kamu işçi maaş

Konu: Araçlarda Vergi Levhası

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  17

  Araçlarda Vergi Levhası

  Herkese Merhaba! Şirket kendi bünyesinde bulundurduğu araçlara vergi levhası tasdik ettirmek zorundamıdır yoksa şirket merkezindeki vergi levhasının fotokopisinin araçta bulunması yetrelimi, ayrıca taşımacılık hizmeti yapan firmalarda durum farklımıdır, Teşekkürler


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  6

  Araçlarda Vergi Levhası

  merhaba başta şirketin faaliyeti ve aracın ne amaçla kullandığını ve aracın bilgilerini yazarsan yardımcı olmaya çalışacağım.
  Mehmet Yavuz AKBABA<br />Mali Müşavir - BİLİRKİŞİ<br />smmm.mya@gmail.com

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  354

  Araçlarda Vergi Levhası

  şirkjetin kendi mal ve emtiasını taşımış olduğu araçlara vergi levhası tasdik ettirmesine gerek yoktur. Ancak nakliyecelik faaliyeti war ise o zaman vergi levhası tasdik etiirmek ve asmak zorundadır.
  Küçükken her akşam tanrıya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim sonra tanrının çalışma tarzının bu olmadığını anladım ertesi sabah gidip kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam tanrıya günahlarımı affetmesi için dua ettim ! ! ! <br />AL CAPONE

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  90

  VERGİ LEVHASI

  Vergi Levhasının Asılacağı Yerler;
  1-Merkeze
  2-Şubeye
  3-Satış Mağazasına
  4-Taşıtlara

  Vergi Levhasının Fotokopisinin Asılacağı Yerler
  1-Banka Şubeleri
  2-İnşaat Şantiyeleri
  3-Mağazaların Kat ve Reyonları
  4-Otellerde Her Katta

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2005
  Mesajlar
  16

  Araçlarda Vergi Levhası

  T.C

  MALİYE BAKANLIĞI

  İstanbul Defterdarlığı

  Usul Gelir Müdürlüğü  23.12.2003-015067

  SAYI : B.07.4.DEF.0.34.20./ VUK-5-9540
  KONU: Vergi levhasının fotokopilerinin araçlarda
  bulundurulmasının mümkün olup olmadığı hk.  İLGİ: tarih ve sayılı dilekçeniz.  Dilekçenizde, şirket merkezinizde vergi levhanızın aslını bulundurduğunuzu belirterek, söz konusu nakliye araçlarınızda vergi levhanızın fotokopilerinin bulundurulmasının mümkün olup olmadığı hususu sorulmaktadır.

  Bilindiği üzere 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 5’nci maddesinde “Gelir Vergisi mükellefleri (Götürü usulde vergilendirilen mükellefler dahil) ile sermaye şirketlerinin her yıl Mayıs ayının son gününe kadar vergi tarhına esas olan kazanç tutarları ile bunlara isabet eden vergi miktarlarını gösteren levhayı merkezlerine, şubelerine, satış mağazalarına, iş sahipleri ile mükellefler tarafından kolayca okunup görünecek şekilde asmak zorundadırlar.” hükmü yer almıştır.

  Diğer taraftan, 146 Sıra Nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde; iş yerlerinde vergi levhasının bulundurulmasına dair esasları belirleyen 142 Sıra Numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde açıklanan hususlara ek olarak, her katta birden fazla reyon bulunması halinde o kat için yalnızca bir adet vergi levhasının asılması, bir adet tasdikli vergi levhası bulunduran mükelleflerin bunun tasdiksiz fotokopilerini de kullanabilmeleri uygun görülmüştür, denilmiştir.

  Bu duruma göre, taşımacılık faaliyetinde kullandığınız araçlarda, işyeri merkezinde asılan onaylı vergi levhasının fotokopisinin asılması yeterli olup ayrıca vergi levhasının tastik ettirilmesine gerek bulunmamaktadır.

  Bilgi edinilmesini rica ederim.
  uRCu

 6. #6
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  17

  Araçlarda Vergi Levhası

  şimdi hangisi doğru kafam karıştı

 7. #7
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2005
  Mesajlar
  29

  Araçlarda Vergi Levhası

  sayın m-varol.
  yazılanların hepsi de doğru.
  siz konuyu sayın Konyalının cevabına göre ve konuya uyan durumunuza göre değerlendirin . açıklamaların hepsi de çok net.
  iyi çalışmalar.

 8. #8
  gurkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  gurkan Guest

  Araçlarda Vergi Levhası

  1 hafta önce nakliyecilik faaliyeti yapmayan şirket adına kayıtlı bulunan Ford Connect marka hususi aracımıza içinde bulunan eskiden kalma vergi levhasına tasdiksiz diye tutanak tuttular.

  Eğer nakliyecilik faaliyeti yapılmayan şirket adına kayıtlı hususi araçlarda vergi levhası bulunmayacağına göre ceza asılsız olmuyor?

 9. #9
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2005
  Mesajlar
  447

  İş bilenin kılıç kuşananın olmalıdır.

  Sayın Gürkan;
  Vergi İdaresinde yol boyu kontrollerdeki sevgili ! memur arkadaşlar ne mevzuatı takip edebilmekte ne de kendince yorum yapabilmektedirler.Hemen hemen hepsi emekliliğine az bir süre kalmış veya emekliliği geçmiş kıdemli kişilerden oluşmaktadır bu nedenledir ki
  örnek veriyorum yukarıda bahsettiğiniz aracınız gerek kayseriye gitsin ve gerekse bolu'ya veya kars'a gitsin her ilde farklı uygulamalarla karşılaşırsınız.Gelir idaresi bir an önce teknolojiyle iç içe pırlanta gibi boşta gezen üniversite mezunu gençleri kadrosuna dahil etmelidir veya belirli bir süre mali müşavirlik mesleğini icra etmiş ve devlete hizmet etmek isteyen meslek mensuplarından oluşması gerekir.
  Bana göre yukarıdaki sorunuza göre cevabım işletme bünyesine kayıtlı (ruhsata işli olmak şartıyla) işletmenin ticari işlerinde kullandığı araçlarda vergi levhası aranılmaması şayet işletme esas işi dışında nakliye faaliyetiylede iştigal ediyorsa vergi levhası aranılır diye düşünüyorum.

 10. #10
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  403

  Araçlarda Vergi Levhası

  Sayın Gürkan,

  Bu tutanak müşterinizin bağlı bulunduğu vergi dairesine gelecek ve büyük ihtimalle gerekli incelemeler yapılmadan Ö.Usulsüzlük cezası kesilecektir.Vergi/Ceza İhbarnamesi kesildikten sonra vergi dairesi düzeltmeyede yanaşmayacaktır.

  O nedenle vakit geçmemişse erken davranın bu tutanağın bir örneğinide ekleyeceğiniz dilekçe ile söz konusu aracın işletme işlerinde kullanıldığı nakliyecilik yapılmadığını bu nedenlerlede araç için vergi levhası tasdik ettirme gereği bulunmadığını bildiriniz.Sonuç alabileceğinizi tahmin ediyorum.
  aygılarımla
  <br />Mustafa Kemal EKİCİ-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Ticari Araçlarda Vergi Sorumluluğu
  Konu Sahibi BELGİN ÇİĞDEM Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 27.Ağustos.2013, 12:30
 2. e-vergi levhası
  Konu Sahibi meltemg Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 27.Mayıs.2011, 17:31
 3. Vergi Dairesi Değişikliği - Vergi Levhası
  Konu Sahibi Kaan Korkmaz Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 05.Mayıs.2009, 14:57
 4. Vergi Levhası
  Konu Sahibi özlem... Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 20.Şubat.2008, 12:07
 5. Vergi Levhası
  Konu Sahibi habibe Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 22.Haziran.2007, 08:29

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36