kamu işçi maaş

Konu: İthalat hk.

İthalat hk.

Firmamız yurtdışından mal ithal etti ama malım bir kısmını gümrükten çekemedik Ba bildirimini gümrük beyannamesi üzerindeki tutar ve kurdan bularak bildirdik.Gümrükte kalan mallar transit olarak başka bir ülkeye ihraç edildi.Bu malların alışı girilmedi.invoice göre giriş yapmalımıyım_? nasıl olcak _? rakamlarla da anlatmak gerekirse

temmuz ba bildirimi : 9.000 * 1,5(beyanname kuru) = 13.500 tl bildirildi.

invoice : 10.000 usd
    çekilen mal : 9.000 usd
    gümrükten transit ticaret : 1.000

transit ticaretim ağustos ayında oldu
    ağustos ta f formunda ne yapmalıyım_?

Şimdiden teşekkürler

Ynt: ithalat hk.

Merhaba;
    Vuk 396 "belirlenen hadler çerçevesinde yapılan her türlü mal ve/veya hizmet alış ve satışları, bunlara ilişkin belgenin türüne (Fatura, irsaliyeli fatura, serbest meslek makbuzu, müstahsil makbuzu, gider pusulası, akaryakıt pompalarına bağlı ödeme kaydedici cihaz fişi, sigorta komisyon gider belgesi ve yolcu bileti gibi) bakılmaksızın Ba-Bs bildirim formlarına dahil edilecektir."
    Ben bu hükme göre belirlenen hadlere giriyorsa transit ticaret dahi olursa bildiriyorum.Transit ticaret işlemleri şayet belirlenen hadler üzerinde ise bildirilmesi gerekir diye düşünüyorum.
    Mal gümrük sahasına gelmeden direk yükleme limanından transit ticarete konu olursa BA BS formalrını alış ve satış faturalarınıza göre TCMB kurlarından doldurmanız gerekir.
    Mal gümrük sahasına girip kısmen millileşip kısmen transit ticarete konu oluyorsa BA formu antrepo beyannamesine göre doldurulur.BS formları zaten bellidir.
    Bu yukarda yazdığım şahsi fikirlerim olup,uygulamada da kendim böyle yapıyorum.Sonuç itibarı ile herşeyi beyan ediyorum.Bir çekincem yok.İzahatı verilebilir şeylerdir.
    Siz yinede kendiniz araştırınız bu saatten sonra düzeltme beyannamesni veremeyeceğinize başka hal çaresine bakmanız lazım.
    Siz kalan malları bence antrepo beyannamesine göre ba da bildirmeli idiniz.Mutlaka antrepo beyannamesi açılmıştır.
    Hasretim nazlıdır...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)