kamu işçi maaş

Konu: Komisyonculuk hakkında cevapsız soru.

Komisyonculuk hakkında cevapsız soru.

Merhabalar,

Gittigidiyor.com sitesi üzerinden dükkan açıp, Çin'deki bir arkadaşa ait firmada bulunan tekstil ürünleri sergileyip, satmak istiyorum. Kısaca dropshipping sistemi.

Tanıdığım bir muhasebeciyle bu fikrimi paylaştım ve bana bu durumda komisyonculuk yapabileceğimi belirtti.

Çin'de ki firmaya Türkiye'den müşteri bulup, nakliyesini sağlayıp, parasını Gittigidiyor'dan tahsil edeceğim. Emlakçılık gibi. Parayı alıcıdan değilde, Gittigidiyor'dan tahsil ettiğim ve ürünlerimi online olarak sergilediğim için bunun mümkün olacağını belirtti.

Herhangi bir mağaza açmayıp, ürünleri Gittigidiyor üzerinden sergileyip, Home Office sıfatında çalışırsam bu mümkün olabilir mi?

Muhasebeci bana her ay kâr üzerinden Kdv, 3 ayda 1 geçici vergi ve yılda 1 kez yıllık gelir vergisi ödemem durumunda bu işi yasal olarak yapabileceğimi belirtti.

Müşterilere temin etmek istediğim ürünler her bireyin sorunsuz bir şekilde getirtebileceği değeri 100$ altında olan tek çift ayakkabı.

Bu işi yasal yapabilmenin yolu nedir?
    Siz değerli üstadlardan cevap bekliyor, sağlıcakla kalmanızı diliyorum.

Saygılarımla

Ynt: Komisyonculuk hakkında cevapsız soru.

Alıntı demiral Nickli Üyeden Alıntı
    Sn.Trancer

Yazınız da belirtmişsiniz tanıdığınız bir muhasebeciye sormuşsunuz size olabilecekleri anlatmış ama siz daha yolun başında sanırım tam emin olmadığınız için buraya yazdınız. Yolun başın da böyle bir güvensizlik oluyor ise ilerleyen zamanlar da muhasebecinizle nasıl çalışacaksınız ?

Bu arada Emlakçılık (komisyonculuk) diye bir terim kullanmışsınız emlakçıların belli adreste ofisleri ve mükellefiyetleri var ve komisyon başına fatura düzenliyorlar o yüzden emlakçılık gibi diye düşünmeyin.

Homeoffice olarak çalışacaksanız evinizin bir bölümünü ofis olarak kullanacağınızı belirtmeniz gerekir.

Belirtmiş olduğunuz konu ince detayları olan yukarıda belirtmiş olduğunuz gibi kolay değildir. Muhasebecinizle konuyu detaylı konuşun ya da danışmanlık hizmeti alın derim başınız ağrımasın.

DEJAVU
    Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim.
    Peki size bu işi yasal olarak nasıl yapabileceğimi sorarsam zaman ayırıp cevaplayabilir misiniz?
    Cevaplamazsanız da en derinden teşekkürlerimi sunuyorum.

Selamlar

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Bu işler uzaktan kumanda ile olmaz. Güvendğiniz bir meslek mensubu bulunuz. Size yardımcı olacaktır.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

İlla kendim bir nebze araştırma yapıcam derseniz, google babada özelge arayın, muhakkak benzer işi yapan vardır.
    "Birgün ki o gün hiçbir zaman gelmeyebilir senden bir iyilik isteyeceğim o zamana kadar bunu bir hediye olarak kabul et.."

Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı
    Bu işler uzaktan kumanda ile olmaz. Güvendğiniz bir meslek mensubu bulunuz. Size yardımcı olacaktır.
    Yüzyüze görüştüğüm bir kaç muhasebeci bu işi sorunsuz yapabileceğimi belirtti.
    Başka hangi meslek dalına bağlı şahıslarla görüşmem gerekir? Öneriniz var mı?

Çok teşekkür eder, size ve ailenize sağlık dilerim.

Alıntı kanunkaide Nickli Üyeden Alıntı
    İlla kendim bir nebze araştırma yapıcam derseniz, google babada özelge arayın, muhakkak benzer işi yapan vardır.
    Sn.kanunkaide;

Google eksik olmasın günlerce araştırmalarıma yardımcı oldu lakin bana net bir cevap bulamadı.
    Özelge konusunda fazla bilgiye sahip değilim. Yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

Sevgiyle kalın

dunumunuzu google amcaya sorun, çıkan sonuçlar içinde özelge / mükteza kelimelerini aratın. Ancak uyarayım, verilen özelge sizi bağlamaz. Yani talep eden kişi ile sınırlıdır, ancak bir bakış açısını ortaya koyması açısından faydalıdır.
    "Birgün ki o gün hiçbir zaman gelmeyebilir senden bir iyilik isteyeceğim o zamana kadar bunu bir hediye olarak kabul et.."

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Melsektaşlar size yeterli cevabı vermiş. İlla daha geniz detay istiyorsanız. İstanbulda iseniz yardımcı olurum.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

İzmir'de ikamet etmekteyim. Evet, meslektaşlarınız sağolsun cevap verdi ancak anlattığım durumda yapılıp yapılmamasıyla ilgili net bir cevap alamadım.

Arkadaşım sonuçta yapacağınız iş ticari bir faaliyettir ve burdan ticari bir kazanç elde edeceksiniz. Kanunen bir mükellefiyet kaydı yaptırmanız, gelirlerinizi ve giderlerinizi belgelendirmeniz ve vergiye tabi çalışmanız gerekmektedir. Ki konuştuğunuz müşavirlerin de görüşleri bu yöndedir diye düşünüyorum. Nacizane tavsiyem güvendiğiniz bir mali müşavir ile görüşün, evinizin bir kısmını ofis olarak göstermek suretiyle 2.sınıf defter (işletme) kaydı yaptırın. Sonrasında ticari faaliyetlerinizi belgelendirerek her ay düzenli olarak müşavirinize iletin.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)