kamu işçi maaş

Konu: Konsolosluğa kesilecek faturada kdv olurmu.?

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2009
  Mesajlar
  1.491

  Konsolosluğa kesilecek faturada kdv olurmu.?

  Konsolosluğa kesilecek fatura da kdv olurmu?

  Ne dem bakî, ne gam bakî, ya Hû

 2. #2
  Üyelik tarihi
  Mart.2010
  Mesajlar
  234

  Ynt: Konsolosluğa kesilecek faturada kdv

  Slm
  İşinize yarayacagını düşünüyorum

  V. DİPLOMATİK İSTİSNALAR
  KDVK m. 15 uyarınca ?1. Aşağıdaki teslim ve hizmetler vergiden müstesnadır:
  a) Karşılıklı olmak kaydıyla, yabancı devletlerin Türkiye'deki diplomatik temsilciliklerine, konsolosluklarına ve bunların diplomatik haklara sahip mensuplarına yapılan teslim ve hizmetler,
  b) Uluslararası anlaşmalar gereğince vergi muafiyeti tanınan uluslararası kuruluşlara ve bunların mensuplarına yapılan teslim ve hizmetler,
  2. Bu istisnaların uygulamasına ilişkin usul ve esaslar ile istisnanın uygulanacağı asgari miktarları tespite Maliye ve Gümrük Bakanlığı yetkilidir.? Bir takım diplomatik istisnalar tanınmıştır. Esasında ihracat istisnası ile benzerlik gösterir fakat Devletler Hukuku bakımından özel statüdeki yabancılar söz konusu istisnasının konusunu oluşturmaktadır. İstisna Devletler Hukuku nazara alınarak uygulanmakta ve bu sebeple ?Karşılıklı Olma? bir şart olarak ortaya çıkmaktadır. Kanun hükmünde 2 grup istisna düzenlenmiştir. İlki yabancı devletlerin ülkemizdeki diplomatik temsilciliklerine, konsolosluklarına ve diplomatik haklara sahip mensuplarına yapılan teslim ve hizmetler; diğeri ise uluslar arası anlaşmalar gereğince vergi muafiyeti tanınan uluslar arası kuruluşlar ve bunların mensuplarına yapılan teslim ve hizmetler olarak ayırabiliriz[50].
  MB anılan istisnayı düzenlemek için 6, 60 ve en son olarak 67 KDV Gn. Teb. yayımlamıştır. Belirtilen genel tebliğler uyarınca bu istisnadan karşılıklı olma kaydıyla yabancı devletlerin Türkiye?deki diplomatik temsilcilikleri, konsolosluklar ile bunların diplomatik statüye sahip bulunan diplomatik misyon şefleri, diplomasi memurları, konsolosluklarda görevli misyon şefleri, meslekten konsolosluk memurları faydalanır. Bununla birlikte yine karşılıklı olma kaydıyla servis pasaportu hamili olan ve Dışişleri Bakanlığınca II. Sınıf kimlik kartı verilen teknik ve idari personel de istisnadan yararlanır. Belirtmekte fayda vardır ki karşılıklılık ilkesinin belirlenmesi Dışişleri Bakanlığı yapmaktadır ve tek yetkili kurumdur[51].
  İstisnadan yararlanacak kişi ve kurumlara satış yapacak mükellefler ise gerçek usulde KDV mükellefi olan tüm kişilerdir. 60 nolu KDV Gn. Teb. ile öngörülen izin alma şartı 67 nolu KDV Gn. Teb. ile kaldırılmıştır[52].
  Diplomatik istisnadan yararlanmak isteyen kişilere Maliye ve Dışişleri Bakanlıklarınca müştereken hazırlanan bir belge verilir. Bu belgede istisnanın geçerli olacağı asgari tutar belirtilebilir. Ayrıca asgari tutar ve kapsamdaki mal ve hizmetler dönem dönem çıkarılan tebliğler ile ilgililere duyurulur[53]. MB akaryakıt teslimleri için sadece Petrol Ofisi çıkışlı olanlarla sınırlı ve Petrol Ofisi Genel Müdürlüğünce verilen emanet mal çekleri karşılığında petrol ofisi bayilerince yapılan teslimleri istisna kapsamında düzenlemiştir[54].
  KDVK m. 15 f. 2 uyarınca düzenlenen istisnayı değerlendirecek olursak bu konuya ilişkin olarak 6 ve 10 nolu KDV Gn. Teb. yayımlanmıştır. Bunlara da istisna Dışişleri Bakanlığınca verilen belge ile yürütülmektedir. Söz konusu uluslar arası anlaşmalara örnek verecek olursak; Kuzey Atlantik Andlaşması Müşterek Enfrastrüktür Programları Gereğince Türkiye?de Yapılacak İnşa Ve Tesis İşlemlerine İlişkin İstisna, Türkiye İle ABD Arasında Vergi Muafiyetleri Anlaşması Gereğince Ortak Savunma Amacıyla ABD Tarafından Veya Onun Namına Yapılacak Mal Ve Hizmet Alımları, 4590 Sayılı Kanunla Onaylanan Anlaşma Kapsamındaki Teslim Ve Hizmetler bu tür istisnalar için örnek gösterilebilir[55].

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2009
  Mesajlar
  1.491

  Ynt: Konsolosluğa kesilecek faturada kdv

  Aylin hanım teşekkür ederim bu konu ile ilgili kdv kanunu 60,67,103,113 seri nolu genelgeleri inceledim sizin de gönderdiğiniz kdv kanununda da belirtildiği üzere "Bu istisnaların uygulamasına ilişkin usul ve esaslar ile istisnanın uygulanacağı asgari miktarları tespite Maliye ve Gümrük Bakanlığı yetkilidir" ibaresindeki asgari miktar nedir ona ulaşamadım...
  Ne dem bakî, ne gam bakî, ya Hû

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Mart.2010
  Mesajlar
  234

  Ynt: Konsolosluğa kesilecek faturada kdv

  -
  Ek olarak bunları bulabildim Miktarı Maliye bakanlığı karşıllık ilkesine göre belirliyor
  Kolay Gelsin

  DİPLOMATİK TEMSİLCİLİK VE KONSOLOSLUK MENSUPLARINA YAPILAN TESLİMLERDE YENİ KDV İSTİSNASI

  Yukarıda da belirtildiği üzere, diplomatik temsilcilik ve konsolosluk mensuplarına yapılan teslimlerde KDV istisnası 60 Seri No.lu KDV Genel Tebliği çerçevesinde yürütülmekte iken, 103 Seri No.lu KDV Genel Tebliği ile istisnanın usul ve esasları 01.01.2007 tarihinden geçerli olmak üzere yeniden belirlenmiştir.
  Yeni İstisna Uygulamasının Usul ve Esasları

  a- İstisnanın Dışişleri Bakanlığı'nca KDV Muafiyeti İbaresi Bulunan Banka Kartı İle Yapılacak Harcamalarda Uygulanacağı, Ödemenin Bu Kart Dışında Nakit, Çek, Havale vb. Şekillerle Yapılması Halinde İstisna Uygulanmayacağı  Tebliğ'de yapılan açıklamalara göre, Dışişleri Bakanlığı'nca 01.01.2007 tarihinden itibaren istisnadan faydalanacak diplomatik kuruluş ve konsolosluk mensuplarına bir banka kartı verilecek, bu kartta, Dışişleri Bakanlığı'nın logosu ve "KDV Muafiyet Kartı" ibaresi yer alacaktır. Dolayısıyla, artık diplomatik kuruluş ve konsolosluk mensuplarına 60 Seri No.lu KDV Genel Tebliği'nde belirtilen istisna belgesi verilmeyecektir.

  İstisna sadece bu kart kullanılarak yapılacak alımlarda uygulanacak, alım bedelinin nakit, çek, havale veya diğer herhangi bir şekilde ödenmesi halinde istisna uygulanmayacaktır. KDV istisnası sağlayan banka kartları, Türkiye'nin diplomatik temsilcilik mensuplarına bütün mal ve hizmetlerde KDV istisnası sağlayan ülkelerin Türkiye'deki diplomatik misyon mensuplarına verilebilecektir. Türkiye'nin diplomatik temsilcilik mensuplarına mal ve hizmetler itibariyle sınırlama getiren ülkelerin Türkiye'deki diplomatik misyon mensuplarına bu kart verilmeyecektir. Bunların başka bir şekilde diplomatik istisnadan faydalanması da mümkün bulunmamaktadır.

  [Bu kartların limitleri, ülkeler itibariyle karşılıklılık ilkesine göre Dışişleri Bakanlığı'nca belirlenecek, bu limitler bir yıl içinde yapılan alımlar için geçerli olacak, yıl sonunda kullanılmayan miktar sıfırlanacaktır. Yıl içinde göreve başlayan misyon mensupları için de yıl sonuna kadar aynı limit geçerli olacaktır[/color]. Ülkeler itibariyle belirlenen limitin dolması halinde banka kartı kullanıma kapatılacaktır.


 5. #5
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  19

  Ynt: Konsolosluğa kesilecek faturada kdv

  Bu konulara ilaveten

  Faturayı konsolosluk çalışanı adına kesiyorsanız kdv istisnasını gösteren bir belgeyi size ibraz etmesi gerekir. Her konsolosluk çalışnanına kdv istisnası uygulanmaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. ÖTV li kesilecek faturada Alış Bedeli nedir?
  Konu Sahibi Yuksekkaya Forum KDV
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 25.Kasım.2011, 14:51
 2. 5811 den dolayı kesilecek faturada stopaj kesintisi varmıdır??
  Konu Sahibi yavuzeskurt Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 13.Temmuz.2010, 20:14
 3. KKTC'ye kesilecek faturada kullanılacak para birimi ?
  Konu Sahibi Kaan Korkmaz Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 23.Nisan.2010, 18:34
 4. Konsolosluğa Ürün Satışı
  Konu Sahibi FUNDA Forum KDV
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 20.Aralık.2006, 11:52
 5. Hurda Araç Satışda kdv olurmu ?
  Konu Sahibi ibrahim_sm Forum KDV
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 06.Nisan.2006, 11:56

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36