kamu işçi maaş

Konu: Akaryakıt ist. fişin faturaya dönüştürülmesi

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Haziran.2006
  Mesajlar
  485

  Akaryakıt ist. fişin faturaya dönüştürülmesi

  68 no.lu ökc. tebliği ile ....altında veya üstünde olsa dahi ?fatura yerine geçen belge? olarak kabul edilmesi ve bu şekilde belgelenen satışlar dolayısıyla nihai tüketiciler veya vergi mükelleflerince yapılan fatura düzenleme taleplerinin dikkate alınmaması uygun görülmüştür şeklinde deki düzenleme çerçevesinde.
  istasyon işletmesi estemesi halinde tek fişi iptal edip onun yerine fatura düzenlemesinde bir sakınca olurmu? böyle bir durumda muhasebe kaydı hangi belge dikkate alınarak gerçekleştirilmesi gerekir.


 2. #2
  champell59 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  champell59 Guest

  Ynt: Akaryakıt ist. fişin faturaya dönüştürülmesi

  Çıkan fiş iptal edilip, onun yerine araçlara irsaliye kesilir. Kesilen irsaliyeler 7 günü aşmayacak şekilde faturalaştırılıp muhasebe kayıtlarına alınır.

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Haziran.2006
  Mesajlar
  485

  Ynt: Akaryakıt ist. fişin faturaya dönüştürülmesi

  sayın champell59
  ilginiz için teşekkür ederim, ancak benim söylediğim aynı gün kesilip yerine düzenlenecek fatura ile ilgiliydi, tebliğin ilgili bölümü fişlerin alacının faturaya dönüştürülmesi talebinin uygun görüp görülemeyeğine ilişkindir. Konuyu bu açıdan değerlendirmek daha uygun olacaktır.
  bu konuda verilen muktezalarda ökc. fişlerinin faturaya dönüştürülmesi taleplerinin 68 no.lu tebliğ düzenlemesi karşısında uygun görülmemesi yönündedir. Ancak, iptal edilen ökc. fişi yerine istasyon işletmesi tarafından fatura düzenlenmesi halinde herhangi bir müeyyide uygulanacağı yönünde bir düzenlemede bulunmamaktadır.

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Ocak.2010
  Mesajlar
  241

  Ynt: Akaryakıt ist. fişin faturaya dönüştürülmesi

  Merhaba,

  Yazar kasa fişinin; kesilecek faturanın dip koçanına zımbalanması şartıyla, yapılabilen bir uygulamadır.

  Diyelim ki %5 iskonta yapacaksınız. Hazliyle pompadan çıkan yazar kasa fişinde iskontoyu gösteremezsiniz. Bu durumda; yazar kasa fişinin dip koçana zımbalanması şartıyla, fatura edilebileceği hususu tebliğde açıklanmıştır.


  Burada dikkat edilmesi gereken husus. Fatura kesilmesi durumunda; kesilen faturalar 5.000 TL yi aşıyorsa BS formuna yazılmalıdır.

  Fatura koçanına iliştirilen yazar kasa fişleri günlük z raporundan düşülerek kayıt edilir. Faturalar ayrıca muhasebeleştirilir.

  Saygılarımla,
  Turgay Pösteki
  Adli Muhasebe Uzmanı
  Hile Denetçisi
  S.M.M.M

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Haziran.2006
  Mesajlar
  485

  Ynt: Akaryakıt ist. fişin faturaya dönüştürülmesi

  T.C.
  GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
  Kayseri Vergi Dairesi Başkanlığı
  Mükellef Hizmetleri Grup Müdürlüğü


  SAYI : B.07.1.GİB.4.38.15.02/ÖKC/21/92 ...../...../2008
  KONU : Fatura Düzenleme.


  İlgi: 15.02.2008 tarih ve 1000 kayıt sayılı dilekçeniz.

  İlgide kayıtlı dilekçenizde; ???..Vergi Dairesinin ???.vergi kimlik numarasındaki mükellefiyetinize konu akaryakıt istasyonunuzda Ödeme Kaydedici Cihaza bağlı akaryakıt pompalarından yapılan satışlarda, bazı müşterilerinizin yazar kasa fişlerinin iptal edilerek faturaya dönüştürülmesi talebinde bulunduğu; kanunen bu süreçte yapılması gerekenleri ve özellikle iptal olunan bu yazarkasa fişlerinin iptal olduktan sonra müşteri de mi yoksa istasyon muhasebesinde mi kalacağı konusunda yazılı bilgi verilmesi talep edilmektedir.

  Bilindiği üzere; 213 sayılı Vergi Usul Kanununun mükerrer 257'nci madde hükmü gereğince, Maliye Bakanlığına tanınan yetkiye dayanılarak, 07.09.2006 tarih ve 26282 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 3100 sayılı Katma Değer Vergisi Mükelleflerinin Ödeme Kaydedici Cihaz Kullanmaları Mecburiyeti Hakkındaki Kanunun 68 Seri No.lu Genel Tebliğinde; akaryakıt pompalarının bağlı olduğu ödeme kaydedici cihazlar kullanılmak suretiyle otomatik olarak düzenlenen fişlerin, fatura düzenleme tutarının (2008 yılı için 600,00 YTL) altında veya üstünde olsa dahi "fatura yerine geçen belge" olarak kabul edilmesi ve bu şekilde belgelenen satışlar dolayısıyla nihai tüketiciler veya vergi mükelleflerince yapılan fatura düzenleme taleplerinin dikkate alınmaması uygun görülmüştür.

  Diğer taraftan, aynı Tebliğin 2'nci bendinde ise; akaryakıt pompaları ödeme kaydedici cihazlara bağlanmış olan istasyonlardan;

  a) Taşıt tanıma, müşteri tanıma vb. sistemler kullanılarak (fiş üzerinde "Taşıt veya müşteri tanıma sistemi faturaya dönüştürülecek" ibaresi bulunan)

  b) Bazı kurumlar tarafından geliştirilen özel kartlar kullanılarak (akıllı kart vb.)

  c)Taşıt tanıma, müşteri tanıma vb. sistemler olmaksızın müşteriler ile akaryakıt dağıtım şirketleri veya istasyon işletmecileri arasında yapılan özel anlaşmalara dayanılarak, gerçekleştirilen ve faturası mal teslimini müteakiben belirli periyotlarla düzenlenen akaryakıt satışlarına münhasır olmak üzere,bu satışlara ilişkin faturanın (katma değer vergisi açısından vergilendirme dönemi aşılmamak şartıyla) onbeş gün içinde dağıtım şirketleri ve/veya akaryakıt istasyon işletmecilerince Vergi Usul Kanununa göre toplu olarak düzenlenmesi uygun bulunmuştur.


  Ödeme kaydedici cihaza bağlı pompalardan, yukarıda belirtilen şekillerden herhangi birine göre akaryakıt satışı yapılması halinde, düzenlenecek faturanın her iki nüshasının ekinde; faturaya dönüştürülen fişlerin tarihi, numarası, ("Taşıt veya Müşteri Tanıma Sistemi Faturaya Dönüştürülecek" ibaresi olan fişlerin faturaya dönüştürülmesinde, fişlerin tarih ve numarasının belirtilmesine gerek yoktur.) taşıtın plaka no.su, akaryakıt cinsi, miktarı ve tutarı liste halinde belirtilerek, faturanın düzenlendiği tarih itibariyle hazırlanarak kaşelenip imzalanan listeler gerektiğinde ibraz edilmek üzere faturayla birlikte muhafaza edilmesi gerekmektedir.

  Taşıt tanıma, müşteri tanıma vb. sistemler kullanılmadan özel anlaşmalara dayanılarak yapılan ve yukarıda belirtildiği şekilde faturası sonradan düzenlenen akaryakıt satışlarında ise, ödeme kaydedici cihaz fişleri üzerine "İPTAL" şerhi düşülerek iptal edilmek suretiyle adına fatura düzenlenen kişi veya kuruluşa verilmesi gerekmektedir.

  Bu itibarla, taşıt veya müşteri tanıma vb. sistemler, özel kartlar (akıllı kart) ile bu sistemler olmaksızın özel anlaşmalara dayalı olarak yapılan akaryakıt satışlarında, yukarıda belirtilen açıklamalar doğrultusunda belge düzenine uyulması, bu sistemler dışında yapılan satışlarda ise; 213 sayılı Vergi Usul Kanununun mükerrer 257'nci maddesinin Maliye Bakanlığına verdiği yetkiye istinaden, akaryakıt pompalarının bağlı olduğu ödeme kaydedici cihazlar kullanılmak suretiyle otomatik olarak düzenlenen fişlerin, fatura düzenleme tutarının (2008 yılı için 600,00 YTL) altında veya üstünde olsa dahi "fatura yerine geçen belge" olarak kabul edilmesi ve bu şekilde belgelenen satışlar dolayısıyla nihai tüketiciler veya vergi mükelleflerince yapılan fatura düzenleme taleplerinin dikkate alınmaması gerekmektedir

  Bilgilerinize rica ederim.

 6. #6
  Üyelik tarihi
  Ocak.2010
  Mesajlar
  241

  Ynt: Akaryakıt ist. fişin faturaya dönüştürülmesi

  Merhaba,

  Müktezada benim söylediğim hususlara aykırı bir durum mu gördünüz;

  Alıntı yapma nedeninizi anlamadım......

  Saygılarımla,
  Turgay Pösteki
  Adli Muhasebe Uzmanı
  Hile Denetçisi
  S.M.M.M

 7. #7
  Üyelik tarihi
  Haziran.2006
  Mesajlar
  485

  Ynt: Akaryakıt ist. fişin faturaya dönüştürülmesi

  Merheba;
  Benim sorum, fişin bire bir fatura ile aynı tutarda olması halinde, müşterinin ısrarı üzerine akaryakıt istasyonu tarafından fatura düzenlenip düzenlenmeyeceği ile ilgilidir. bu konuda görüşlerinizi payşlaşırsanız sevinirim.
  ilginize teşekkürler
  saygılarımla,

 8. #8
  Üyelik tarihi
  Ocak.2010
  Mesajlar
  241

  Ynt: Akaryakıt ist. fişin faturaya dönüştürülmesi

  Merhaba,

  Mevzuatta düzenlenmesi durumunda karşılaşılabilcek bir cezai işlemden bahsedilmiyor.

  Bunun yanında; atıyorum istanbuldan Kars'a bir iş için gideceksiniz. Arkadaşınızın aracıyla daha rahat gideceğinizden dolayı onun aracını aldınız. Bu durumda akaryakıt fişini işlemektense, istasyondan kendinize fatura kestirmek istemenizden daha doğal bir durum olamaz.

  Buun için kesilmesinde bir behis yoktur.

  Saygıarımla,
  Turgay Pösteki
  Adli Muhasebe Uzmanı
  Hile Denetçisi
  S.M.M.M

 9. #9
  Üyelik tarihi
  Haziran.2006
  Mesajlar
  485

  Ynt: Akaryakıt ist. fişin faturaya dönüştürülmesi

  Merhaba,
  Değrlendirmelerinize katılıyor ve ilginiz için teşekkür ediyorum.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Akaryakıt Fişlerinin Faturaya Dönüştürülmesi Ve Yevmiye Kayıtları
  Konu Sahibi muhasebestaj Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 01.Haziran.2017, 15:07
 2. Petrol İstasyonlarında Fişlerin İskontolu Faturaya Dönüştürülmesi
  Konu Sahibi yasin72 Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 23.Temmuz.2014, 16:21
 3. Ltd Şti nin Ferdi İşletmeye Dönüştürülmesi
  Konu Sahibi mustafa bayraktar Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 07.Ağustos.2013, 09:17
 4. Yazarkasada Fişin Sarı Nüshası
  Konu Sahibi Day-Dream Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 05.Şubat.2013, 18:02
 5. Limited şirketin tek ortaklıya dönüştürülmesi hk.
  Konu Sahibi erdoğan Forum Türk Ticaret Kanunu
  Cevap: 32
  Son Mesaj : 06.Ağustos.2012, 07:51

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36