kamu işçi maaş

Konu: Sanat Eserleri Teslimi

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ekim.2008
    Mesajlar
    10

    Sanat Eserleri Teslimi

    Herkese iyi çalışmalar,

    Ltd. Şti. olup gıda işi yapan mükellef, işyerinin bir bölümünde sanat eserleri sergileyip satmak istiyor. Sanat eserini çeşitli sanatçılardan konsinye olarak alıp, sergileyip, sattığında da parasını ödemek istiyor.

    1. Eseri alırken ne gibi belge düzenlenmesi gerekir.? (Sanat eserini yapan, GV'den muaf olduğundan herhangi bir belge kesemeyeceği için, antetli kağıda "... TC kimlik nolu .... kişisinden ... adet tablo sergilenmek ve satılmak üzere konsinye olarak teslim alınmıştır." diye bir belge hazırlamak olabilirmi)
    2. Eser satıldığında şirket fatura kesmesi gerekir. Bu faturada genel KDV oranımı (%18) uygulanacaktır?
    3. Eser satıldığında sanatçıya ödeme yaparken gider pusulası düzenleyip, GVK 94/2-a maddesine göre % 17 oranında stopaj kesmekmi gerekir.
    4. Eser satıldığında alım tutarı üzerinden sorumlu sıfatı ile 19 nolu KDV tebliğine göre KDV ödememiz gerekirmi?
    Şimdiden teşekkürler.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Ekim.2008
    Mesajlar
    10

    Ynt: Sanat Eserleri Teslimi

    Arkadaşlar bu konuda bilgisi olan yokmu..?

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    257

    Ynt: Sanat Eserleri Teslimi

    sayın ilker bey GVK.18.madde kapsamında olan bu vergiden muaf serbest meslek erbabı eğer bu mükellefe bu eserlerinin satılması için konsinye şeklinde bu malları veriyorsa o zaman burda başta detayınıda belirtecek şekilde bir sözleşme yapmak lazım,ondan sonrada bu eserler satıldığından ve eserleri alanlar vergi mükellefi ise alan kişiler vergiden muaf serbest meslek erbabına gider pusulası imzalatmalı ve GVK.94.madde kapsmında tevkifat uygulamalıdır,ama eğer eserleri alanlar nihai tüketici ise vergi mükellefi değilse o zamanda burda belge olmaz ve gıda işi yapan mükellefin belge vermesi zaten uygun olmaz ve ancak temiz bir kağıt üzerine teslim eden ve alan şeklinde ve miktarı ve adresleri ve vs.bilgileri yazılarak alan ve teslim edenin bu bilgileri ile kağıt imzalanır ve nihai tüketici eseri alır,ama her iki haldede şirket bu eserin sahibine bu işin komisyon faturasını keser ve tabiki KDV li ve hakkını alır,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    www.hadisatdanismanlik.com / Mali Danışmanlık

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Ekim.2008
    Mesajlar
    10

    Ynt: Sanat Eserleri Teslimi

    Teşekkürler hadisat..

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Sanat Eserlerinin Online Satışı Hakkında
    Konu Sahibi benimbisorumvar Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 18.Kasım.2016, 12:04
  2. Güzel Sanat Mezunları İçin Vergi Muafiyeti Var mı ?
    Konu Sahibi ZİNDAN Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 17.Kasım.2016, 13:58
  3. Şahıs Firması, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu Hakkında Bilgili Büro
    Konu Sahibi RIDVANBAL Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 15.Eylül.2013, 20:35
  4. Müzik Eserleri ve Sanatçı
    Konu Sahibi OmErKuLu Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 28.Aralık.2011, 11:52
  5. Sanat projelerinde belirli süreli iş akdi
    Konu Sahibi Ahmet Hatkoç Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 03.Nisan.2010, 03:24

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36