kamu işçi maaş

Konu: Araçlarda Vergi Levhası

Araçlarda Vergi Levhası

Herkese Merhaba! Şirket kendi bünyesinde bulundurduğu araçlara vergi levhası tasdik ettirmek zorundamıdır yoksa şirket merkezindeki vergi levhasının fotokopisinin araçta bulunması yetrelimi, ayrıca taşımacılık hizmeti yapan firmalarda durum farklımıdır, Teşekkürler

Araçlarda Vergi Levhası

merhaba başta şirketin faaliyeti ve aracın ne amaçla kullandığını ve aracın bilgilerini yazarsan yardımcı olmaya çalışacağım.
    Mehmet Yavuz AKBABA<br />Mali Müşavir - BİLİRKİŞİ<br />smmm.mya@gmail.com

Araçlarda Vergi Levhası

şirkjetin kendi mal ve emtiasını taşımış olduğu araçlara vergi levhası tasdik ettirmesine gerek yoktur. Ancak nakliyecelik faaliyeti war ise o zaman vergi levhası tasdik etiirmek ve asmak zorundadır.
    Küçükken her akşam tanrıya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim sonra tanrının çalışma tarzının bu olmadığını anladım ertesi sabah gidip kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam tanrıya günahlarımı affetmesi için dua ettim ! ! ! <br />AL CAPONE

VERGİ LEVHASI

Vergi Levhasının Asılacağı Yerler;
    1-Merkeze
    2-Şubeye
    3-Satış Mağazasına
    4-Taşıtlara

Vergi Levhasının Fotokopisinin Asılacağı Yerler
    1-Banka Şubeleri
    2-İnşaat Şantiyeleri
    3-Mağazaların Kat ve Reyonları
    4-Otellerde Her Katta

Araçlarda Vergi Levhası

T.C

MALİYE BAKANLIĞI

İstanbul Defterdarlığı

Usul Gelir Müdürlüğü

23.12.2003-015067

SAYI : B.07.4.DEF.0.34.20./ VUK-5-9540
    KONU: Vergi levhasının fotokopilerinin araçlarda
    bulundurulmasının mümkün olup olmadığı hk.

İLGİ: tarih ve sayılı dilekçeniz.

Dilekçenizde, şirket merkezinizde vergi levhanızın aslını bulundurduğunuzu belirterek, söz konusu nakliye araçlarınızda vergi levhanızın fotokopilerinin bulundurulmasının mümkün olup olmadığı hususu sorulmaktadır.

Bilindiği üzere 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 5’nci maddesinde “Gelir Vergisi mükellefleri (Götürü usulde vergilendirilen mükellefler dahil) ile sermaye şirketlerinin her yıl Mayıs ayının son gününe kadar vergi tarhına esas olan kazanç tutarları ile bunlara isabet eden vergi miktarlarını gösteren levhayı merkezlerine, şubelerine, satış mağazalarına, iş sahipleri ile mükellefler tarafından kolayca okunup görünecek şekilde asmak zorundadırlar.” hükmü yer almıştır.

Diğer taraftan, 146 Sıra Nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde; iş yerlerinde vergi levhasının bulundurulmasına dair esasları belirleyen 142 Sıra Numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde açıklanan hususlara ek olarak, her katta birden fazla reyon bulunması halinde o kat için yalnızca bir adet vergi levhasının asılması, bir adet tasdikli vergi levhası bulunduran mükelleflerin bunun tasdiksiz fotokopilerini de kullanabilmeleri uygun görülmüştür, denilmiştir.

Bu duruma göre, taşımacılık faaliyetinde kullandığınız araçlarda, işyeri merkezinde asılan onaylı vergi levhasının fotokopisinin asılması yeterli olup ayrıca vergi levhasının tastik ettirilmesine gerek bulunmamaktadır.

Bilgi edinilmesini rica ederim.
    uRCu

Araçlarda Vergi Levhası

şimdi hangisi doğru kafam karıştı

Araçlarda Vergi Levhası

sayın m-varol.
    yazılanların hepsi de doğru.
    siz konuyu sayın Konyalının cevabına göre ve konuya uyan durumunuza göre değerlendirin . açıklamaların hepsi de çok net.
    iyi çalışmalar.

gurkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    gurkan Guest

Araçlarda Vergi Levhası

1 hafta önce nakliyecilik faaliyeti yapmayan şirket adına kayıtlı bulunan Ford Connect marka hususi aracımıza içinde bulunan eskiden kalma vergi levhasına tasdiksiz diye tutanak tuttular.

Eğer nakliyecilik faaliyeti yapılmayan şirket adına kayıtlı hususi araçlarda vergi levhası bulunmayacağına göre ceza asılsız olmuyor?

İş bilenin kılıç kuşananın olmalıdır.

Sayın Gürkan;
    Vergi İdaresinde yol boyu kontrollerdeki sevgili ! memur arkadaşlar ne mevzuatı takip edebilmekte ne de kendince yorum yapabilmektedirler.Hemen hemen hepsi emekliliğine az bir süre kalmış veya emekliliği geçmiş kıdemli kişilerden oluşmaktadır bu nedenledir ki
    örnek veriyorum yukarıda bahsettiğiniz aracınız gerek kayseriye gitsin ve gerekse bolu'ya veya kars'a gitsin her ilde farklı uygulamalarla karşılaşırsınız.Gelir idaresi bir an önce teknolojiyle iç içe pırlanta gibi boşta gezen üniversite mezunu gençleri kadrosuna dahil etmelidir veya belirli bir süre mali müşavirlik mesleğini icra etmiş ve devlete hizmet etmek isteyen meslek mensuplarından oluşması gerekir.
    Bana göre yukarıdaki sorunuza göre cevabım işletme bünyesine kayıtlı (ruhsata işli olmak şartıyla) işletmenin ticari işlerinde kullandığı araçlarda vergi levhası aranılmaması şayet işletme esas işi dışında nakliye faaliyetiylede iştigal ediyorsa vergi levhası aranılır diye düşünüyorum.

Araçlarda Vergi Levhası

Sayın Gürkan,

Bu tutanak müşterinizin bağlı bulunduğu vergi dairesine gelecek ve büyük ihtimalle gerekli incelemeler yapılmadan Ö.Usulsüzlük cezası kesilecektir.Vergi/Ceza İhbarnamesi kesildikten sonra vergi dairesi düzeltmeyede yanaşmayacaktır.

O nedenle vakit geçmemişse erken davranın bu tutanağın bir örneğinide ekleyeceğiniz dilekçe ile söz konusu aracın işletme işlerinde kullanıldığı nakliyecilik yapılmadığını bu nedenlerlede araç için vergi levhası tasdik ettirme gereği bulunmadığını bildiriniz.Sonuç alabileceğinizi tahmin ediyorum.
    aygılarımla
    <br />Mustafa Kemal EKİCİ-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)