer nitelikteki diğer faaliyetler dolayısıyla elde ettiği gelir, yalnız bu Devlette vergilendirilebilecektir. Bununla beraber, eğer bu hizmet veya faaliyetler diğer Devlette icra edilirse ve eğer:
    a) Teşebbüs bu diğer Devlette hizmet ve faaliyetlerin icra edildiği bir işyerine sahip olursa; veya
    b) Hizmet veya faaliyetlerin icra edildiği süre veya süreler, herhangi bir kesintisiz 12 aylık dönemde, 183 günü aşarsa sözkonusu gelir, bu diğer Akit Devlette de vergilendirilebilir.
    Böyle bir durumda olayına göre, ya yalnızca sözkonusu işyerine atfedilebilen gelir ya da yalnızca bu diğer Devlette icra edilen hizmet veya faaliyetlere atfedilebilen gelir, bu diğer Devlette vergilendirilebilir. Her iki durumda da Türkiye Cumhuriyeti, sözkonusu gelir üzerinden tevkifat suretiyle vergi alabilir. Bununla beraber, sözkonusu gelirin lehdarı, böyle bir vergiye tabi tutulduktan sonra sözkonusu gelir dolayısıyla, sanki gelir bu diğer Devlette bulunan bir işyerine atfedilebilirmiş gibi, Anlaşmanın 7 nci maddesi hükümlerine göre, net esasında vergilendirilmeyi tercih edebilir.
    SMMM

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Aralık.2009
    Mesajlar
    992

    Ynt: Vergilendirme

    Alıntı aziz41tr Nickli Üyeden Alıntı
    hep aynı tercümanla çalışmıyoruz.bu arada bu çalıştığımız serbest tercümanların %90 lık kısmı yabancı ülke vatandaşı.....
    Bu %90 yurt dışında mı ikamet ediyor?
    "Birgün ki o gün hiçbir zaman gelmeyebilir senden bir iyilik isteyeceğim o zamana kadar bunu bir hediye olarak kabul et.."

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2008
    Mesajlar
    14

    Ynt: Vergilendirme

    evet yurtdışında ikamet ediyor.kendileri ile internet üzerinden email yoluyla devamlı irtibat sağlanıyor.şimdi ben bu adamlara ödenen para için gider pusulası düzenledim diyelim.bu şekilde de sorun çıkar mı? bu şahısların kendi kazançlarından vergi ödemesi zaten yasal olarak beni bağlayan bir konu değil.
    Turkiyedeki burokrasiden nefret eden.

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2013
    Mesajlar
    1
    Peki şu durumda nasıl vergi ödenebilir:

    Sadece yurt dışındaki firmalara tercüme yapan bir tercüman vergisini nasıl ödeyebilir? Yurt dışındaki firmaların neredeyse tamamı sadece ne kadar alacağınız olduğunu gösteren bir belge ile ödeme yapabiliyor. Nasıl vergilendirilir?

  10. #10
    demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Ekim.2010
    Mesajlar
    2.245
    Mükellefiyet tesis ettirmesi gerekir. Elde edilen kazanç serbest meslek kazancı olarak değerlendirilmesi gerekir,serbest meslek kazanç defteri tasdik ettirmesi ve mesleki faaliyete ilişkin tüm tahsilatları için serbest meslek makbuzu düzenlemesi gerekir.

    İyi Günler.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Dropshipping Vergilendirme
    Konu Sahibi cross55 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 05.Eylül.2018, 20:18
  2. Arsa satışında vergilendirme
    Konu Sahibi atas38 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 02.Kasım.2010, 13:46
  3. İnternet Hizmetlerinde Vergilendirme
    Konu Sahibi serkanus Forum KDV
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 31.Mayıs.2009, 19:15
  4. Çifte Vergilendirme
    Konu Sahibi justiniano-06 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 26.Ocak.2009, 15:19
  5. Çifte Vergilendirme
    Konu Sahibi Cucu Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 09.Ağustos.2008, 13:34

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36