kamu işçi maaş

Konu: Cami yaptırma derneklerine yapılan bağış

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Eylül.2006
    Mesajlar
    68

    Cami yaptırma derneklerine yapılan bağış

    Merhaba,
    Serbest meslek mensubu, makbuz karşılığı cami yaptırma derneklerine yaptığı bağışı gider olarak gösterebilir mi? Ya da yıllık beyannamede mi gösterecek?
    İyi çalışmalar


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    1.343

    Ynt: Cami yaptırma derneklerine yapılan bağış

    hayır indiremez.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    19

    Ynt: Cami yaptırma derneklerine yapılan bağış

    Cami inşaatı için kurulan dernek Vergi Usul Kanununda Sayılan Yararlı derneklerden ise ve söz konusu Vergi mükellefi Ticari Zarar halinde değilse Ticari karının %5 ini aşmamak koşulu ile bağışı giderleştirebilir

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    1.343

    Ynt: Cami yaptırma derneklerine yapılan bağış

    adı üstünde cami inşaatı için kurulan dernek. yararlı derneklerden değil.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    19

    Ynt: Cami yaptırma derneklerine yapılan bağış

    Kamu Yararına Çalışan Derneklere ilişkin asli düzenleme, 5253 sayılı Dernekler Kanununun 27. maddesi ile yapılmış ve uygulamaya ilişkin hususlar Dernekler Yönetmeliğine havale edilmiştir.

    ?Madde 27- Kamu yararına çalışan dernekler, ilgili bakanlıkların ve Maliye Bakanlığının görüşü üzerine, İçişleri Bakanlığının teklifi ve Bakanlar Kurulu kararıyla tespit edilir. Bir derneğin kamu yararına çalışan derneklerden sayılabilmesi için, en az bir yıldan beri faaliyette bulunması ve derneğin amacı ve bu amacı gerçekleştirmek üzere giriştiği faaliyetlerin topluma yararlı sonuçlar verecek nitelikte ve ölçüde olması şarttır.

    Görüldüğü üzere Derneğin cami yaptırması kamu yararına bir dernek olduğunun ispatı olmadığı gibi akside düşünülemez

    Sonuç itibari ile söz konusu listede adı varsa yararlı dernektir. adının üstünde olması ya da olmaması değildir olay

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    1.343

    Ynt: Cami yaptırma derneklerine yapılan bağış

    sayın berkay, mevzuatı biliyorum. ama cami yaptırma derneklerinin bugüne kadar kamu yararına faaliyet gösterenine ben rastlamadım. ha olamaz mı mevcut kriterler çerçevesinde olabilir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Diyanet Vakfı Arsasına Cami Yapımı Ve Bağış Konusu
    Konu Sahibi cetvel Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 22.Şubat.2018, 15:03
  2. Derneklere Yapılan Bağış
    Konu Sahibi Banaoi_77. Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 17.Temmuz.2013, 11:19
  3. vakıfa yapılan bağış
    Konu Sahibi İSOCAN Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 04.Ağustos.2009, 11:52
  4. Cami Yaptırma derneğinde Çalışan İşçinin Stopaj Durumu!!!!
    Konu Sahibi TKT60 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 8
    Son Mesaj : 13.Eylül.2008, 08:44
  5. Ssk Yapılan Bağış Hk.
    Konu Sahibi M.Hayri ANDAÇ Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 17.Mayıs.2006, 11:22

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36