kamu işçi maaş

Konu: ARACIN V. DAİRESİNE BİLDİRİLMESİ

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    26

    ARACIN V. DAİRESİNE BİLDİRİLMESİ

    Şirkette kullanmak üzere noter satışı ile alınan aracı vergi dairesine bildirmemiz gerekiyormu. Bildirmek gerekiyorsa süresi kaç gün, sadece noter satış sözleşmesini ve ruhsat fotokopisini dilekce ekinde verirsek yeterlimi.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    205

    ARACIN V. DAİRESİNE BİLDİRİLMESİ

    Sayın mşahin,
    aracı aldığınız tarihten itibaren 30 gün içersinde vergi dairenize bir dilekçe ile bildiriniz.Bahsettiğiniz ekleride ilave ediniz.
    İYİ ÇALIŞMALAR..<br />Fatih Başdemir<br />Başarının %5 i yapmayı bilmekten,% 95 i yapabilmekten oluşur.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    29

    ARACIN V. DAİRESİNE BİLDİRİLMESİ

    sayın mşahin

    işletmeniz, aracı hususi olarak kendi işinde kullanacaksa,ayrıca vergi dairesine bildirmeniz gerekmez, diğer durumda sayın fbasdemir in dediği gibi.
    iyi çalışmalar.

  4. #4
    gurkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    gurkan Guest

    ARACIN V. DAİRESİNE BİLDİRİLMESİ

    Alıntı mesut05 Nickli Üyeden Alıntı
    sayın mşahin

    işletmeniz, aracı hususi olarak kendi işinde kullanacaksa,ayrıca vergi dairesine bildirmeniz gerekmez, diğer durumda sayın fbasdemir in dediği gibi.
    iyi çalışmalar.

    Şirket adına alınan Hususi Aracında Vergi Dairesine bildirilmesine gerek yok mu? Bunun ile ilgili herhangi bir tebliğ vs. var mı?

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    90

    ARACIN V. DAİRESİNE BİLDİRİLMESİ

    fbasdemir demiş ki

    Sayın mşahin,
    aracı aldığınız tarihten itibaren 30 gün içersinde vergi dairenize bir dilekçe ile bildiriniz.Bahsettiğiniz ekleride ilave ediniz.
    Bunun yasal dayanağını yazarmısınız.
    [font=Comic Sans MS][size=10pt][color=green][b]SMMM Mehmet Yalçın<br />Selam ve Dua ile...[/b][/color][/size][/font]

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    29

    ARACIN V. DAİRESİNE BİLDİRİLMESİ

    SAYIN Mehmet yalçın

    V.U.K. 158 maddesi hükmü aynan şöyledir.
    " İş Değişikliklerinin Bildirilmesi
    Madde No 158

    İşe başladıklarını bildiren mükelleflerden:
    a) Yeni bir vergiye tabi olmayı;

    b) Mükellefiyet şeklinde değişikliği;

    c) Mükellefiyetten muaflığa geçmeyi;

    Gerektirecek surette işlerinde değişiklik olanlar, bu değişiklikleri vergi dairesine bildirmeye mecburdurlar.
    "
    faaliyeti devam eden İşletmenin nakliyecilikte kullanmak için ticari amaçla bir kamyon satın alması 158. amddenin konusuna girdiğinden bunu bildirmek zorundadır .
    Bununla ilgili süre yine aynı kanunun 168 . maddesinin 1. fıkrasının son parafrafında "........Şirketlerin işe başlama bildirimleri dışında yapılacak bildirimler ile işi bırakma ve değişiklik bildirimleri, bildirilecek olayın vukuu tarihinden itibaren bir ay içerisinde mükellef tarafından vergi dairesine yapılır.(*)" demektedir.

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    788

    ARACIN V. DAİRESİNE BİLDİRİLMESİ

    Bu konunun temelinde Vergi Levhası yatmaktadır.
    Dolayısıyla işletme kullanmak üzere aldığı aracı hususi olarak kullanıyor ise vergi levhası gerekmeyeceğinden bildirmeye gerek yoktur. Ancak ticari faaliyet olarak kullanmak üzere almış ise Vergi Levhası düzenleyeceğinden dolayı bildirmek gerekmektedir.(30 gün içerisinde)

    kolay gelsin
    Dinçer KUM<br />Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    205

    ARACIN V. DAİRESİNE BİLDİRİLMESİ

    Sayın İlgililer;
    Pratikte takip ettiğimiz yol:Eğer taşıt alan şahıs aldığı aracı nekliyecilik faaliyetinde kullanacaksa ve mükellefiyetini tesis ettirmek mecburiyetinde ise taşıtın noter satış sözleşmesini yaptığı gün,Eğer varolan mükellefiyetine ilavetten bir taşıt almış ise satışın yapıldığı tarihten itibaren biraylık süre zarfında bildirimi vergidairesine yapılır. 173 SIRA NO'LU VERGİ USUL KANUNU GENEL TEBLİĞİ
    Resmi Gazete No 19067
    Resmi Gazete Tarihi 03/04/1986
    b) Ticari plakalı nakil vasıtası sahipleri;

    – Taşıtın, faturalı olarak plakasız yeni satın alınmasında, trafik şube veya bürolarına tescil ettirilmeden önce,

    – Taşıtın plakalı olarak elden noter senedi ile satın alınmasında, noter senedinin yapılmasından önce veya noter senedinin yapıldığı gün,

    İşe başlama bildiriminde bulunacaklardır.

    AYRICA

    Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu

    BİLDİRME VE SORUMLULUK-MADDE13
    b) Motorlu Taşıtlar Vergisi mükellefleri, adlarına kayıt ve tescil edilmiş bulunan taşıtları, bu taşıtların cins, nevi, niteliklerini ve kullanış maksatları ile verginin alınmasına esas olabilecek diğer bilgileri ve bunlarda (5035 Sayılı Kanunun 48/7-e maddesiyle değişen ibare. Geçerlilik:01.01.2004; Yürürlük:02.01.2004) meydana gelen(1) değişiklikleri, kayıt ve tescilin yapıldığı veya değişikliğin (5035 Sayılı Kanunun 48/7-e maddesiyle değişen ibare. Geçerlilik:01.01.2004; Yürürlük:02.01.2004) meydana geldiği(2) tarihten itibaren bir ay içinde ilgili vergi dairesine bildirmeye mecburdurlar.


    İYİ ÇALIŞMALAR
    İYİ ÇALIŞMALAR..<br />Fatih Başdemir<br />Başarının %5 i yapmayı bilmekten,% 95 i yapabilmekten oluşur.

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    205

    ARACIN V. DAİRESİNE BİLDİRİLMESİ

    Sayın Mesut05,
    Cevabınız dahagüzel,teşekkürler...
    İYİ ÇALIŞMALAR..<br />Fatih Başdemir<br />Başarının %5 i yapmayı bilmekten,% 95 i yapabilmekten oluşur.

  10. #10
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    90

    ARACIN V. DAİRESİNE BİLDİRİLMESİ

    cevabınız için çok teşekkür ederim sayın mesut ben de bunu bekliyordum. Ana faaliyet konusu nakliyecilik olan veyahut iş değişikliği olan mükellefler bildirim yapması gerekmektedir. Ancak ana faaliyet konusu nakliye değil ise veya iş konusu değişmemekte ise mükellefin işinde kullanmak üzere aldığı aracı vergi dairesine bildirmesine gerek yoktur.
    [font=Comic Sans MS][size=10pt][color=green][b]SMMM Mehmet Yalçın<br />Selam ve Dua ile...[/b][/color][/size][/font]

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. İŞYERİNDE SSK LA ÇALIŞAN OLMADIĞININ KURUMA BİLDİRİLMESİ
    Konu Sahibi cemalkos Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 19
    Son Mesaj : 06.Kasım.2008, 13:26
  2. ARACIN TİCARİ-BİNEK SINIFLAMASI VE KDV ORANI HK.
    Konu Sahibi ERGÜN YILDIRIM Forum KDV
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 18.Temmuz.2005, 13:54
  3. FIAT DOBLO MODEL ARACIN KDV'Sİ HAKKINDA
    Konu Sahibi AFA Forum KDV
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 11.Temmuz.2005, 16:59
  4. ACİL!!! ARACIN NOTER SATIŞ SÖZLEŞMESİ
    Konu Sahibi JNTOPK Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 08.Temmuz.2005, 04:33

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36