kamu işçi maaş

Konu: Müstahsil makbuzu.

Müstahsil makbuzu.

Zirai ürün alım satımı yapan mükellef ticaret borsasına kayıt oldu. Stopaj kesintisi %4'den %2'ye düşsün diye. Ancak müstahsil makbuzlarını yine %4'den düzenlemiş. Borsaya her ay bildirilecek, ondan sonra %2'den kesilecek diyor. Mantıksız geldi, öncelikle ilk nüsha çiftçiye verildi bile.Madem tescil gerçekleşti direkt olarak %2'den kesip bu şekilde borsaya bildirim yapılması gerekmiyor mu?

Ynt: müstahsil makbuzu

merhaba,

mükellefinizin çiftçiden aldığı ürününde borsada tescilli olması gerekir...aldığınız ürün borsada tescilli değil ise stopaj yine %4 olacaktır.

Nasıl yani?
    Alan taraf borsaya kayıtlı, aldığı ürün de buğday. Aldığı bu buğday için %2 stopaj kesintisi yaparak müstahsil makbuzu düzenleyemiyor mu?

hayır maalesef düzenleyemiyor...aldığınız ürünün de borsaya kayıtlı olması gerekiyor.

Cevabınız için teşekkür ederim ama gerçekten anlayamadım.
    Bu tescil işlemi nasıl gerçekleşir peki? Yani daha doğrusu tescili yapılan şey ürünmüdür firma ya da kişi midir? Ya da hepsi midir? Bu tescil her alım-satım için ayrı ayrı mı yapılır?

Ben şöyle biliyordum daha doğrusu sanıyordum: Zirai ürün alımı yapıyor isem borsaya firmamı tescil ettirip artık aldığım ürünler için %2 stopaj kesintisi yaparak müstahsil makbuzu düzenleyebilirim.

Ama değilmiş demek ki.Ne yapmamız gerektiğini de hala anlayamadım. Lütfen bir cevap daha yazabilir misiniz.Teşekkür ederim...

satın alan firmanın ve satın aldığı ürünün aynı anda borsaya kayıtlı olması gerekli %2 stopaj kesebilmeniz için.

ancak, bir ürünü tescil ettirmek için illa firmanın (ya da çiftçinin) borsaya kayıt yaptırması gerekmiyor.satılacak ürünü satış anında borsaya tescil ettirebilir çiftçiniz mesela.bir maliyeti var onun tabiki.

sizin mükellefiniz borsaya kayıtlı olduğu için; çiftçiden,buğdayı alırken borsaya tescil ettimesni isteyebilirsiniz.buğday borsaya tecsil ettirildiğinde, sizde stopajı %2 kesebilirsiniz.

yani kısaca ; aldığınız ürünleri için çiftçilerinizin borsaya kayıtlı olması gerekli değil ancak alış anında ürünlerini borsaya kayıt ettirmeleri mümkün.

Ynt: Müstahsil makbuzu.

Merhaba;
    Bence ortada bir karışıklık var.Zirai mahsullerin alım-satımına ilişkin olarak borsada tescil edilen işler borsada yapılmış addolunarak indirimli tevkifat uygulanmaktadır.Dolayısıyla müstahsil makbuzu ile alış yaptığınızda gidip borsada tescil ederseniz problem kalmıyor.
    Kaldıki bunun otokontrolu alım satım beyannamesinin eskiden muhtasar ekinde verilmesi idi.Şimdi bu tür alım satım olduğunda borsa alım satım beyannamesi dosyada tutulur istendiğinde ibraz edilir.Dikkat edilecek husus süresinde tescil etmek.Aynı ay içerisinde yani.
    Kısaca bence makbuzu aynı ay içerisinde borsaya tescil edecekseniz %2 stopaj etmeyecekseniz %4 stopaj uygulamalısnız.
    kolay gelsin
    Hasretim nazlıdır...

Merhabalar,

Çiftçiden alınan canlı hayvanlarda da tescil zorunluluğu var sanırım.Ürünün alım-satımı sırasında tescil ettirilecek ve stopaj oranı düşecek peki müstahsil makbuzundaki bağkur kesintisi nedir? Bunun hakkında bilgisi olan arkadaşlarımdan acil cevap bekliyorum lütfen...Yeni kasap defteri tutmaya başlıycam ve daha önce hiç bir işlem yapılmamış...Şimdiden teşekkürler...

sayın Muhasip58;
    çiftçilerden ve diğer tarımsal faaliyet sahiplerinden satın alınan ürün bedellerinden, bunların Bağ-Kur prim borçlarına mahsuben %1 oranında tevkifat yaparak düzenledikleri belgelerde göstermek ve tevkif ettikleri tutarları ertesi ayın 20 sine kadar liste halinde bağkura yatırmak gerekiyor(20 si olayının 5510 sayılı kanun karşısındaki durumu ve bağkur 4/b hususlarında değerlendirmeye girmeyeceğim)
    Ancak;
    1.T.C.Emekli Sandığı?na, Sosyal Sigortalar Kurumu?na (506 sayılı Kanunun Geçici 20 nci maddesine istinaden kurulan diğer emekli sandıkları dahil) ve 1479 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar ve Diğer Bağımsız çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu Kanunu hükümleri uyarınca Bağ-Kur?a prim veya emeklilik keseneği ödemekte olanlar,(muafiyet kağıdı almak gerekiyor)
    2.Yukarıda belirtilen kuruluşlardan malüllük veya yaşlılık aylığı ile daimi tam iş göremezlik geliri almakta olanlar veya aylık veya gelir bağlanması için talepte bulunanlar,
    3.1.7.1976 tarih ve 2022 sayılı Kanuna göre aylık bağlananlar
    Sigortalı sayılmamaktadırlar. Başka bir değişle, Tarımda Kendi Adına ve Hesabına Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kanununa göre sigortalı sayılmazlar.
    Sigortalı sayılmayan çiftçilerden ürün satın alınmaları halinde %1 Bağ-Kur primi tevkifatı yapılmayacaktır. Ancak, Bağ-Kur primi tevkifatının yapılmaması için çiftçilerin kimlik belgeleri ile birlikte bunların tabi oldukları sosyal güvenlik kuruluşundan aldıkları belgeleri ibraz etmeleri gerekmektedir.
    Öte yandan, ticari kazancı veya serbest meslek kazancı dolayısıyla gerçek veya götürü usulde gelir vergisi mükellefi olan ile tüzel kişilerden ürün satın alınması durumunda, bunlardan tevkifat yapılmayacaktır.

Burada çiftçi lafı kafanızı karıştırmasın Canlı hayvanlar Ticaret borsalarında kotasyona tabidir. Dolayısıyla Müstahsil makbuzu ile alınıyorsa muafiyet belgesi yoksa,Emekli veya yaşlı değilse(sanırım 60 yaş üstü),Herhangi bir yerde sigortalı değilse Bağkur kesintisi yapmak gerekiyor.
    İyi Çalışmalar...
    Hasretim nazlıdır...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)