taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: Resen terk tarihi hk

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Eylül.2007
  Mesajlar
  247

  Resen terk tarihi hk

  değerli üstatlar;resen terk işlemlerinde tutanağın tutulduğu tarıh itibariylemi terk işlemleri yapılır yoksa .en son verilen beyannameden itibaren mi?2008 yılı sonu itibarıyle beyannameleri verilmeyen, defteri tasdık edilmeyen ,işyerinin bulunduğu yerde başka bir işyeri faalıyet gösteriyorsa bu tuzek kişiliğin resen terk tarıhı sizce 31.12.2008 olmalımıdır yoksa ilk tutanak tarıhı olan 23.07.2010 olmalımıdır .vergi dairesi tutanağın olduğu tarıhı baz alıyor tereddüte düştüm yardımlarınıza ihtiyacım var tşk.ederim.

  S.M.M.M ZEYNEB

 2. #2
  Üyelik tarihi
  Aralık.2009
  Mesajlar
  992

  Ynt: resen terk tarihi hk

  1. Bu İç Genelgenin (I.) bölümünde belirtilen şekilde mükellefiyet kayıtları terkin edilen mükelleflerden;
  - İşini terk ettiği tarih, Devlet veya Devlet güvencesinde tutulan kayıt ve siciller veya diğer kanaat getirici vesikalarla tevsik edilebilenlerin mükellefiyet kayıtları, bu olayın meydana geldiği tarihten itibaren,
  - Ticari, zirai ve mesleki kazanç sahipleri ile kurumlar vergisi mükelleflerinden, işini terk ettiği tarih kanaat getirici vesikalarla tespit edilemeyenlerin mükellefiyet kayıtları, ilk yoklamanın yapıldığı tarihten itibaren (1998/6 veya 2000/12 Seri No.lu Uygulama İç Genelgeleri kapsamında yapılmış olan yoklamalar da, bu İç Genelge uyarınca yapılmış ilk yoklama kapsamında değerlendirilecektir.),
  - Gayrimenkul sermaye iradı, menkul sermaye iradı, ücret ve diğer kazanç ve iratlar nedeniyle mükellefiyet kaydı yapılanlardan, ilgili vergilendirme döneminde kazanç ve irat elde etmemiş olmaları veya elde ettikleri kazancın istisna sınırları içinde kalması ya da kazanç ve iradın elde edildiği kaynağı elden çıkarmış bulunanların mükellefiyet kayıtları, bu olayın meydana geldiği tarihi izleyen yılın başından itibaren,
  terkin edilecektir.
  "Birgün ki o gün hiçbir zaman gelmeyebilir senden bir iyilik isteyeceğim o zamana kadar bunu bir hediye olarak kabul et.."

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Eylül.2007
  Mesajlar
  247

  Ynt: resen terk tarihi hk

  ben kanunu okudum vergi dairesi müdürüyle beraber okuduk hatta fakat işini terk ettiği tarih kanaat getirici vesikalarla tespit edilemeyenlerin mükellefiyet kayıtları,ilk yoklama da diyor orda başka bir işyerinin mevcut olduğu kanaat getirici bir vesika değilmidir ,yada elektrik faturası değişmiş telefon değişmiş bunlarda kanaat getirici bir vesika değilmidir.bu mukellef bu beyannameleri vermediğinden dolayı cezaya yiyecek
  beyanname versek beyanname verilmiş denilecek ve resen terkein şartlarını taşımayacak eğer ilk yoklama tarıhı geçerliyse bundan sonra nasıl bir yol izlemimiz lazım .
  S.M.M.M ZEYNEB

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Mart.2007
  Mesajlar
  38

  Ynt: Resen terk tarihi hk

  hiçbirine bakmıyorlar...kendileri nezaman dosyayı önüne alıp incelerlerse ozaman terkin ediyorlar...karar mercii o vergi dairesidir...onun için şu tarih bu tarih terk tarihi demek yanlış olur... ama siz buna (v.dairesinin terk tarihine) itirazedebilirsiniz tabi terk tarihinizi ispat edecek doneleriniz elinizde var ise....

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Aralık.2009
  Mesajlar
  992

  Ynt: Resen terk tarihi hk

  Vergi hukuku uygulaması bakımından kanaat verici vesikalara örnek olarak aşağıdaki belgeler sayılabilir:
  - Borçlunun gaipliğine ilişkin mahkeme kararı ve buna bağlı olarak herhangi bir mal varlığının bulunmadığına dair resmi makam belgesi,
  - Borçlunun herhangi bir mal varlığı bırakmadan ölümü ve mirasçıların da mirası reddettiklerine dair resmi belgeler,
  - Borçlunun, alacaklı tarafından açılan davayı kazandığına dair, mahkeme kararı,
  - Mahkeme huzurunda alacaktan vazgeçildiğine ilişkin olarak düzenlenmiş belgeler,
  - Alacaktan vazgeçildiğine dair konkordato anlaşması, (Sadece alacaklının borçluyu ibra ettiği tutar değersiz alacak olarak kabul edilebilir.)
  - Borçlunun, ülkeyi dönmemek üzere terk ettiğini belirleyen gazeteler ve bunu doğrulayan resmi makam belgeleri. Örnek olarak, yabancı bir ülkeye kaçma veya sığınma talebine ilişkin belgeler verilebilir.
  - Borçlunun dolandırıcılıktan mahkum olması ve herhangi bir mal varlığı bulunmadığını belgeleyen resmi evrak ve diğerleri,
  - Medeni Kanunu'nun 31. ve izleyen maddelerine göre mahkemelerce borçlu hakkında verilen gaiplik kararı,
  - Borçlunun adresinin saptanamaması nedeniyle icra takibat dosyasının kaldırıldığını gösteren icra memurluğu yazısı,
  - Borçlunun ölümünü ve mirasçılarının bulunmadığım kanıtlayan resmi soruşturma belgesi,
  - Borçlunun ölümü ve mirasçılar adına Sulh Mahkemelerince verilmiş bulunan mirası ret kararı,
  - Gerek doğuşu gerekse vazgeçilmesi bakımından belli ve inandırıcı sebepleri olmak şartıyla alacaktan vazgeçildiğini gösteren anlaşmalar, (Alacaklının tek taraflı irade beyanı ile alınmasından vazgeçilen alacakların, değeriz alacak olarak zarar kaydı mümkün değildir.)
  - Ticaret mahkemesince borçlu hakkında verilmiş ve ilgili masa tarafından tasfiyeye tutulmuş bulunan iflas kararına ilişkin belgeler kanaat verici nitelikte belge veya belgelere örnek olarak gösterilebilir.
  "Birgün ki o gün hiçbir zaman gelmeyebilir senden bir iyilik isteyeceğim o zamana kadar bunu bir hediye olarak kabul et.."

 6. #6
  Üyelik tarihi
  Aralık.2009
  Mesajlar
  992

  Ynt: Resen terk tarihi hk

  2. 31.07.2004 Tarihinden Sonra İşini Terk Ettiği Tespit Edilen Mükellefler Hakkında Yapılacak İşlemler :
  31.07.2004 tarihinden sonraki dönemlerde işini terk eden, ancak işi terk keyfiyetini vergi dairesine bildirmeyen ve dosyasında işine devam ettiğine dair herhangi bir bilgi bulunmayan mükelleflerin mükellefiyet kayıtları, vergi dairelerince aşağıdaki araştırmalar yapıldıktan sonra terkin edilecektir.
  2.1. Ticari, zirai veya mesleki kazanç sahibi gerçek kişiler ve ortaklıklar ile tüzel kişi mükelleflerden, birbirini izleyen iki döneme ait katma değer vergisi beyannamesini vermeyenlerin işyeri ve ikametgah adreslerinde, ayrıca tüzel kişi mükelleflerin kanuni temsilcilerinin ikametgah adreslerinde, katma değer vergisi beyannamesi verilmeyen son dönemi izleyen ay içerisinde gerekli yoklama işlemleri yapılarak, ilgililerin işlerini ne zaman terk ettikleri, işyerinin yoklama tarihindeki durumu, işyerinde başkaları faaliyet gösteriyorsa hangi tarihten itibaren orada faaliyet gösterdikleri, mükellefin mesleği ile ilgili teşekkül, birlik veya oda kayıtlarında yer alan bilgiler ile işyeri ve ikametgah adreslerinin bulunduğu yer muhtarlık kayıtları araştırılarak, adres değişikliği yapılıp yapılmadığı hususları tespit edilecektir.
  Yukarıda belirtilen araştırma ve yoklamaların tamamlanmasını takip eden otuz gün içinde mükellefin bilinen adreslerinde, dosyadan sorumlu servis şefinin de katıldığı ikinci bir yoklama yapılarak, ilgilinin bilinen adreslerinde bulunamadığını teyit eden bir yoklama fişi tanzim edilecektir.
  Yapılacak araştırma ve yoklamalar sonucunda, işini terk ettiği tespit edilen, bilinen adreslerinde bulunamayan ve başka bir adreste faaliyetine devam ettiğine dair bilgi edinilemeyen mükelleflerin mükellefiyet kayıtları, ilgili müdür yardımcısının önerisi ve vergi dairesi müdürünün onayı ile terkin edilecektir.
  Bu işlemler en geç katma değer vergisi beyannamesi verilmeyen son dönemi izleyen dördüncü ayın sonuna kadar tamamlanacaktır. İşlemlerin süresinde ve eksiksiz olarak sonuçlandırılması hususu vergi dairesi müdürleri tarafından titizlikle takip edilecektir.
  Müdürle birlikte bu bölümü de okuyun, sanki sorumluluk vergi dairesinde.
  "Birgün ki o gün hiçbir zaman gelmeyebilir senden bir iyilik isteyeceğim o zamana kadar bunu bir hediye olarak kabul et.."

 7. #7
  Üyelik tarihi
  Eylül.2007
  Mesajlar
  247

  Ynt: Resen terk tarihi hk

  tşk.ederim yardımlarınız için
  müdire hanım pek yanaşmıyor açıkçası kendi takdiri değilmiş kanun öyle diyormuş onun yapabileceği bişey yokmuş .yapabilecek bişey yok takdir onun sonuçta .
  S.M.M.M ZEYNEB

 8. #8
  Üyelik tarihi
  Aralık.2009
  Mesajlar
  992

  Ynt: Resen terk tarihi hk

  2008-2010 arasında çok zaman var, mükellefiyetin 2010 da kapanması durumunda çok ceza gelir, 2010 a kadar neden yoklama çıkarmamışlar. Yerinizde olsam hiç bir beyanı vermem, beyana çağrı vb... gelirse eğer direk dava konusu yaparım. Takdir sizin.
  "Birgün ki o gün hiçbir zaman gelmeyebilir senden bir iyilik isteyeceğim o zamana kadar bunu bir hediye olarak kabul et.."

 9. #9
  Üyelik tarihi
  Eylül.2007
  Mesajlar
  247

  Ynt: Resen terk tarihi hk

  büyük bir ihtimal öyle olacak beyannameleri vermeyi düşünmüyorum artık çağrı filan yaparlarsa da dediğiniz gibi dava açacağız
  S.M.M.M ZEYNEB

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Resen Terk
  Konu Sahibi ahmetblk Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 25.Aralık.2018, 01:13
 2. Resen Terk
  Konu Sahibi stajer611 Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 02.Mayıs.2013, 21:16
 3. Resen Terk
  Konu Sahibi panic Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 26.Nisan.2013, 11:15
 4. Resen Terk
  Konu Sahibi tarkaniz72 Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 11
  Son Mesaj : 14.Mart.2013, 12:05
 5. Resen Terk
  Konu Sahibi mustafa bayraktar Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 03.Mart.2013, 23:22

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36